Dünyayı gezen Rus fenomen Milas'ta hayatını kaybetti! Ölüm nedeni ifadeyle ortaya çıktı Dünyayı gezen Rus fenomen Milas'ta hayatını kaybetti! Ölüm nedeni ifadeyle ortaya çıktı
"9. Yargı Paketi" olarak bilinen ve içeriğinde birçok alanda değişiklik ve yenilikler bulunan yeni yargı paketi, TBMM'ye sunuldu. "Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi" olarak adlandırılan bu paketin içeriği ve maddeleri şu anda ilgiyle takip ediliyor. Peki, 9. Yargı Paketi’nde hangi maddeler yer alıyor? Görüşmeler ne zaman yapılacak?

TBMM'de, 9. Yargı Paketi Teklifi'nin görüşmelerine başlanacak. Kamuoyunda "9. Yargı Paketi" olarak bilinen Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, 11 Temmuz Perşembe günü ilgili komisyonda ele alınacak. İşte tüm detaylar…

TAVİM BELLİ OLDU!

Adalet Komisyonu, AK Parti İstanbul Milletvekili Cüneyt Yüksel'in yönetiminde toplanacak. Komisyon, Türkiye’de ikamet eden vatandaşlar arasında "9. Yargı Paketi" olarak bilinen Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin görüşmelerine başlayacak.  Bu görüşmenin 11 Temmuz Perşembe günü yapılması bekleniyor.

YEDİEMİN OTOPARKI İÇİN YENİ DÜZENLEME

Yediemin otoparklarında bulunan araçların, buluntu olarak alınması veya kanun gereği trafikten menedilip alıkonulması durumunda da yeni bir düzenleme yapılacak. Sahipleri tarafından 6 ay içinde teslim alınmayan ya da talepte bulunulmayan araçlar için satış usulü yeniden düzenlenecektir.

ŞİKAYET SÜRESİNDE GÜNCELLEME

Türk Ceza Kanunu'na göre sesli, yazılı veya görüntülü ileti ile işlenen hakaret suçu, uzlaştırma sürecinden çıkarılarak ön ödeme kapsamına alınacak. Şikayete bağlı olarak soruşturulup kovuşturulan hakaret suçunda şikayet süresi, suçun işlendiği tarihten itibaren en fazla iki yıl olacak şekilde belirlenecek.

ARABULUCUKTA ARTIK BU ŞARTA BAKILACAK

Arabuluculuk eğitimini başarılı bir şekilde tamamlayan ve mesleğinde 20 yıl deneyimi olanlar, yazılı sınavdan muaf tutularak arabuluculuk siciline kayıt yaptırabilecekler. Uzlaştırmacı olabilmek için bundan sonraki süreçte hukuk mezunu olma şartı aranacak.

SOYADI KULLANIMINDA YENİ DEĞİŞİKLİKLER

Kadın, evlendiği zaman kocasının soyadını alabilir. Ancak isteği doğrultusunda, evlilik işlemini yapan memura veya daha sonra nüfus idaresine yazılı olarak yapacağı başvuruyla, kocasının soyadının önüne kendi soyadını da ekleyebilir. Eğer kadının soyadı, kendi soyadı ile önceki kocasının soyadından oluşuyorsa, evlendiği kocasının soyadının önünde sadece birini kullanabilir.