İber Yarımadası’nın 4/5’ini içine alan bir Avrupa ülkesi olan İspanya toprakları, Akdeniz'de Balear Adaları ile Atlas okyanusunda ise kanarya Adaları’nın ve Kuzey Afrika'da Ceuta ile Melilla adlı iki özerk kenti kapsamaktadır. 505.955 kilometrelik yüzölçümü ile Avrupa Birliği’nin ikinci en büyük ülkesi olma özelliğini de taşıyor. Sadece futbol kulüpleri ve dünyanın en iyi oynanan futbolunun merkezi olarak bildiğimiz İspanya’ya nasıl gidilmeli, İspanya nasıl bir ülke, İspanya yemek kültüründe neler var, İspanya vize işlemleri nasıl yapılır? İşte tüm bu soruların cevapları ve çok daha fazlası bu makalede...

İspanya Yeme/İçme Kültürü

Afrika ile Avrupa arasında bir köprü vazifesi görmesi sebebiyle coğrafi konumu itibariyle çeşitli ve değişik bölgelere sahip olması, çeşitli kültürlere ev sahipliği yapıyor olması İspanyol mutfağının zenginliğinin en temel özelliklerinden birisidir. Geniş bir bölgeye sahip olmasından ötürü hazırlanan yemekler, bölgelere göre değişiklik gösterebilmektedir.

Akdeniz iklimine sahip olan görevlerinde incir, zeytin ile üzüm bol miktarda bulunur. Bölgenin iç kısımlarında ise genel itibarıyla balık tüketimi oldukça yaygındır. İspanya yeme/içme kültürü denildiğinde zeytinyağı sıklıkla kullanılmaktadır. Her yemekte ve yapılan her salatada zeytinyağından faydalanılır. Bunun haricinde aynı zamanda Avrupa yemeklerine göre çok daha acılı olan yemekleri ile meşhurdur bu mutfağı.

İspanyol mutfağının hemen her bölgesinde kendine has yemek çeşitleri mevcuttur. Bu açıdan bakıldığında İspanya mutfağı; Valencia, Mayorka, Katalonya, Kastilya, Kanarya, Endülüs ile Bask olmak üzere 8 büyük bölgesel mutfaktan meydana gelmektedir.

İspanya'da Deniz ürünlerinin önemi mutfak kültürü açısından oldukça önemlidir. Çeşitli festivallerde düzenlemek suretiyle balık ve diğer deniz ürünleri mahsullerinin tanıtımı ve pişirilmesi ile halka dağıtılması gibi çeşitli etkinlikler düzenlemektedir.

İspanya yemek kültüründe genel itibariyle Akdeniz tarzı beslenme ön plana çıkarken, en sık aralıklarla azar azar yemeye dayanmaktadır. İspanya denildiği zaman akla gelen Tapas’tır. Yemek ürünlerinde sıklıkla tüketilen Tapas, dünya yemek kültürüne İspanya'nın yapmış olduğu en büyük katkılardan birisidir. Kanepe, meze, tapas olarak isimlendirilen, günün her saatinde atıştırmalık niyeti ile kabul edilen yiyeceklere verilen isimdir. Sınırsız çeşit, soğuk ya da sıcak olacak şekilde servis edilir. Şarap eşliğinde gelen misafire ikram edilir.

Peynir açısından İspanyol mutfağı oldukça zengin ve dünyaca meşhurdur. Koyun, keçi ve inek sütünden çeşit çeşit peynirler üretilir. Peynirler İspanya'da genel itibari ile ezme, yarım füme şeklinde bulunur.

İspanya'da alkol kültürü açısından bakıldığında alkol o soğuk karışımlar, şarap ile likör ön plana çıkmaktadır. Bunun haricinde dünya üzerinde özel bir şekilde imalatı gerçekleştirilen şaraplar veya fortifiye şaraplar şeklinde adlandırılan sayılı şarapların büyük bir bölümü İspanya menşelidir.

İspanya Ucuz Mu?

