• BIST 75.727
 • Altın 129,876
 • Dolar 3,4745
 • Euro 3,6641

  Şehirlerde ulu ağaç özlemi

  30.06.2014 07:50
  Yelda Özsunar Dayanır / Işığın Peşinde

  Yelda Özsunar Dayanır / Işığın Peşinde

  Her yıl Dünyada 1 milyonun üzerinde deri kanseri ortaya çıkıyor. Amerika’da 2010 yılında 68.000 yeni gelişen deri kanseri (malign melanom) tanısı konulmuş ( 2010, Cancer J Clin.) Deri kanserlerinin oluşumunda en önemli etken güneş ışığından kaynaklanan radyasyon, güneş ışığındaki ultraviyole aynı zamanda genetik mutasyonlara neden olarak bağışıklık sitemini baskılıyor ve anormal hücrelerin yok edilmesini engelliyor. Bu nedenle özellikle deri kanseri oluşturma riskini %75 oranında arttırarak kanser oluşumunu tetikliyor. Peki ama biz aşırı güneş ve ultraviyoleden nasıl korunabiliyoruz? Kişisel olarak yapabileceklerimizi hepimiz biliyoruz. Güneş koruyucuları, şapkalar, şemsiyeler, v.s. Kapalı mekanlara veya şapkalarımız altına saklanmak, güneşli saatlerde dışarı çıkmamak mı tek çözüm?, Neden ağaçlar, ulu çınarlar, çamlar bizi kızgın güneşten korumasın? Yazları arabalarımız ve kendimiz için gölge ararken, yollardaki gölgeleri çoğaltmakta ne kadar başarılıyız? Şehirlerimiz, sokaklarımız çirkin betondan yansıtıcılar… Güzelliği bir yana kızgın güneşle bir olup bizi kavuruyor.

  Belediyelerimiz artık ulu ağaçlar dikmiyor, dikse bile dallarının gökyüzüne uzanmasına, bizi güneşten korumasına, izin vermiyor. Aydın ilindeki şehir ağaçlarının %50-60’ı turunç ağacı… Taç yaprağı küçük olan bu ağaçların, ancak kendi gölgesine hayrı var. Yeşil bulutlar oluşturan, Ege’nin sembolu fıstık çamları, kısa vadeli hesaplarla dikilmiyor. Çınar ağaçlarının dalları, odun tüccarları ve pidecilerin eline yem ediliyor. Ve biz bu şehirlerde azıcık gölge arayan şehir sakinleri olarak, çaresiz kaçıyoruz bu şehirden yazları… Ulu ağaçların gökyüzünü bulutların yerine süslediği yabancı şehirlere. Bizim gibi kuşlar da göç ediyor oralara; uzama özgürlüğü olan ağaç dallarına…

  Lafın kısası beton doğaya ve güzelliklere yakışmıyor; onu gölgeleyen ağaç dalları, sarmaşıklar veya çiçeklerle bezenmedikçe. Ağaçlar bizi koruyamıyor; uzun dalların gökyüzüne uzanmasına izin verilmedikçe…

  yelda-hanim-yazi-icerigi.jpg

  Resim 1-3. 15 şubat 2011 yılında ADÜ’de düzenlediğimiz, Aydın’da ultraviyole, hava ve çevresel radyasyon kirliliği afişindeki ağaç benzeri çaresiz ağaçlar konuya dikkat çekmemize rağmen hala çok yaygın. Yol kenarları ve parklardaki ağaçların büyük kısmı bodur ağaçlar.

  Resim 4-5. Gökyüzünde yükselerek, yeşil çatılar oluşturan, ulu ağaçlarla süslü Marsilya (4) ve Viyana (5) gibi birçok uygar şehirde ağaçlar bizim şehrimizdeki gibi budanmıyor. Bu uygar şehirlerin hemen tümünde, apartmanlar boyu gökyüzüne uzanan yüzyıllık ulu ağaçlar şehirlere güzellik katıyor.

  Sosyal medyada bu konuyla ilgili düşüncelerinizi #aydınkonuşuyor etiketiyle paylaşın, yayınlayalım!

   
  Bu yazı toplam 1689 defa okunmuştur.
  Yorumlar
  Nostaljik
  03 Temmuz 2014 Perşembe 09:35
  09:35
  Aydınlı olmasam "Aydınlı" kardeşime inanırdım. Asırlık ulu çınar varmış da, yeni meydan düzenlemesi ile ortadan kaldırılmışmış.... 1960 lı yıllarda Taksi meydanı olarak adlandırdığımız kısımda (Şu an havuzun olduğu yerin kuzey kısmı) yeni dikilmiş bodur 1-2 ağaç ve pastanelerin olduğu kısımda büyük çam ağaçları vardı. Yani değil asırlık, bir kaç yıllık ulu çınar filan yoktu. 40-50 yıllık o da Yunan işgali sonrasında Aydın yeniden imar edilirken dikilmiş çam ağaçları vardı. Onları da rahmetli Nevzat Biçer kestirdi. Zafer Meydanından Ilıcabaşına giden yolun iki kısmı da büyük çam ağaçları ile kaplıydı, dalları birbirine karışırdır, hani şu eski Marmaris yolu gibiydi. Havai elektrik hatlarında problem yaratıyor diye yine Nevzat Biçer döneminde kesildi şimdi gördüğünüz gibi cızçıplak Kalkıp ta işkembe-i kübradan sallamayın.
  212.175.233.207
  aydınlı
  30 Haziran 2014 Pazartesi 14:54
  14:54
  aydın kent merkezinde asırlık ulu çınarlar vardı daha geçen yıla kadar. belediye modern park düzenlemesi diye hepsini kesip 3-5 palmiye ile işi kotarmaya çalışıyor. fast food restoranları mevcut parka uygun bir düzenlemeyle yine aralara serpiştirilebilirdi,ancak onun yerine ağaçları kesip beton yığması bir park yaptılar. öyle bir park ki gerçek çim yerine dalga geçer gibi çim halı ile kaplı.gölgeyi de ağaçlar değil, çadır gölgelikler sağlıyor. park konusunda aydın belediyesi muazzam, vesselam!
  78.190.146.68
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim