Maliye'nin vergi adaleti sağlamak için başlattığı çalışmalar sırasında, önemli vergi kaçakları saptanmaya başladı. Defterdarlıklar ve Vergi Başkanlıkları, bir haftadır sadece güzellik merkezleri ve saç ekim merkezlerine yoğunlaştı.

NTV'de yer alan habere göre ilk belirlemelere göre bu merkezlerde 500 milyon liralık vergi kaçağı var. Denetim ekipleri kısa sürede bu kadar yüksek miktarda kaçak tespit edince, bütün güzellik ve saç ekim merkezlerini denetlemeye devam etme kararı aldı.

Saç ekim merkezleri vergi denetimi açısından özel öneme sahip. Son yıllara ait verilere göre bu merkezlerde yurtdışından da 500 ile 800 bin kişi geliyor. Ortalama 2 bin dolarlık fatura kesiyorlar. Sadece İstanbul'da 350 adet saç ekim merkezi bulunuyor.

IBAN'lar üzerinden tahsilat

Denetimlerin ikinci hedefinde marangozlar var. Bu meslek grubunun vergi ödememek için yaygın olarak başkalarına ait IBAN'lar üzerinden tahsilat yaptığı belirlendi.

Vergi cezası

Vergi kaçıran bu işletmelere, fatura kesmedikleri miktarın yüzde 20'si kadar KDV ve bir misli vergi cezası kesiliyor.

Altın fiyatlarında bayram sonrası tahmini! 3500 lira seviyelerini görebilir Altın fiyatlarında bayram sonrası tahmini! 3500 lira seviyelerini görebilir

Gelir vergisi mükellefi olup vergi kaçıranlara ise yüzde 40'a kadar vergi cezası ile vergi kaçırdıkları rakam kadar ek ceza kesilecek.