Yaşam koşulları açısından İspanya; sosyal, ekonomi, eğitim ile sağlık aralarındaki ve toplumsal alanlardaki koşulları kapsamaktadır. İspanya’da yaşam maliyetleri genel itibariyle Baran, eğlence, eğitim, sağlık Birgül ulaşım, giyim ile gıda masraflarını kapsamaktadır. İspanya’da yaşamak isteyen vatandaşlar ile İspanya yerleşmeyi düşünen öğrenciler, akademisyenler ile herhangi bir işte çalışanların yakından ilgilenecek yeri İspanya yaşam koşulları ile masrafları ile alakalı detaylı bilgi yazımızın devamında...

Son dönemlerde küresel piyasalarda ortaya çıkan enflasyon rakamları, Türkiye'de olduğu gibi Avrupa'da da ve aynı şekilde İspanya'da da etkili olmaya başladı. İspanya'da herhangi bir alışveriş merkezinde bundan 2 ay önce bir etiket fiyatı ile satın alınan herhangi bir ürünün bugün aynı etiket fiyatı ile alınması kesinlikle imkânsızdır. Bu durum, her ne kadar da cazip fiyatları ile turistlere hitap eden bir ülke olmasını sağlarken, diğer taraftan fiyatların gerçekten de pahalı olduğunu söylemekte fayda olacaktır.

İspanya ucuz mu yoksa pahalı mı? Sorusunu masaya yatırdığımızda genel itibariyle yaşam koşulları açısından bakıldığında Avrupa standartlarında bir ülke olarak karşımıza çıkmaktadır. İspanya insani gelişmişlik endeksinde 25 sırada yer almaktadır. İspanya eğitim ve Sağlık hizmetlerine kolay bir şekilde erişilen, işsizlik oranını yüzde 15 ile orta düzeyde olduğu bir ülkedir.

İspanya'da çok uzun karayolları bulunmaktadır. İspanya’da sağlık açısından bakıldığında İspanya’da 1000 kişiye 3.4 hastane yatağı ile 3.18 hekim düşmektedir. 2020 senesi içerisinde yapılan çalışmalardan elde edilen verilere göre İspanya yüzde 16 oranında işsizlik ile en yüksek olan 25 ülkedir. İspanya’da en çok tercih edilen meslekler ise yöneticilik, programcılık, müşteri hizmetleri temsilciliği, bakım teknisyenliği, operatörlük, depo asistanlığı ile satış temsilciliği gibi meslek dalları ulaşılmaktadır.

İspanya'da yaşam masrafları genel itibariyle Avrupa ülkeleri yaşam masrafları lisesinde 18 sıradaki yerini almaktadır. İspanya'da yaşam genel itibariyle bakıldığında Fransa ve İngiltere gibi ülkelerde en ucuz iken Polonya ve Portekiz gibi ülkelerde ise daha pahalıdır. Sağlık, ulaşım ve konaklama masrafları ortalama düzeyde olsa da İspanya özellikle de gıda masraflarının ucuz olması ile diğer Avrupa ülkelerinden ayrılmaktadır.

İspanya’ya Ne Zaman Gitmeli?

İspanya’ya seyahat etmek istiyorsanız mart ile mayıs ve eylül ile ekim ayları arasında seyahat etmenizi tavsiye ederiz. Mart ayından mayıs ayına kadar sıcaklıkları genel itibarıyla 13 ile 18 derece arasında yavaşça yükselmeye başlarken, eylül ayından itibaren başlayıp ekim ayının başlarına kadar 18 ile 22 derece arasında değişiklik göstermektedir.

Yani plajlar gündüz vakitleri rahatsız edecek derecede sıcaklıklar aslında yok. İspanya’ya bu aylarda seyahat etmenin tek sebebi elbette ki güneş değildir. İlkbaharda Valencia’daki Las Fallas'tan Sevilla’daki Fetiş De Abril’e kadar Her çeşit festival ile kutlama etkinlikleri başlamaktadır. İspanya'ya seyahat etmek istiyorsunuz ama İspanya'ya ne zaman gitmeli? sorusunu araştırıyorsunuz.

