Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP Genel Başkanı Özgür Özel ile görüşmesine ilişkin konuştu. 

Erdoğan, siyasette yumuşamaya ihtiyaç olduğunu ve kendisinin de CHP'yi ziyaret edeceğini söyledi.

"TÜRKİYE'NİN BUNA İHTİYACI VAR"

Kurbanlık fiyatları kaç lira? Ulusal Kırmızı Et Konseyi açıkladı Kurbanlık fiyatları kaç lira? Ulusal Kırmızı Et Konseyi açıkladı

Bu adımın atılmasıyla Türkiye'de siyasetin yumuşama dönemine girdiğini öne süren Erdoğan, şöyle konuştu: 

"Özgür Bey CHP'de genel başkan olduktan sonra böyle bir ziyareti kendisinin gerçekleştirmiş olması, iktidar ve ana muhalefet arasında olumlu bir gelişmedir. Bundan önceki süreçlerde bu tür maalesef adımlar atılmıyordu. Bu adımın atılmasıyla siyasetin ülkemizde çok daha yumuşama dönemine girdiğini görüyoruz. Özgür Bey'e ilk fırsatta böyle bir ziyaretin karşılığını yapacağımı söyledim. Türkiye'nin, Türk siyasetinin buna ihtiyacı var. Türkiye'de siyasetin yumuşama sürecini başlatalım istiyorum. Bu adımı da atacağız."

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının başlamasından 208 gün sonra ticaretin tamamen durdurulmasını da değerlendiren Erdoğan, şunları söyledi:

"İsrail, bizim bu yaklaşımlarımıza maalesef bu olaylar başlamadan önceki süreçte de söylediğimiz halde yani ben Netenyahu ile Amerika'daki yaptığım görüşmeyi sadece durup dururken yapmadım. Ama Türkiye-İsrail arasında bazı adımların atılabileceğini göstermek için yaptım. Ama Netenyahu acımasız ve bu acımasızlığını da maalesef bu çocuklara, kadınlara, yaşlılara karşı gösterdi. Onun elindeki imkanlar yok. Tüm batı İsrail'e çalışıyor. Bunun karşısında artık biz daha sabredemezdik ve adımlarımızı attık. Aramızda 9,5 milyar dolarlık bir ticaret hacmi vardı. Bu ticaret hacmini de biz yok farz ederek bu kapıyı kapattık."