Bu yıl 23 Mart’ta başlayan Ramazan ayı, 20 Nisan’da Arife Günü ile son buluyor. 21-22-23 Nisan olmak üzere 3 gün süren Ramazan Bayramı, cuma, cumartesi ve pazar günlerine denk geliyor. Ramazan tatili dolayısıyla işlerine gitmeyecek olan vatandaşlar Ramazan Bayramı için şimdiden plan yapıyor. Gelin Ramazan Bayramı’nda neler yapılabileceğine birlikte karar verelim...

Ramazan Bayramı’nın ilk gününde genellikle erkekler tarafından camide sabah namazı kılınır. Bayram namazından sonra ise hutbe okunur.

Bayramlarda bakımlı ve temiz olmak eskiden gelen bir adettir. Bayram sabahları herkes temiz ve ütülü kıyafetlerini giyerek güne başlar.

Ramazan Bayramı’nda ev halkıyla bayramlaştıktan sonra, aile büyükleri ziyaret edilir. Eş, dost ve akrabalarla bir araya gelinir.

Ramazan Bayramı’nda aile büyüklerinin elini öpen çocuklara para ya da hediye verilmesi, eskiden gelen bir adettir. Bayramlarda çocuklar sevindirilir, mutlu edilir. Gruplar halinde şeker toplamak için gezen çocuklara şeker verilir.

Ramazan Bayramı’nda uzun zamandır konuşulmayan, dargın olunan büyükler ve arkadaşlarla küslükler son bulur. Uzaktaysa bayram mesajı atılır ya da telefon ile aranır.

Ramazan Bayramı tatillerinde yapılması gereken şeylerden biri de tarihi yerleri ziyaret etmektir. Bulunduğunuz yerin tarihi yerlerini ziyaret edebilirsiniz.

Aile büyükleri ve yakın çevreyle bayramlaştıktan sonra evde dinlenerek kendinize zaman ayırmalısınız. Güzel bir dizi film ya da kişisel gelişim kitaplarıyla yorgunluğunuzu atabilirsiniz.