Instagram'a erişim sorunları yaşanıyor Instagram'a erişim sorunları yaşanıyor

Dünyanın en büyük canlı müzik etkinlikleri arasında gösterilen Eurovision Şarkı Yarışması'nda büyük ödül sahibini buluyor. 

37 ülkenin katıldığı yarışmanın 68. edisyonu için 89 ülkeden yaklaşık 100 bin ziyaretçi hafta boyunca ev sahibi şehir Malmö'ye akın etti.

Etkinliğe İsrail karşıtı protestolar damgasını vurdu. 

Finalde kimler var?

Final, cumartesi günü TSİ 19:00'da 26 ülke arasında yapılacak. 

Geçen yılın galibi ve ev sahibi ülke İsveç'in yanı sıra organizatör Avrupa Yayın Birliği'ne (EBU) en çok ödeme yapan İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya ve İspanya otomatik katılım hakkına sahip.

Salı günkü ilk yarı finalde on ülke yarışmaya devam etti: Hırvatistan, Kıbrıs, Finlandiya, İrlanda, Litvanya, Lüksemburg, Portekiz, Sırbistan, Slovenya ve Ukrayna.

Perşembe günkü ikinci yarı finalden de on ülke son tura kaldı: Ermenistan, Avusturya, Estonya, Gürcistan, Yunanistan, İsrail, Letonya, Hollanda, Norveç ve İsviçre.

Favoriler kim?

Hırvatistan: Şarkı yazarı ve yapımcı Baby Lasagna “şehir çocuğu” olmak için evini terk eden bir gencin yabancı bir çevrede yaşadığı karışık duyguları anlatan “Rim Tim Tagi Dim” ile favoriler arasında. 

İsrail: 20 yaşındaki solo sanatçı Eden Golan, duygu fırtınası içindeki bir insanı anlatan güçlü bir balad olarak nitelendirdiği “Hurricane” ile ikinci favori.

Golan'ın yarı finaldeki performansı öncesinde, sırasında ve sonrasında kalabalıktan bazı yuhalamalar duyuldu. EBU'nun, 7 Ekim saldırısına gönderme yapan “Ekim Yağmuru” adlı orijinal şarkıdaki dizelere itiraz etmesi üzerine İsrail şarkıyı değiştirdi.

İsviçre: Üçüncü sıradaki rapçi ve şarkıcı Nemo, kendini keşfetme yolculuğunu anlatan davul-bas, opera, rap ve rock melodisi “The Code ”u seslendiriyor.

Fransa: 34 yaşındaki sanatçı Slimane, eski sevgilisiyle yeniden bağlantı kurmak isteyen birini anlatan bir güç baladı olan “Mon Amour ”u seslendiriyor. 

Nerede düzenleniyor?

Yarışma, 362.000 nüfusuyla İsveç'in üçüncü büyük şehri olan Malmö'de düzenleniyor. İsveç, 1992 ve 2013 yıllarında da Malmö'nün ev sahipliğinde olmak üzere Eurovision'a yedi kez ev sahipliği yaptı. 

Yarışmanın yapılacağı yer ise 15,500 kapasiteli Malmö Arena. 

Protestolar damga vurdu

Yarı final öncesinde 10.000'den fazla Filistin yanlısı, Filistin bayrakları sallayarak ve Gazze'deki askeri harekat nedeniyle “İsrail'i boykot edin” sloganları atarak bir gösteri düzenledi.

Aralarında Malmö'deki Yahudi cemaatinin üyelerinin de bulunduğu daha küçük bir grup İsrail yanlısı  gösteri yaptı.

İsrail geçmişte Eurovision'u dört kez kazandı. 

Oylama nasıl yapılıyor?

İzleyicilerin oyları sonucun yaklaşık yüzde 51'ini oluştururken, her katılımcı ülkedeki beş müzik profesyonelinden oluşan jüriler yüzde 49'dan biraz fazlasını oluşturacak.

Jüriler şarkıları kompozisyon ve özgünlük, performans kalitesi, vokal kapasitesi ve genel izlenimlerine göre sıralıyor.

Nasıl izlenecek?

Şarkı yarışması 37 katılımcı ülkenin tamamı tarafından ve YouTube üzerinden yayınlanacak.

Sunucular İsveçli komedyen ve aktris Petra Mede ve İsveçli-Amerikalı aktris Malin Akerman olacak.