İspanya’da senenin ilk ayı sakin bir şekilde bulunduğundan, kalabalıklardan hoşlanmayan ve soğuk havaya aldırış etmeyen kişiler açısından oldukça idealdir. Sıcaklıklar ise en sıcak Güney bölgelerde 16 dereceye kadar çıkabilirken, her taraftan yüksek yerlerde ise sıfırın altına düşer bilmektedir. Diğer taraftan İspanya'ya has noel günü olarak 6 Ocak tarihinde kutlanan müneccimler ocak ayı içerisinde devam eden birkaç festival etkinliği de var.

İspanya'da Başlıca Gezilecek Yerler

Edoardo Chilida, Gaudi, Picasso, Salvador Dali gibi dünyaca ünlü sanatçılara ilham kaynağı olan İspanyol, bir bütünü şeklinde bakıldığında bir tabloyu andırıyor. Pitoresk görüntülerin köklü bir geçmişi ile adeta iç içe olduğu İspanya'da, ziyaretçileri bekleyen şehirlerle beraber göz atmaya Ne dersiniz? İspanya'da başlıca gezilecek yerler denildiğinde akla birkaç kent gelmektedir.

Modern mimari örneklerinden sagrada familia ile adeta hafızalara kazınmış olan Barcelona, sanatçısını tabloya yansıtan Park Güell, Casa Mila ile Casa Batlo, Barcelona'nın kalbinin attığı La Rambla caddesi, Picasso’nun eserlerini incelemek amacıyla harika bir fırsat yakalayacağınız Picasso müzesi, Portwell yakınlarında bulunan Barcelona akvaryumu ile dünyanın en iyi futbol kulüpleri arasında bulunan FC Barcelona'nın mabedi Nou Camp dahil olmak üzere gezilecek pek çok popüler yer sunuyor.

İspanya'ya seyahat etmeniz durumunda gezilecek yerler listesine mutlaka Madrid kentinin eklemeniz gerekir. Sanat eserleri ile koleksiyonlar şeklinde ünlü Prado Müzesi’nden Madrid kraliyet Sarayı’na ve Almudena Katedrali’nden antik mısır kültürüne dair pek çok esere kadar sizi sanatsal ve kültürel bir serüvene çıkarma gücüne sahip. Sanatsever iş insanlarına ait koleksiyonların bulunduğu pek çok müzeye ev sahipliği yapan Madrid kentine gelip burada gezmek amacıyla hareket eden bireylere Peurta Del Sol’dan başlayabilir ve aynı zamanda meydandaki restoran ve kafeler de İspanyol lezzetlerini tadabilirsiniz.

Günümüzde Endülüs Bölgesi’nde yer alan Sevilla, sahibi olduğu kültürel ve tarihi miras aracılığı ile bugün İspanya’nın en çok turist çeken kentleri arasında yer almaktadır. İslam kültürünün yine aynı şekilde mimarilerde hissedildiği Sevilla kentinde Plaza De Espana, Alcazar Sarayı kentin bu ahenkli yapısını çok net bir şekilde yansıtıyor.

İspanya'da gezilecek yerler arasında mutlaka görülmesi gereken bir başka yer var orası da İbiza! Bir arada olduğu sebebiyle yabana atılmaması gereken Ibiza, İspanya'ya bağlı ve eşsiz plajları, masmavi denizi, deniz tatili için biçilmiş bir kaftan adeta.

Festivallerin ve partilerin madeni olarak bilinen İbiza’da Port De Sant, Miguel ile Çala Saladeta plajlarına kesinlikle gitmeli ve aynı zamanda Eski Şehir bölgesini mutlaka gezmelisiniz.

İspanya’da Nerede Kalınır?

İspanya'da nerede kalınır? Soru söyle alakalı genel itibarıyla İspanya'nın en önemli kentlerindeki ideal konaklama bölgeleri başta olmak üzere otel tavsiyeleri ile diğer Bütün ipuçlarını bulmanız mümkün. İspanya seyahati öncesinde otel arayışında olan vatandaşlar açısından bütün bilgilerin bulunduğu konaklama rehberleri size tek tık ile rezervasyon yapma olanağı sağlayacak.

