• BIST 90.383
 • Altın 144,409
 • Dolar 3,6117
 • Euro 3,9021

  İşte kurulacak 11 bakanlık

  13.05.2011 14:35
  İşte kurulacak 11 bakanlık
  8 Devlet Bakanlığı kapatılırken 11 yeni bakanlık kurulacak. Kabine 21 bakan ve başbakandan oluşacak. Yeni kurulacak bakanlıkların isimleri ve listesi...
  İşte kurulacak 11 bakanlık İşte kurulacak 11 bakanlık İşte kurulacak 11 bakanlık

   

  Hükümet 11 yeni bakanlık projesi Hükümetin, Meclis'ten 6 aylığına aldığı Kanun Hükmünde Kararname çıkarma yetkisi ile yapacağı çalışma netleşti. Çalışmanın tüm ayrıntılarına Bugün gazetesi ulaştı.
   
  8 Devlet Bakanlığı kapatılırken 11 yeni bakanlık kurulacak. Kabine 21 bakan ve başbakandan oluşurken 21 bakandan 4'ü aynı zamanda başbakan yardımcısı olarak görev yapacak
   
  Bazı bakanlıklar tamamen kapatılırken bazı bakanlıklar da bölünecek veya değişecek.
   
   
  1-TURİZM VE TANITMA BAKANLIĞI:
  Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan 2 ayrı bakanlık çıkacak. Turizm ve Tanıtma Bakanlığı adıyla yeni bir Bakanlık kurulacak. Başbakanlık Yatırım ve Destek Ajansı, Başbakanlık Tanıtma Fonu, TİKA, Dış Türkler Başkanlığı, BYEGM, Anadolu Ajansı, TRT gibi kurumlar bu bakanlığa bağlanacak.
   
  Bu bakanlık ülkenin turizm potansiyelini ortaya çıkararak turist sayısını artırmaya çalışacak. Uluslar arası alanda Türkiye'nin tanıtımını da bu bakanlık üslenecek.
   
  2-KÜLTÜR VE VAKIFLAR BAKANLIĞI:
  Kültür ve Turizm Bakanlığı kapandığı için kültürle ilgili her türlü konunun takibi için Kültür ve Vakıflar Bakanlığı kurulacak. Vakıflar Genel Müdürlüğü bu Bakanlığa bağlanacak. Müzeler, kütüphaneler, opera ve tiyatrolar bu bakanlığa bağlı olacak. Kitap ve diğer yayınlarla ilgili işleri de bakanlık takip edecek.
   
  3-ŞEHİRCİLİK VE ÇEVRE BAKANLIĞI:
  Bayındırlık ve İskân Bakanlığı kapatılarak yerine Şehircilik ve Çevre Bakanlığı kurulacak. Bakanlık, şehirleşme konusunda tüm ülkeyi kapsayan bir ulusal plan hazırlanacak.
   
  Türkiye'nin alt yapısı ve üst yapısı tek merkezden planlanacak. Yeni bakanlık ile gecekondu kültürünün tamamen bitirilmesi amaçlanıyor. Bu güne kadar 500 bin ev yapan TOKİ, bakanlığın en büyük kuruluşlarından biri olacak.
   
  4-BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI:
  Sanayi ve Ticaret Bakanlığı kapanırken yerine 2 bakanlık kurulacak. Bunlardan biri Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı. Bu bakanlık sanayi ilgili tüm görevleri devralırken teknolojinin gelişmesi için de çalışma yapacak. Şu anda başbakanlığa bağlı olan TÜBİTAK bu bakanlığa bağlanacak. Yakın gelecekte kurulması planlanan Türk Uzay Kurumu da bu bakanlığa bağlı olarak faaliyet gösterecek.
   
