Metabolizmayı gençleştiren besinler kolajen içeriyor. Cilt, saç ve tırnak sağlığını koruyan besinler düzenli tüketildiğinde farkı gözlemleyeceksiniz. Peki hangi besinler sizi güzelleştirir? İşte yanıtı...

Somali’den sonra Yemen kazası Somali’den sonra Yemen kazası

Cildi sıkılaştıran, saçları uzatan ve tırnakları kuvvetlendiren besinleri sizler için derledik. Bu besinlerin içinde kolajen maddesi bolca var. Kemik suyu, propolis bunlardan birkaçı... İşte detaylar...

Cildi sıkılaştıran, saçları uzatan ve tırnakları kuvvetlendiren besinleri sizler için derledik. Bu besinlerin içinde kolajen maddesi bolca var. Kemik suyu, propolis bunlardan birkaçı... İşte detaylar...

Cilt, saç ve tırnak sağlığı için çok önemli olan kolajen eksikliği hemen fark edilir. Kolajen saçların güçlü ve sağlıklı uzamasına yardımcı olur. 

Saç köklerini besler ve dökülmeyi durdurur. Cildi onarır ve cilt bariyerini güçlü hale getirir. Cildin erken yaşlarda kırışmasını ve sarkmasını engeller.

Kolajeni artıran besinleri düzenli tükettiğinizde cildinizi içten beslemiş olursunuz ve cildiniz daha dayanıklı hale gelir. Genellikle kolajeni dışarıdan takviye ürünlerle sağlayabilirsiniz. Ancak bazı besinler içerdikleri vitamin ve mineraller sayesinde kolajen üretiminin artmasına yardımcı oluyor.

Vücutta cilt ve deride, tırnakta, saçta, kıkırdak ve kas dokularında doğal olarak bulunan kolajeni doğal yollarla besinlerden sağlamakta mümkündür. 

Yapılan araştırmalarda bilim insanları bazı besinlerin kolajen üretimini desteklediğini de ortaya çıkardı. Vücuda adeta kolajen aşılayan bu besinlere gelin birlikte göz atalım.

KOLAJENİ ARTIRMANIN DOĞAL YOLLARI

Kemik suyu tüketmek vücutta kolajen miktarını artırır.

Güneş koruyucu kullanmak vücuttaki kolajeni korumaya yardımcı olur.

Cilt yapısında bulunan Hyaluronik asit kolajen üretiminde önemli rol oynar.

Cildin kolajen üretimi için C vitamininden yararlanılabilir.

Günlük sıvı miktarı karşılandığında vücuttaki kolajen korunur.

KEMİK SUYU

Doğal bir kolajen deposu olan kemik suyu, cilt elastikiyetini koruyor. Cilt sağlığınızı iyileştirmek ve güçlendirmek istiyorsanız kemik suyu tüketmeye başlayabilirsiniz.

Kemik suyu cildin kırışmasını ve sarkmasını engelliyor. Cildin genç kalmasında en etkili bileşen kolajendir. Ancak kolajeni içerden almak en doğru olan yöntemdir. Yani kolajen zengini kemik suyunu içerek cildinizin her yaşta genç görünmesini sağlayabilirsiniz.

Kemik suyu kolajen, glutamin, kalsiyum, magnezyum, fosfor, amino asitler, kondroitin, glukozamin ve prolin gibi maddeler içerir. Bu maddeler insan vücudunda da vardır fakat zamanla azalır ve ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Kemik suyu içerek bu maddelerin azalmasını engelleyebilirsiniz. Her gün 1 bardak içerek vücudunuza kolajen takviyesinde bulunabilirsiniz.

ZEYTİNYAĞI

E vitamini zengini zeytinyağı hem saç hem de cilt bakımında çok sık kullanılır. Zeytinyağı cilde nem depolar. Cildin kırışmasını ve ince çizgilerin oluşmasını engeller. Cilde dolgunluk kazandırır. Sıkı ve canlı bir cilde kavuşmanıza yardımcı olur.

Zeytinyağı tüketerek ya da zeytinyağını kullandığınız cilt bakım kremlerine ekleyerek cilt sağlığınızı koruyabilirsiniz.

KIRMIZI BİBER

Kırmızı biberin içerisinde bol miktarda C vitamini bulunur. Kırmızı biber C vitamini ve kolajen desteği sağlayarak cilt hücrelerinin kısa sürede yenilenmesine yardımcı olur.

Araştırmalar göre kolajen cildin dokusunu, elastikiyetini ve nemini dengeler. Kırmızı biberi düzenli olarak tüketerek cilt sağlığınızı destekleyebilirsiniz.

PROPOLİS

Propolis cilde kolajen desteği sağlar. Bu özelliği ile hücreleri hızlı bir şekilde yeniler.

Kırışıklıkların ve ince çizgilerin görünümünü azaltır. Propolisin içeriğindeki kolajenler, cildin kolajen seviyesini arttırarak cildin gençleşmesini ve sıkılaşmasını sağlar. Cildin elastik yapısını koruduğu ve kolajen üretimini desteklediği için cildin kırışmasını da önler.