Kahramanmaraş merkezli yaşanan ve 6 Şubat depremlerinde on binlerce kişi hayatını kaybetti. Resmi olmayan rakamlara göre yaklaşık 3 milyon kişi göç etmek zorunda kaldı. Depremde hasar almayan kentlerde ise yaşanan yoğun göçün ardından emlak fiyatları arttı. Emlak fiyatlarının en çok arttığı kentlerden biri de, büyük yıkımın yaşandığı Hatay ve Adana’ya yakın konumda bulunan Mersin oldu. Depremden yaklaşık 1 ay sonra Türkiye İşçi Partisi’nden (TİP) avukatların yaptığı araştırmada, 7 örnek belirlendi. Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunuldu.

ŞİKAYETTEN 13 AY SONRA DAVA AÇILDI

Kılıçdaroğlu: Ben adaylığımı dayatmadım, ısrarların üzerine aday oldum Kılıçdaroğlu: Ben adaylığımı dayatmadım, ısrarların üzerine aday oldum

TİP’li avukatların araştırmasında, depremden hemen sonra kiralık konut fiyatlarında ortalama yüzde 50 fiyat artışı tespit edildi. Suç duyurusu, 13 ay sonra iddianameye dönüştü. Savcılığın 11 Mart’ta hazırladığı iddianamede, 9 şüpheli tespit edildi. İddianamede, şüphelilerin kiraları depremden hemen sonra fahiş biçimde arttırmasının ‘fiyatları etkileme suçu’ kapsamında olduğu belirlendi. Şüpheliler hakkında 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. İlk duruşma 2 Mayıs’ta Mersin 13. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek.