Devlet tarafından öğrencilere verilen para yardımı başvurusu nasıl yapılırÖğrencilere para yardımı başvuru formu, Öğrencilere para yardımı yapılacak mı sorularına detaylı olarak bilgi vermeye çalışacağım. SED, Kaymakamlık, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılan öğrencilere para yardımı sorgulama ve desteği şartları için yazımızı okuyabilirsiniz.

Öğrencilere her sene olduğu gibi bu senede maddi yardım başvurusu devam etmektedir. Sosyal Yardımlaşma Vakfı Şartlı Eğitim yardımı olarak adlandırılan para yardımı kız çocukları için 90 TL erkek çocukları için ise 100 TL olarak ödenmektedir. Ayrıca öksüz ve yetim çocuklara ek olarak 150 TL şartlı eğitim yardımı verilmektedir.

Devletin öğrencilere verdiği para yardımı 2023 yılında kyk burs yardımı, şartlı eğitim yardımıkırtasiye yardımı ve öğrenim bursu olmak üzere bir çok yardımda bulunmaktadır. Çocuğu okula giden ailelere destek olmak adına verilen para yardımı ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite öğrencilerine verilmektedir. Eğitim öğretim yardım talebi olarak adlandırılan öğrencilere verilen para yardımı nasıl alınır? okuyan çocuğa para yardımı başvurusu nasıl yapılır?

Devlet tarafından yapılan şartlı eğitim yardımı SED yardımı olarak bilinir. Okuyan çocuklara verilen sed yardımı her sene Aile ve Çalışma Bakanlığı tarafından hesaplanarak ödenmektedir. 2023 yılı için okuyan çocuğa verilen eğitim yardımı 1259 TL olarak açıklanmıştır. Bu yardımı başvuruda bulunmak için e-devlet üzerinden Eğitim Öğretim Yardım Talebi sayfasından ulaşabilirsiniz.

Okuyan çocuklara devlet tarafından verilen burs, kaymakamlık yardımı, SED yardımı ve kyk bursunun yanında Vakıflar, Dernekler, İş adamın ve Holding sahipleri bulunmaktadır. Eğitim ve öğretime devam ettikçe bu burs her sene 9 ay boyunca verilmektedir.

Öğrenci Para Yardımı Nedir

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile Aile ve Sosyal Hizmetler Tarafından maddi durumu kötü olan kişilere verilen eğitim desteği ödemesidir. Öğrencilere verilen para yardımı aylık yada 2 aylık olarak ödenir. Devlet tarafından yapılan eğitim yardımları ise kırtasiye yardımı, şartlı eğitim yardımı, barınma yardımı, kıyafet yardımı, kitap yardımı ve barınma yardımı olarak verilmektedir.

Devlet tarafından verilen eğitim yardımları ise;

 • Eğitim materyali yardımı
 • Öğle yemeği yardımı
 • Ücretsiz ders kitabı yardımı
 • Servis yardımı
 • Şartlı eğitim yardımı
 • Maddi yardım
 • Yurt yardımı
 • Kıyafet yardımı

Öğrenciye Para Yardımı Nasıl Alınır

SYDV Öğrenci Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Öğrenciye her sene verilen eğitim desteği yardımı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığı ile yapılmaktadır. Öğrenci yardımı para almak için bulunduğunuz İl yada İlçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına bizzat gitmeniz gerekmektedir.

Maddi durumu kötü olan ailelere verilen Sosyal Ekonomik Destek (SED) yardımı eğitim hayatına devam eden ilkokul, Ortaokul ve Lise öğrencilerine gerekli koşulları taşıma halinde verilir.

Öğrenciye para yardımı yapan kurum ve kuruluşlar ise;

 • Vakıf ve dernek bursları
 • KYK bursu
 • Holding ve İş Adamları
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları

Öğrenciye Para Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır

Kaymakamlık binalarında hizmet veren Sosyal Yardımlaşama ve Dayanışma Vakıfları aracılığı ile verilen yardımlardan yararlanmak için ailelerin bizzat başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Ailenin eğitim yardımı talebi için kimlikleri ile başvurmaları halinde verilen öğrenciye para yardımını almak için bulduğunuz ile yada ilçedeki Sosyal Yardımlaşama ve Dayanışma vakıflarına aşağıdaki belgeleri götürmeniz gereklidir.

 • Hem sizin hem öğrencilerin kimlik kartları
 • Sağlık raporu
 • Öğrenci belgesi
 • Hane yaşayan herkesin kimlik fotokopisi
 • Fakirlik kağıdı
 • Ev kira ise kira sözleşmesi

Yukarıdaki belgeler ile başvurulması halinde başvuruları onaylanan kişilere verilen eğitim yardımı 1 yıl boyunca her ay PTT şubelerin çekilecektir.

E-Devlet Öğrenci Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öğrenci yardımı parası başvurusu için SYDV’lere gidebileceğiniz gibi dilerseniz e-devlet üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz. Eğitim öğretim yardımı talebi e-devlet üzerinden sadece şehit / gazi ve vazife malullerine yapılmaktadır. 1 defa defa verilen bu yardıma başvuruda bulunmak için;

 • E-Devlet giriş yapınız
 • Arama kısmına Eğitim Öğretim Yardım Talebi yazın
 • Açılan sayfada kimlik bilgilerini göreceksiniz
 • Talep türünü seçiniz
 • Talep türünü seçtikten sonra Başvur linkine tıklayınız

Yardım talebinizi onaylandığında İlk Öğretim için 1181 TL, Lise için 1259 TL Üniversite öğrencileri için ise 1420 TL yardım yapılacaktır.

