Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kurum: 11 ilimizi ayağa kaldıracağız Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kurum: 11 ilimizi ayağa kaldıracağız

Yurt genelinde yapılacak seçimler için belirlenen tarihinin,  öne alınmasına erken seçim denir. Erken seçim yapılması kararını Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) verir.

Erken seçim kararının verilmesinin nedenleri, partilerin koalisyon kuramaması, milletvekili sayısının çıkarılamaması, partilerin anlaşarak hükümet kuramaması olabilir.

Erken seçimin sonrasındaki 48 saat içinde karar açıklanır. Yenileme ya da erken seçim kararı TBMM’den çıktıysa seçimin olacağı tarih de bildirilir. Erken seçim kararı Cumhurbaşkanı tarafından karar verilmişse, verilen karardan itibaren 90 gün sonundaki ilk Pazar günü seçim sandıkları kurulur.

Anayasanın 77. Maddesi erken seçim ve seçim yenileme ile ilgilidir. Bu madde: “Türkiye Büyük Millet Meclisi ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri beş yılda bir aynı günde yapılır. Süresi biten milletvekili yeniden seçilebilir. Cumhurbaşkanlığı seçiminde birinci oylamada gerekli çoğunluğun sağlanamaması halinde 101 inci maddedeki usule göre ikinci oylama yapılır.”

Erken seçime gidilmesi için Cumhurbaşkanı’nın kararı ve TBMM’de beşte üç çoğunluk gerekmektedir. Meclis’te erken seçim kararı alabilmek için, en az 360 milletvekilinin desteği gerekmektedir.