17 yaşındaki Hilal'den 8 gündür haber alınamıyor 17 yaşındaki Hilal'den 8 gündür haber alınamıyor
Merkez Bankası çalışanlarına 4 maaşa kadar tazminat haberi gündeme bomba gibi düştü. Sadece 1 Merkez Bankası çalışanlarına ödenen söz konusu tazminat, 100 emekli 59 asgari ücret aylığına denk gelirken, bu ödemelerin mevcut piyasa şartlarında yapılmasının ne kadar doğru olduğu ise merak konusu oldu....

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan çalışanlarına, rekor zarara rağmen başkan, başkan yardımcıları, Para Politikası Kurulu üyeleri dahil olmak üzere 3 bin 835 personelin tamamına ‘performans tazminatı’ adı altında maaşının 2 ile 4 katı oranında para ödülü verildiği iddiası gündeme bomba gibi düştü. Tazminattan sayısı 500 civarında olduğu ifade edilirken, taşeron çalışanların bu ödemeden yararlanamadığı bilgisi verildi.

3 bin 835 personelin tamamına ‘performans tazminatı’ adı altında maaşının 2 ile 4 katı oranında ödeme ile ilgili Sözcü’de yer alan verilerden elde edilen bilgilere göre, Merkez Bankası’nda maaşlar kamunun diğer kurumlarına göre daha yüksek olduğu için dağıtılan performans ödülü de yüksek düzeylere ulaştığı bilgisi yer alıyor.

Özellikle Başkan ve başkan yardımcıları ile banka meclisi üyesi gibi görevlerde bulunan üst düzey yöneticilerin maaşı brüt olarak 250 bin liranın üzerinde seyrediyor. Söz konusu yöneticilere 4 maaş tutarında performans tazminatı verilmesi ile birlikte her bir yöneticiye yaklaşık olarak 1 milyon liralık ödül verilmiş oldu. Bu tutar ise 100 emeklinin toplam aylık gelirini, 59 asgari ücretine denk geliyor.

Merkez Bankası’nın hesaplarını inceleyen Sayıştay, 2019 yılı raporunda performans tazminatının belirli bir başarı kriterine dayanması gerektiğine dikkat çekerek, başarı kriteri olmadan genele yapılan ödemenin mevzuat amaçları ile uyuşmadığını banka yönetimine bildirmişti.

Sayıştay, Merkez Bankası zarar ettiği için ortada ödüllendirilecek bir başarı olmadığı düşünülüyor. Bu konu ile ilgili Banka yönetimi ise, Sayıştay’ın uyarılarının aksine yönetici kademesinde bulunanlara 4’er maaş, diğer çalışanlara 2’şer maaş performans tazminatı ödemeye devam ettiği bildirildi