Giderleri açmak için kullanılan sirke ve kabartma tozu ikilisinin boruları patlatabileceği belirtiliyor. Mutfağınızda tıkalı lavaboyu açmak için bunu sakın yapmayın.

Giderleri açmak için pahalı çözücüler yerine sirke ve kabartma tozu kullanımı son günlerde oldukça popüler hale geldi. Ancak tesisatçılar bu hataya karşı uyarıda bulunuyor.

Bu ikilinin düzenli olarak kullanılması borulara ve giderlere büyük zarar veriyor, hasara neden oluyor.

Ev hanımları, ev işleri yaparken pahalı temizlik ürünleri yerine daha ucuz ve rahat olanları tercih etmeye başladı. Bunların başında da sirke ve kabartma tozu geliyor.

Ancak bu karışımın evde iyi sonuçlar vereceğine şüphe yok. Bunların güçlü kimyasal reaksiyonlar verebileceğini unutmayın.

Sirkede yer alan seyreltik asetik asit, kabartma tozundaki sodyum bikarbonatla birleşirse karbondioksit yanısıra diğer maddelerin açığa çıkmasına neden oluyor. Bunlar kirleri çıkartabilir ancak eski tesisatlarda ve contalarda hasara neden oluyor.

Bu hata da pahalı faturalara davetiye çıkartabiliyor. Bunun yerine daha güvenli temizlik ürünleri kullanılabilir.

Tıkanıklık çoksa tesisatçılardan yardım alınabilir. Mutfak ve banyolarda borular yağ, kir ve yiyecekle zamanla tıkanabilir.

Sorunsuz çalışmalarını sağlamak için uzmanlar drenajların bir ya da iki haftada temizlenmesini tavsiye ediyor. Tıkanmayı önlemek için lavaboya asla dökülmemesi gereken bazı eşyalar da var.

"Bunlar arasında yağ, yumurta kabuğu parçaları, kahve telveleri, saç ürünleri ve lifli ve nişastalı yiyecek parçaları yer alıyor."

NYT uzmanlara sordu: Kafein neden anksiyeteye neden oluyor NYT uzmanlara sordu: Kafein neden anksiyeteye neden oluyor

Tıkalı borular genellikle, guruldayan sesler ve suyun normalden daha yavaş akması gibi, ev sahiplerinin yüksek alarma geçmesi gerektiğini gösteren bazı işaretler sunar.