Versace markasının tasarladığı çantalara, ayakkabılara ve kıyafetlere birçoğumuz hayranız! Moda devi marka Versace ile ilgili bildiğimiz birkaç şey olabilir ancak bugüne kadar markanın tarihine dair edindiğimiz bilgiler oldukça az. Marka, 1997 yılında beklenmedik bir trajedi yaşayarak birbirinden renkli parçalarla donatılmış koleksiyonlarını dolaplara kaldırıp siyahlara bürünüyor. Peki, ne oldu da marka büyük bir değişime gitti? Markanın kurucusu Gianni Versace’nin ani ölümü ardından yas tutmak adına tüm parçalar siyaha büründü. Gianni Versace tarihte bugün sır dolu bir ölümle yaşamını yitirdi. İşte detaylar…

Hollanda’dan sığınmacılar için şaşırtan plan Hollanda’dan sığınmacılar için şaşırtan plan
Giovanni Maria “Gianni” Versace, 2 Aralık 1946 tarihinde İtalya’nın güneyindeki Reggio Calabria şehrinde, 3 çocuklu bir ailenin ortanca çocuğu olarak dünyaya geldi. Annesi Francesca’nın bir terzi dükkânı var ve Gianni Versace, küçük yaşlarda bu dükkanda çıraklık yaparak mesleğine ilk adımlarını attı. 26 yaşında moda tasarımı eğitimi almak için Milano’ya taşınmadan önce, mimari ile ilgilenmeye başlamıştır. Milano’da Genny, Complice, Mario Valentino ve Callaghan dahil olmak üzere birçok İtalyan atölyesinde çalıştı.

Giovanni ‘Gianni’ Versace, kardeşleri Santo ve Donatella’nın da yardımlarıyla Milano’ya gidip kendi markası Versace’yi kuruyor. Gianni Versace, ünlüleri defilesine davet eden ilk tasarımcı olarak biliniyor. Michael Jackson, Madonna, Sting, Elton John ve hatta Prenses Diana gibi meşhur ve kuvvetli pek çok bağlantısı ile sektörde hayli tanınan ünlü tasarımcı, markasının pazarlama kampanyaları için ünlü birçok ismi defilenin ön sırasında oturup gösteriyi izlemeye davet ediyor. En nihayetinde ise tasarımları ve türlü çabalarıyla, elleriyle kurduğu imparatorluk olan Versace’yi dünyaca ünlü bir marka haline getiriyor.

Gianni Versace, 1978 yılında kendi şirketi Versace SpA’yı kurdu ve aynı yıl kendi adıyla ilk hazır giyim şovunu gerçekleştirdi. Ağabeyi Santo CEO, kız kardeşi Donatella ise tasarımcı ve şirketin başkan yardımcısı olarak görev yapmaya başladı.

Gianni Versace, 10 yıldan kısa bir süre içinde,  808 milyon dolar değerinde bir imparatorluk kuruldu. Madonna, Jon Bon Jovi, Tina Turner, Tupac Shakur ve Naomi Campbell gibi ünlüleri reklamlarında kullandı. Müşterileri arasında ise Michael Jackson, Phil Collins, Bruce Springsteen, George Michael, Eric Clapton ve Elton John yer aldı.

Antik Yunan tarihinden, Amerikalı ressam ve film yapımcısı Andy Warhol’dan ve bir başka Amerikalı Ressam Roy Lichtenstein’dan kuvvetli şekilde etkilendi.

Versace logosu, bir Yunan mitolojik figürü olan Medusa’nın başıdır. Gianni Versace, Medusa’yı logo olarak seçmesinin sebebini; Medusa’nın insanları kendisine aşık etmesi ve bunun geri dönüşünün olmaması, şeklinde açıkladı.

Gianni Versace, birçok filmin ve dizinin kostümlerini de tasarladı. Bunlar arasında Ballet for Life, Jugde Dredd, Shakespeare Shorts, Showgirls, Kika, Vacanzi di Natale, Cin Cin, As Long as It’s Love ve Miami Vice vardı.

Versace’nin moda dünyasına getirdiği en büyük yeniliklerden biri, 1982’de ‘Oroton’ adlı, bir tür süper hafif zincir zırhı icat etmesidir. Bu, onun kıyafetlerinde bir imza haline geldi. Gianni Versace, 15 Haziran 1997’de, 50 yaşındayken, Miami Beach, Florida’da bulunan evinin önünde seri katil Andrew Cunanan tarafından silahla vurularak hayatını kaybetti.

Versace’nin cesedi yakıldı. Külleri ailenin Cernobbio yakınlarındaki mülküne götürüldü ve Como Gölü yakınlarındaki Moltrasio mezarlığındaki aile kasasına koyuldu.

Versace’nin Milano Katedrali’nde düzenlenen cenaze törenine, Carolyn Bessette-Kennedy, Naomi Campbell, Elton John ve bir ay sonra bir araba kazasında ölen Galler Prensesi Diana da dahil olmak üzere 2.000’den fazla kişi katıldı.