Dünyanın en güzel ve en turistik kentlerinden, İspanya'nın turizm başkenti kabul edilen Barcelona'ya bir gezi planlamanız durumunda Barcelona'da nerede kalınır? Sorusunun cevabını bulmanız gerekecektir. Zira Barcelona, 6 büyük yerleşim bölgesine sahip bir nokta fakat bu bölgelerin genel özellikleri ve, Ulaşım noktaları ile gezilecek yerler ile ilgili bilgi sahibi olmak bezinizi ayrıca kolaylaştıracaktır. İspanya'da nerede kalınır? Sorusuna cevap olarak aşağıda maddeler halinde bazı bilgiler verilmiştir:

l Sakin, sessiz ve huzurlu bir tatil arayışı içerisinde olanların Bohem Gracia Bölgesini ziyaret etmeleri gerekir,

l Deniz'i sever, Güneş ve kumun tadını çıkarmak amacıyla Barcelonrta,

l Alışveriş yapmanın tadına varmak amacıyla gezmek isteyenlerin El Born,

l Geceden sabaha kadar gezmek, eğlenmek, doyasıya zevkin tadına varmak isteyenler için gece hayatı ile ünlü El Raval Bölgesi,

l Kentin modern bir kısmını meydana getiren simetrik ızgara sistemi düzenine sahip Eixample,

l Barcelona'nın en eski bölgesi olarak bilinen Barri Gōtic.

İspanya'da genel itibariyle Katalan Bölgesi'nin başkenti olarak bilinen Barcelona, kendine has tarihi eserleri, doğal güzellikleri ile mimarisi ön plana çıktığı anda her yıl binlerce turistin uğrak yeri haline geliyor.

İspanya’da ulaşım

İspanya’da ulaşım genel itibariyle İspanya içerisinde hayalini kurduğunuz ve seyahat etmek istediğiniz topraklara ulaşmak amacıyla artık çok kolay bir hale gelmiştir. İspanya, ulaşım olanakları hususunda gelişmiş ve modern bir ülke olma özelliğini taşıyor. Özellikle de yabancı vatandaşların İspanya emlak piyasasını çok yoğun ilgisinin bir neticesi olarak ortaya çıkan ekonomik dopingi üzerine İspanya hükümeti demiryolu, hava yolu ile otoyolları olan yatırımlarında artışa gitmiştir.

İspanyol hükümetinin yanı sıra aynı zamanda bu avantajı değerlendiren özel firmalarda günü İspanya’ya, en sık uçak uçuşlarının gerçekleştiği ünlü havayolu firmalarının bulunduğu yeni havalimanlarını kazandırmayı hedeflemektedir. İspanya'da ulaşım denildiğinde genel itibariyle bunu çeşitli kategorilere ayırarak ele almak gerekir.

İspanya’da havalimanları açısından ulaşıma bakıldığında uluslararası uçuş hizmeti sunan 36 adet havalimanının olduğunu söylememiz de fayda olacaktır. Bunlar arasında en önemlisi ise Madrid Barajas ile uluslararası Barcelona, Valencia, Palma De Mallorca, Sevilla ile Zaragoza havalimanlarıdır.

Otobüsler ise İspanya'da en yaygın bir şekilde faydalanılan ulaşım olanaklarından biridir. İspanya'nın demiryolu ulaşımı ise Avrupa'nın hatlarıyla kıyaslandığında en ucuzu ancak doğru zamanlama ve dakika susun da Avrupa standartlarında biraz daha geride kalmıştır. İspanya'ya seyahat gerçekleştirmeniz durumunda havaalanına iniş yaptığınız andan itibaren taksiye binebilir ve şehrin merkezinde bulunan otelimize gidebilirsiniz. Yine aynı şekilde taksi kullanmak suretiyle İspanya'nın gezilmesi ve görülmesi gereken bütün noktalarına kısa süre içerisinde gitmeniz mümkün.

İspanya Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

Katalan ülkesi İspanya’ya yolculuk etmek amacıyla umuma mahsus (bordo) pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti devleti vatandaşları bu ülkeye gidebilmek amacıyla İspanya vizesi almakla mükelleftir. İspanya Schengen bölgesine üye ülkeler arasında bulunmaktadır.

