Türkiye’de zeytin ağacı varlığı en yüksek illerden olan Aydın’da zeytinler çiçek açmaya başlarken, yetkililer zeytin güvelerine karşı üreticileri uyardı.

Önemli ihracat ürünlerinden olan ve Aydın ekonomisine önemli katkı sağlayan zeytinde sezon hazırlıkları devam ediyor. İl genelinde zeytin ağaçları yeni sezon için hazırlanırken, Söke İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, üreticileri zeytin güvelerine karşı uyardı. Zeytinlerde meyve dökümünü arttıran zeytin güvesine karşı mücadele çerçevesinde meyvelerin karabiber büyüklüğüne geldiği anda ilaçlanması gerektiğini belirten ekipler, mücadelenin ruhsatlı tarım ilaçları ile yapılması gerektiğine de dikkat çekti.

Efeler Otonomi'de Naif Oto Camii hizmete girdi Efeler Otonomi'de Naif Oto Camii hizmete girdi

Konu ile ilgili Söke İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada “İlçemiz zeytin plantasyonlarında zeytin güvesi ile mücadele zamanını belirleme noktasında monitör tuzaklama çalışmaları Müdürlüğümüzce yapılmaktadır. Yapılan tuzak kontrolleri ve zeytin ağaçlarındaki fenolojik gözlemlerimiz neticesinde, meyve dökümüne sebep olan ‘Zeytin Güvesi Meyve Nesline’ karşı ilaçlama yapılması gerekmektedir. Zeytinlerde meyve dökümünü engellemek amacı ile meyveler karabiber büyüklüğüne geldiği zaman ilaçlamanın yapılması önem arz etmektedir. Zeytinci üreticilerimizin dikkatine” ifadeleri yer aldı.