Altın piyasasında yaşanan hareketlilik, yatırımcıların kafasını karıştırmaya devam ederken, yatırımcılar tarafından merakla beklenen sorulara Ekonomist Doç. Dr. Cüneyt Dirican’dan geldi.  Dirican, altın piyasası ile ilgili önemli açıklamalarda bulunarak, Ons altının duraksama nedenini açıkladı.

Ekonomist Cüneyt Dirican, “Faiz indirimi beklemiyorum” diyerek şu kelimeleri kullanarak açıklama yaptı;

Dirican, “açıkçası faiz artışı beklemiyorum. Buna neden olarak, ABD’de enflasyon tekrar burnunu yukarı çevirmiş durumda olması diyebiliriz. ABD’de enflasyon yüzde 4’leri zorluyor ve FED’in kendi hedefi olan yüzde 2’den mevcut durumda 2 katı uzaklıkta. “Bu durumda indirim gelir mi?” sorusuna yanıt, seçim öncesi Eylül ayına bırakabilirler. Bir sürpriz belki... Öte yandan işsizlik oluştukça ABD enflasyon düşecek beklentisi var. İstihdamda veriler aşağıda olduğu için bu durum elini güçlendirir. Bu durum karşısında FED’in “Faiz indirimini öne çekebilir mi?” sorusu akıllara geliyor. Bu da önümüzdeki toplantıda pas geçilerek, faiz indirimi bir dönem atabilir.” Dedi.

Altın piyasasında yaşanan hareketlilik, yatırımcıların kafasını karıştırmaya devam ederken, Dirican, ABD, Rusya ve Çin’deki gelişmelere dikkat çekerek, ons altının durakladığını şu bilgiler ışığında açıkladı!

FED, ABD tahvil alımlarını yavaşlattığını dile getiren uzman isim, “daha fazla piyasada dolar likidide dolaşacak” diyerek, altının onsundaki duraksamanın temel nedeni olarak ABD’nin faizi arttıracak olma ihtimali olduğunu ve bu konu ile birlikte İsrail’in insani olmayan saldırılarının etkisi Refah saldırısının daha da büyümesine neden olduğunu vurguladı.

Çay ocağında tartıştığı kadını defalarca bıçakladı Çay ocağında tartıştığı kadını defalarca bıçakladı

Dirican, “Çin tarafında yaşanan gerilimler… Çin uzun zamandır ABD tahvillerini satıyor. Karışlığında ise altın stokluyor. Öte yandan Rusya Ukrayna’ya karşı sertleşmeye başladı. Bu işin daha büyüme riski nedeniyle altının onsu duraksadı. Ons 2300 dolar ve o seviyelere kadar geldi.

Bu durum karşısında dikkatleri edilmesi gereken hususlara değinen Dirican, “Fiyat oynaklıkları gün içerisinde hareketli olduğu için bu söylediklerimiz 5 dakika sonra belki anlamsız olabilir. TL – Dolar ilişkisine de bakmak lazım” dedi.

Yukarıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir Uzman isim tarafından yapılan olası tahminlerdir.