Dolayısıyla İspanya’ya seyahat etmek amacıyla vize başvurusunda bulunacak kişilerin umuma mahsus yani bordo pasaport hamili kişiler eğer pasaportlarında geçerli Schengen vizesi mevcut değilse o zaman kısa süreli yani 3 aya kadar olan seyahatler açısından İspanya Schengen vizesine başvuru işlemlerini yapmaları gerekir. Hizmet pasaportu ile diplomatik pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ise 6 ay içerisinde 3 ayı aşmayan seyahatleri açısından İspanya vizesi ile muaf tutulmaktadır.

İspanya Vize Evrakları Nelerdir?

l Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği başta olmak üzere kimlik fotokopisi,

l En az 4000 lira bakiye hesap dökümü,

l Aslı gibidir kaşesi bulunmayan ve son 3 aylık, ıslak imzalı ve kaşeli maaş bordrosu,

l Aslı gibidir kaşesi bulunmayan SGK işe giriş bildirgesi ile barkodlu 4A hizmet dökümü,

l Aslı gibidir kaşesi bulunmayan şirket evrakları,

l Konsolosluğa hitaben, firmanın çalışanın şirkette izinli olduğu tarihleri açıklar kaşe ve imzalı işveren yazısı,

l 2 adet biyometrik 3.5X4.5 fotoğraf,

l Seyahat sonrasında 6 ay geçerliliği bulunan pasaport,

l Muhtarlıktan ya da Nüfus müdürlüğünden alınmış orijinal ikamet belgesi

İspanya Vize Başvuru Şartları Nelerdir?

İspanya'ya seyahat edebilmek amacıyla İspanya vizesinin alınması gerekir. İspanya vizesi ile alınması açısından öncelikli olarak bir önceki paragrafta belirtilmiş İspanya vizesi için gerekli evrakların eksiksiz bir şekilde temin edilmesi ve ilgili kurumlara vakti zamanında ibraz edilmesi gerekir.

İspanya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

 Amaca uygun bir şekilde değişiklik gösteren vizelerim çıkarılması açısından kurum tarafından talep edilen evrakların farklılık göstermesi neden kaynaklı olarak sürelerde değişiklik meydana gelebilmesinin yanı sıra aynı zamanda İspanya vizesi kaç günde çıkar? Sorusuna cevaben, İspanya vizesi işlemleri, evraklarla alakalı herhangi bir eksiklik bulunmaması durumunda ya da vize başvurusu resmi tatil yani paskalya, bayram ile yılbaşı gibi günlere denk gelmemesi durumunda bir hafta ile 10 iş günü içerisinde sonuca ulaştırmaktadır.

İspanya Vize Ücretleri

2022 senesinin gelmesi ile beraber Türkiye'de olduğu gibi bütün dünyada ve İspanya'da da aynı şekilde bütün ücretlerde artış meydana geldi. İspanya vize ücretleri ile ilgili kısa bir bilgi verilmesinde fayda olacaktır ki bu açıdan bakıldığında 10 yıldan eski normal veya yeşil pasaportlular ile yurtdışına seyahat edilmesi yasaktır. Vize ücreti ise 150 Euro vize ve bunu ek bir şekilde 15 Euro sigorta biçimindedir. Yeni uygulama ile beraber İspanya konsolosluğu için bankadan hesap ekstresinin bankadan alınmış orijinal bankanın antetli kağıdına yani ıslak imzalı bir şekilde olmasına dikkat edilmelidir.

İspanya'nın Vize İstediği ve İstemediği Ülkeler

Bunu açıklık getirebilmek amacıyla öncelikli olarak İspanya vizesi neden kimlerin muaf olduğuna bakmakta fayda olacaktır. Hususi yani yeşil pasaport, hizmet yani gri pasaportu ve diplomatik yani siyah ya da kırmızı pasaport hamili bulunan Türkiye Cumhuriyeti devleti vatandaşları altı ay içerisinde 3 ayı aşmayan seyahatleri açısından İspanya vize işlemlerinden kesinlikle muaf tutulmuştur. Umuma mahsus yani bordo pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti devleti vatandaşları ise İspanya'ya giriş yapabilmek amacıyla İspanya vizesi alma mecburiyeti içerisindedir.

