Milyonlarca öğrenci zorlu bir eğitim öğretim yılını daha geride bırakmaya hazırlanırken takdir ve teşekkür belgesi almaya hak kazanan öğrencilere yeni dönemde de karne hediyesi müjdesi geldi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Başarı Teşvik Programı kapsamında ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine karne hediyesi olarak para yardımı yapılıyor. Söz konusu yardım programında üniversite öğrencilerine de ayrı olarak özel destek ödemeleri gerçekleştiriliyor. İşte programın detayları. 

TAKDİR TEŞEKKÜR ALAN ÖĞRENCİLERE PARA YARDIMI 2023 NE KADAR, KAÇ TL ÖDENECEK?

Söz konusu paketin müjdesini veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamasında "Sosyal yardım alma hakkına sahip ailelerimize mensup, devlet okullarında okuyan ve sınıflarında dereceye giren ilk ve ortaöğretim öğrencilerimize net asgari ücretin yüzde 60'ına kadar, yükseköğretim öğrencilerimize net asgari ücret kadar dönem arasında yapılacak şekilde başarı desteği vereceğiz.

Cumhurbaşkanı kararı ile sedan araçlarda ÖTV resmen sıfırlandı! Ford Focus 564 bin liradan alıcı bulacak Cumhurbaşkanı kararı ile sedan araçlarda ÖTV resmen sıfırlandı! Ford Focus 564 bin liradan alıcı bulacak

Ayrıca dört yıllık örgün eğitim yapan yükseköğretim kurumlarını kazanan aynı kapsamdaki öğrencilerimize aylık 100 lira destek ödemesi yapacağız. Öğrencilerimize devletlerinin yanında olduğunu hissettirecek başarı destekleri sağlayacağız. YÖK'ün belirlediği dünyadaki ilk 500 üniversiteye girme hakkı kazanan aynı kapsamdaki öğrencilerimize devletlerinin yanında olduğunu hissettirecek başarı destekleri sağlayacağız.

Sosyal yardım alan hanelerdeki meslek lisesi mezunu öğrencilerimiz ile lise sonrası meslek edindirme kurslarına giderek iş hayatına atılacak gençlerimize de net asgari ücrete orantılı desteğimiz olacak. Yine aynı durumdaki ailelerimizin evlatlarından işe girmek için gereken merkezi sınavlar ile bilim, spor ve sanat yarışmalarına katılanların ihtiyaçlarını biz karşılayacağız" diyerek söz konusu takdir teşekkür alan öğrencilere para yardımı tutarı olarak asgari ücretin yüzde 60'ı kadar olacağını açıklamıştı. Söz konusu rakam 2023 yılı Haziran ayı için 5 bin 103 TL olarak gerçekleşecek. 

TAKDİR TEŞEKKÜR ALAN ÖĞRENCİLERE PARA YARDIMI BAŞVURUSU E DEVLET NEREDEN YAPILIR NASIL ALINIR?

Söz konusu para yardımı devletten sosyal yardım alan ailelerin çocuklarına yapılmakta olup ayrı bir başvuru yapılmasına gerek olmayacak. Bu ailelerin çocukları aranılan şartları taşımaları durumunda otomatik olarak para yardımı almaya hak kazanacaklar. Yine de ikametinizin bulunduğu il/ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfına giderek kimlik kartınızla başvuruda bulunarak bilgi edinebilirsiniz.