banner339
banner313

Fatih Altaylı Suada'nın tapusunu gösterdi

Gazeteci Fatih Altaylı, Galatasaray Adası'nın (Suada) tapusunu Bloomberg HT'de yayınlanan programda izleyicilere gösterdi.

Fatih Altaylı Suada'nın tapusunu gösterdi
banner401
banner427


2. Abdülhamid'in 5. kuşak torunu olan Nilhan Osmanoğlu, Galatasaray'ın sahip olduğu Suada'da hak iddia edip, ada için mahkeme yoluna başvuracağı iddia edilmişti.

Nilhan Osmanoğlu, Suada için herhangi bir hak iddia etmediğini yazılı olarak açıklamış ve tartışmalara noktayı koymuştu. Nilhan Osmanoğlu, "Eğer tepkiler aile mirası ile ilgili ise velev ki Sultan Abdülhamid Handan gelecek hiçbir mal mülk davasından hak ‘talep’ etmeyeceğimi mülk ‘varisi’ olmadığımı tüm kamuoyunun bilgisine sunarım." dedi.

Canlı yayında Suada'nın tapusunu gösteren Altaylı, "Sultan 2. Abdülhamid, iktidarının son döneminde buraya el koydu. Galatasaray Adası hiçbir zaman Abdülhamit'e ait olmadı" dedi.
Sultan 2. Abdülhamid'in 5. kuşak torunu olan Nilhan Osmanoğlu'nun Galatasaray Adası'nı istemesiyle ilgili olarak konuşan Altaylı, adanın hiçbir zaman Abdülhamid'e ait olmadığını tapuyu göstererek anlattı.

"Sultan Abdülhamid ile arasında 21 yıl fark var. Biri doğduğunda diğeri neredeyse doğmamıştı. Bu kızcağızı ciddiye almak mümkün değil. Ailenin en büyüğü Lübnan'da yaşıyor. Dündar efendi Türkçe bile bilmiyor. Galatasaray, adanın tapusunu Balyan ailesinden aldı. Sultan Abdülmecid'e ait... Sultan Abdülmecid, borçlardan ötürü kayalığı Balyan ailesine veriyor. Burada kendilerine 2 katlı bir köşk yapıyorlar. Sonra Abdülhamid iktidarının son döneminde buraya el koyuyor.

Galatasaray Adası hiçbir zaman Abdülhamid'e ait olmadı. Daha sonra yeniden Abdülmecid Vakfı'na devrediliyor. Daha sonra da Balyan ailesi dava açıyor. 1945'te Balyan ailesine geri veriliyor. Galatasaray Başkanı Sadık Giz de Balyan ailesinin varislerinden 1957'de bu adayı satın alıyor." diye konuştu.
 

Sultan II. Abdülhamid'in torunu Nilhan Osmanoğlu'nun hak iddia ettiği Galatasaray Adası'nın (Suada) tapu kayıtlarındaki ilk sahibinin Ermeni Mimarbaşı Serkiz Efendi olduğu ortaya çıktı. Ölümünün ardından el konulan mülkün 1948'de Serkiz Efendi'nin varisleri adına tescil edildiği, onların da Galatasaray Kulübüne sattığı ortaya çıktı.
 

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2017, 11:56
banner218