İspanya Schengen vizesi ile alakalı buna üye ülkeler statüsünde yer almaktadır. Dolayısıyla İspanya'da kısa süreli yani 90 güne kadar seyahatte bulunacak Türkiye Cumhuriyeti devleti vatandaşları ile Türkiye'de ikamet eden 3 ülke vatandaşları İspanya Schengen vizesine başvuru işlemlerini gerçekleştirilmeli. İspanya Schengen vizesi sahibi vatandaşlar, yolculuklarını İspanya’dan başlatmak şartı ile İspanya Schengen vizesi ile diğeri Schengen ülkelerine de aynı şekilde seyahat edebilir.

İspanya Vize Başvuruları Ne Zaman Açılacak?

Gelen son dakika haberlerine göre İspanya turistik vize başvuruları açıktır. Seyahat günü ise randevudan sonra en az 17 gün olacak şekilde yapılmalıdır. En yakın randevu açısından temsilci ile görüşülmeli.

İspanya Vize Türleri

Esasında İspanya vize türleri ikiye ayrılmaktadır bunlar;

l İspanya uzun süreli vize yani 90 günü aşan kalışlar açısından. Bu vizeyi ise İspanya ulusal vize ya da D tipi İspanya vizesi şeklinde isimlendirmek mümkündür. İspanya ulusal vize başvuruları ise genel itibariyle BLS international aracılığı ile değil de direkt bir şekilde İspanya Ankara büyükelçiliği veya İspanya İstanbul başkonsolosluğu ona yapılmalıdır,

l İspanya kısa süreli vize yani 90 günü aşmayan konaklama vizesi.

İspanya Turistik Vizesi

Boğalar diyarı İspanya'ya gitmek mi istiyorsunuz? O zaman İspanya'nın Türkiye'de bulunan konsolosluğu aracılığı ile düzenlenen İspanya turistik vizesini cebine koymanız gerekir.

İspanya Ticari Vizesi

Alım satım işlemlerini gerçekleştirmek ya da ithalat ile ihracat faaliyetlerine katılmak amacıyla İspanya'ya gitmek zorunda olan Türkiye Cumhuriyeti devleti vatandaşlarının gitmelerinin ön şartı İspanya ticari vizesini almalarıdır.

İspanya Fuar Vizesi

Çeşitli mal ya da hizmetlerin tanıtımını gerçekleştirmek amacıyla organize edilen fuar ve seminer gibi aktivitelere katılmak amacıyla Türkiye Cumhuriyeti devletinde gidecek vatandaşların İspanya fuar vizesi almaları gerekir.

İspanya Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi

İspanya'da kalan aile ya da arkadaş ziyaretinde bulunmak isteyen bir vatandaşın İspanya'ya yolculuk edebilmesi amacıyla İspanya aile arkadaş ziyareti vizesi alması gerekir.

İspanya Kısa Süreli Öğrenim ve Staj Vizesi

Kısa süreliğine İspanya’da eğitim görmek ya da staja katılmak amacıyla gidecek öğrencilerin bu eğitimlerini alabilmelerinin koşulu İspanya’ya gitmek ise eğer o zaman İspanya konsolosluğu tarafından ya da İspanya elçiliği tarafından verilen vizenin alınması gerekir.

İspanya Kültürel Sportif Faaliyet ve Konferansa Katılım Vizesi

İspanya’da kültürel ve sportif faaliyetlere katılmak ya da konferanslara davet edilmek amacı ile gidecek olan Türkiye Cumhuriyeti devleti vatandaşlarının İspanya kültürel sportif faaliyet ve konferansa katılım belgesi almaları gerekir.

