İzmir'de taksi kazası: Ölü sayısı 2'ye yükseldi İzmir'de taksi kazası: Ölü sayısı 2'ye yükseldi
AVM otoparklarında 0-3 saat arasında alınan otopark ücretleri düzenlenen Yasal mevzuata uygun değil. Bir süredir gündemden düşmeyen bu konu vatandaşların yok yere ödediği ücretlerin geri alınıp geri alınamayacağı konusunu da gündeme taşıyor. Konu hakkında açıklamalar yapan Avukat Zühal Akbel vatandaşlara neler yapabilecekleri konusunda bilgiler veriyor. İşte detaylar...  

Özellikle büyük şehirlerde otopark sıkıntı oldukça büyük bir sorun. Bu kapsamda AVM otoparkları oldukça yoğun bir şekilde kullanılıyor. AVM otoparklarının 0-3 saat arasında kullanımı ücretsizken birçok vatandaş bundan habersiz. Yasal mevzuata göre ilk 3 saat ücretsiz kullanıma açık olan otoparklarda verilen ücretler geri alınabilir mi?  

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Avukat Zühal Akbel, “Bu husustaki düzenleme 2007 yılına dayanıyor, ulaşım koordinasyon merkezi olan UKOME'nin 30.01.2007 tarihli kararına göre iş merkezleri ve alışveriş merkezlerine gelen araçlardan ilk 3 saate kadar ücret alınmamasına, ilk 3 saatten sonra alınabilecek ücretin ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi Tarife Komisyonu'nca belirlenen ücret oranında alınmasına karar verildi. Bu karardan sonra da birçok AVM, yönetimleri tarafından bu kararın iptali için idare mahkemelerinde dava açılmış olsa da ilgili davalar danıştay kararları neticesinde AVM’lerin aleyhine sonuçlanmış olup, UKOME kararının isabetli bir idari işlem olduğu kanaatine varıldı.” ifadeleri ile yasal mevzuat hakkında bilgiler verdi.  

Açıklamalarının devamında Zühal Akbel, AVM’lerin yasal mevzuat kapsamında alınan bu karara uygun hareket etmesi gerektiğini, aksi durumda yaptığı işlemlerin mevzuata aykırı ve şikâyete tabi olduğunu, özetle 3 saat kuralına ve sonrasında belirlenecek ücretin tarifeye uymaması durumunda tüketicinin şikayet hakkının bulunduğunu söyledi.  

Karara uymayan AVM otoparklarının İBB, CİMER ve yine ALO 153’e kanallarına şikayet edilebileceğini belirtti. Bununla beraber AVM’lere karşı gereksizce ödenen bedelin geri iadesi için tüketicinin e-devlet üzerinden tüketici hakem heyetine başvurarak ödenen bedelin iadesini talep edebileceğini söyledi.