Türkiye doğal ve kültürel güzellikleri açısından dünyada az sayıda bulunan şanslı ülkelerden biri. Bu sebeple de özellikle turistlerin tercih ettiği ülkeler arasında. Doğa ve tarih açısından dikkat çeken coğrafi noktalarını öne çıkarırken, bunların kültürel çalışmalara da katkısına bakılmakta.

Kültürel değil, daha çok deniz ve kum tatili yapmak isteyenler bile ülkedeki tarihi zenginlikten nasibini almakta. İsteyenler deniz kenarı tatillerinde bile farklı kültürel ve tarihi noktaları gezebilmekte.

Türkiye’de ların kapalı olması nedeniyle turistlerin burada geçirecekleri zaman da gezilere ayrılabiliyor. Ancak internet üzerine Hoşgeldin Bonusu Veren Siteler bulmak ve yapmak mümkün.

Tarihi noktalara yakın alanlarda yapılan kültür merkezleri sayesinde özellikle yerli turistler daha yoğun bir tatil geçirebilmekte. Mesela Efes Antik Kenti’ni gezmeye gidenler, Mondo-Dr Awards’da birinci olan Efes Deneyim Müzesi’ni de gezebilir. Tarihi kalıntılar arasında dolaştıktan sonra Efes Deneyim Müzesi başka bir bakış sağlayacaktır.

Bu müze ve teknoloji sayesinde tarihi kentin, altın dönemini görmek hatta yaşamak mümkün olmakta.

Bu tarihi bölgenin az ilerisindeki Söke’yi de ziyaret etmek oldukça kolay. Burada Priene Antik Kenti ve Myus Antik Kenti görülmesi gereken noktalar. Söke ziyareti sırasında Efes Kültür Merkezi’ndeki etkinliklere de bakmak mümkün.

Türkiye gastronomi turizmi konusunda şanslı

Anadolu’nun dört bir yanı tarihi ve kültürel noktalar ile dolu olduğu için bu bölgeler kolay kolay gezilerek bitmez. Son dönemde bu tarihi gezilere gastronomi turizmi de eklendi. Yemek kültürünün her bir bölgede ayrı şekilde görüldüğü Türkiye bu açıdan da oldukça şanslı.

Koronovirüs pandemisi nedeniyle bütün etkinlikler gibi gastronomi turizmi de etkilendi. Ancak pandemi sonrasına Türkiye’deki yemek kültürünü denemek, öğrenmek isteyen turistler yeniden ülkeye gelmeye başladı. Bunun dışında yerli turistler de bu tür etkinliklere katılmakta.

Türkiye’nin bu noktada dünyadan farkı bölgesel anlamda yemeklerin büyük değişiklik göstermesi. Güney ve Doğu Anadolu bölgesinde et yemekleri ve acılı mezeler öne çıkarken Ege ve Karadeniz bölgelerinde balık daha yaygın. Akdeniz ise zeytinyağlı yemekleri ile bilinmekte.

Son yıllarda konser etkinlikleri azalsa da hala bazı festivaller yapılmakta. Özellikle gençler bu tür festivallerde sevdikleri grupları dinleme şansını bulmakta.

Dünyaca bilinen film festivalleri

Bir diğer önemli kültürel etkinlik ise film festivalleri. Türkiye’de bilinen en önemli iki festivalin birisi İstanbul Film Festivali. Dünyaca ünlü sinemacıların ülkeye gelmesine olanak sağlayan, çoğu filmin ilk gösteriminin yapıldığı festival dünyada önemli sinema etkinlikleri arasında sayılmakta.

Bir diğer önemli sinema festivali ise Antalya Altın Portakal. Türkiye’nin Cannes’i olarak bilinen bu festivalde özellikle Yeşilçam’ın en önemli isimleri boy gösterirken, ülke sinemasının son yapımları da seyirci karşısına çıkmakta.

Son 10 yıla bakıldığı zaman da Antalya Alın Portakal Film festivalinin dünyaca ünlü yıldızları da misafir ettiği görülmekte. Bu da hem festivalin hem de ülkenin tanıtımına büyük katkı sağlamakta.

Türkiye her açıdan dünyanın en şanslı ülkelerinden biri. Bulunduğu topraklar açısından tarihi anlamda özel bir yer. Geçmişten gelen çoğu geleneğini de koruduğu için özellikle turizm alanında her dönem öne çıkan isimlerden.

Son yıllarda popüler olan kültürel etkinlikler anlamında da ülke yine şanslı. Bu tür kültürel etkinlikler neredeyse her bölgede kendisini göstermekte. Böylece gerek Türkiye vatandaşları gerekse yabancı ülkelerden gelen turistler bu tür kültürel etkinliklere katılabilmekte.

Bağırsaklardaki bakteri artışını durduruyor! Bir bardak suyu ishali bir günde kesiyor: Vitamin ve mineral kaynağı Bağırsaklardaki bakteri artışını durduruyor! Bir bardak suyu ishali bir günde kesiyor: Vitamin ve mineral kaynağı


Required topic :

"Exploring New Cultural Movements in Turkey"