İspanya D Tipi (Uzun Süreli) vizesi

D tipi yani uzun süreli vize adından da anlaşılacağı üzere Türkiye'den yabancı bir ülkeye gidecek vatandaşın bu vize çeşidini alması ile uzun süreli kalması demektir. İspanya'da uzun süreli iş hayatında kalmak veya turizm amacıyla uzun yıllar kalmak isteyen vatandaşların özellikle de oturma belgelerini almaları ya da çalışma izni almaları için D yani uzun süreli vize almaları gerekir.

İspanya Transit Vizesi

Türkiye'den İspanya’ya ve oradan da direkt bir şekilde başka ülkelere transit geçecek kişilerin İspanya transit vize seni almaları gerekir.

Kısa süreli İspanya vize türleri açısından konuya bakıldığında BLS İnternational tarafından işleme alınmakta olan 7 çeşit İspanya vizesi yani İspanya kısa süreli vize mevcuttur. İspanya vize çeşitleri ise şu şekildedir:

l İspanya EEA/EU eşi vizesi,

l İspanya transit denizci vizesi,

l İspanyol kültür vizesi,

l İspanya öğrenci vizesi (90 güne kadar geçerli)

l İspanyol aile ya da arkadaş ziyareti vizesi,

l İspanya ticaret vizesi,

Resmi Gazete'de yayımlandı! Tapuda yeni dönem Resmi Gazete'de yayımlandı! Tapuda yeni dönem

l İspanya turist vizesi

Umuma mahsus yani diğer ismi ile bordo pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti devleti vatandaşlar yukarıda açıklanan türlerdeki vize başvuru işlemleri açısından BLS international üzerinden işlemler gerçekleştirilir. Yeşil pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti devleti vatandaşlarının ise en kısa süre içerisinde seyahatlerini imkan tanıyan yani 3 aya kadar bu avizeler açısından ise başvuru işlemlerini yapmalarına gerek yoktur.

Umuma mahsus pasaport sahibi olan vatandaşların başvuru işlemlerini gerçekleştirecekleri vize çeşidini doğru belirlemeleri önemlidir.

Belirli bir vize tipi açısından gerekli olan bilgi ve belgeler, diğer bir vize tipi açısından tanımlanmamış ya da gerek duyulmamış olabilir.

İhtimal doğrultusunda bazı hataların önüne geçebilmek amacıyla doğru vize çeşidine başvuru işlemlerinin yapıldığından emin olunmalı. BLS international çalışanları, vize başvurusu süresince sizlere yardımcı olacaktır fakat vize tipi seçimi hususunda herhangi bir öneri verememekle ve rehberlik edememektedir.

Hangi vize çeşidine gereksinim duyduğunuzda emin değilseniz eğer o zaman size uygun gelecek seçenekleri kesinlikle defteri bir şekilde incelemeniz gerekecektir. Aradaki farklılıklara dikkat edilmelidir. Hangi vize tipi sizlere uygun ise onu almanız gerekecektir. Bir örnek üzerinde konunun daha da açıklanması gerekirse Madrid kentinde yaşayan bir arkadaşınız var ve siz onu görmek amacıyla Madrid’e kentine gideceksiniz.

Turistik amaçlı İspanya’ya yapılacak bu ziyaret açısından İspanya aile ya da arkadaş ziyareti vizesi başvurusu yapılması durumunda hatalı başvuru yapılmış olacak ve eksik evraktan dolayı başvuru işlemleri kabul edilmeyecektir. Bu nedenle sadece İspanya yönelik değil dünyanın herhangi bir tarafına bir ziyaret gerçekleştirileceği zaman öncelikli olarak bu seyahatin ne amaçla yapıldığını çok iyi bir şekilde kestirilmesi ve bu şekilde kayıtlara geçmesi açısından memurlara yardımcı olunması gerekir.

İspanya Vize Başvuru Merkezi Nerededir?

Türkiye Cumhuriyeti devleti vatandaşlarının İspanya’ya gidebilmek amacıyla vize başvurularını öncelikli olarak 02122815281 telefon numarasını aramaları ya da elektronik posta adresinden iletişime geçmeleri gerekecek nokta vize ücretleri ise genel itibariyle ABD doları şeklinde tahsil edilecektir.