Devletten Öğrencilere Bayram Harçlığı

Devlet tarafından okuyan öğrencilere dini bayramlarda 1000 TL toplamda ise 2000 TL bayram harçlığı verilecetir. Üniversite eğitimi gören öğrencilere bayram harçlığı Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı öncesi öğrencilerin hesaplarına yatırılacaktır.

Öğrencilere bayram ikramiyesi her sene olmak üzere yılda 2 defa ödemecektir. Gençlere bayram ikramesiye ödemeleri bu bayram ödenmeye başlanacak ve her bayram banka hesaplarına yatırılacak.

Öğrenciye bayram ikramiyesi detayları için Öğrenciye Bayram İkramiyesi Başvurusu ve Başvuru Formu 2023 yazımızı okuyabilirsiniz.

Devletin Öğrencilere Verdiği Para Yardımı Başvuru Formu

Devlet tarafından öğrencilere verilen para yardımı başvuru formu e-devlet üzerinden yada Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gidilerek doldurulmaktadır. İlk okul ve orta okul öğrencilerine ve para yardımı formu öğrencilerin velisi tarafından kimlik bilgileri girilerek doldurulması gereklidir.

E-Devlet üzerinden devletin öğrencilere verdiği para yardımı başvuru formunu doldurmak için https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linke tıklayarak kullanıcı girişi yapıp formu doldurabilirsiniz.

E-devlet sistemine girerek Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti Ön başvuru formunu doldurmanız gerekir. Formu doldurduğunuz size okuyan çocuk var mı? hanede okuyan çocuk sayısı sorulduğunda bu bilgileri girmeniz gereklidir.

Öğrencilere 3708 TL Para Yardımı Nasıl Alınır?

Dar gelirli muhtaç ailelerin okuyan çocuklarına verilen 3708 TL para yardımı Sosyal yardımlaşama ve Dayanışma Vakfı aracılığı ile yada e-devlet üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz. Öğrenci para yardımı başvurusu için e-devlet üzerinden başvuruda bulunacak kişiler aşağıdaki adımları takip edebilir.

 • E-devlet şifrenizle sisteme giriş yapın.
 • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sayfasına erişin.
 • Ardından ise çıkan seçenekler arasından Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvurusu kısmına tıklayarak devam edin.
 • Sağ üst alanda yer alan yeni başvuru kısmına tıklayarak devam edin.
 • Başvuru formunu eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurduğunuzdan emin olun.

Öğrencilere verilen para yardımı hakkında detaylı bilgi için https://yardimbasvurusu.com/ogrencilere-1611-tl-yardim-basvurusu-nasil-yapilir-basvuru-formu/ linke tıklayabilirsiniz.

Okuyan Öğrencilere Başarı Teşvik Programı Para Yardımı

Maddi durumu kötü olan ve devletten sosyal yardım alan ailelerin başarılı çocuklarını desteklemek adına verilen para yardımı Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından devreye alındı. İlk ve Ortaöğretim öğrencilerine asgari ücretin %60 kadar aylık ödeme yapılırken başarılı üniversite öğrenicilerine ise net asgari ücret oranında para yardımı verilecek.

Başarı teşvik programı kapsamında başarılı öğrencilerin verilen para yardımı sadece devletten Sosyal yardım alan ailelerin çocuklarına verilecektir. https://yardimbasvurusu.com/ogrencilere-asgari-ucret-para-yardimi-ve-e-devlet-basvurusu/ yazısını inceleyebilirsiniz.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Eğitim Yardımları

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı her sene eğitim dönemi başında talep doğrultusunda eğitim yardımı yapmaktadır. Şartlı eğitim yardımı öğrencini annesi yapılmaktadır. Aynı ay içerisinde 4 günden fazla devamsızlık yapılmadığı sürece devam eder.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılan Şartlı Eğitim Yardımı (ŞEY) okulun açık olduğu aylarda ödenmektedir. 2 ayda bir yapılan öğrencilere para yardımı miktarı ise;

 • İlköğretime devam eden erkek öğrenci için aylık 90 TL,
 • İlköğretime devam eden kız öğrenci için aylık 100 TL,
 • Ortaöğretime devam eden erkek öğrenci için aylık 130 TL,
 • Ortaöğretime devam eden kız öğrenci için aylık 150 TL’dir.

Öğrenciye Para Yardımı Yapan Belediyeler

Devletin okuyan çocuklara verdiği eğitim desteğinin yanında bir çok il ve ilçe belediyesi her sene eğitim dönemin başında öğrencilere eğitim yardımı yapmaktadır. İlk okul, lise ve Üniversite öğrencilerine verilen para yardımı İstanbul, İzmir ve Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından bu sene 1500 TL kadar verilmektedir.

Öğrenciye para yardımı veren belediyelere öğrenci velisinin bizzat sosyal yardımlar birimine başvurması halinde verilir.