  5-GÜMRÜK VE TİCARET BAKANLIĞI:
  İç ticaret ile dış ticaret birleştirilerek Gümrük ve Ticaret Bakanlığı kurulacak. Gümrük Müsteşarlığı da bu bakanlığa bağlı olacak. Dış Ticaret Müsteşarlığı'na bağlı olan İhracat Genel Müdürlüğü özel bir statü ile güçlendirilecek. Bakanlık, 2023'deki 500 milyar dolarlık ihracat hedefi için özel çalışma yürütecek. İhracatçı sayısı artırılırken, ihracatın belli illerde değil tüm ülke genelinde yapılması sağlanacak.
   
  6-AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANLIĞI:
  Kadın, aile ve özürlüler konuları ile sosyal yardımların tek çatı altında toplanmasıyla Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı kurulacak.
   
  Bakanlık, tarım sektöründeki geçici işlerde çalışanlar, eğitimsiz bireyler, kadınlar, çocuklar, yaşlılar, özürlüler ve yoksulluk riskiyle en fazla karşı karşıya olan kesimlerin sorunlarıyla ilgilenecek. Yıllık 15 milyar lirayı bulan kamu yardımlarının yedi ayrı kurum tarafından değil de tek elden dağıtılması sağlanacak. 7 ayrı birimin taşra teşkilatları birleşecek.
   
  7-EKONOMİ VE KALKINMA BAKANLIĞI:
  Ekonominin ve kalkınmanın koordinasyonunu sağlamak Ekonomi ve Kalkınma Bakanlığı kurulacak. Ekonomi ve Kalkınma Bakanı aynı zamanda başbakan yardımcısı olacak. Bakanlık, finans ve borsadan da sorumlu olacak. Rekabet Kurumu, SPK gibi kurumların yanında bakanlığa bağlı Kalkınma Müsteşarlığı adıyla yeni bir müsteşarlık kurulacak.
   
  8- AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI:
  Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) ile müzakerelerini yürüten kurum olan Avrupa Birliği Genel Sekreterliği büyüyerek AB Bakanlığı'na dönüşecek. Bakan, aynı zamanda baş müzakerecilik görevini yürütecek. Bakanlık, Türkiye'nin AB'ye tam üyeliği için uyum çalışmalarını yürütecek.
   
  9-GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI:
  Hükümetin spora ve gençliğe verdiği önemin göstergesi olarak Gençlik ve Spor Bakanlığı kurulacak. Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü buraya bağlı olarak faaliyet gösterecek. Bakanlık, sporu topluma yaymak ve Türkiye'nin sportif faaliyetlerdeki başarısını artırmak için çalışacak. Yeni kurulan Gençlik Ajansı bu bakanlığa bağlı olacak.
   
  10-GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI:
  Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı kapatılırken Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı kurulacak. Bakanlık tarım ve hayvancılık alanında yapacağı çalışmaların yanında gıda güvenliği ve gıda denetimi konusunda etkin görev üslenecek. Gıda terörüne son verecek. Gıdalarla ilgili ithalata da sınırlama getirebilecek.
   
  11-ORMAN VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANLIĞI:
  Kapatılacak Çevre Orman Bakanlığı'nın orman kısmı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın 'Tabii kaynaklar' bölümü birleşerek Orman ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı kurulacak. Enerji Bakanlığı'na bağlı MTA buraya bağlanacak. Madenler ve ormanlarla ilgili tüm çalışmalar bu bakanlık tarafından yürütülecek.
   
  DPT ENDERUN GİBİ OLACAK
  Başbakan Erdoğan'ın MİT, MGK, Diyanet ve Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) dışındaki başbakanlığa bağlı tüm kurumların bir bakanlığa bağlanması talimatı verdiği öğrenildi.
   
  Erdoğan'ın Turgut Özal zamanında aktif olan DPT'yi yeniden aktif hale getireceği ifade ediliyor. Erdoğan'ın Osmanlı İmparatorluğu döneminde devlete yönetici yetiştiren Enderun'u hatırlatarak "DPT Enderun gibi olacak" dediği kaydediliyor.
   
  Başbakan Erdoğan, geçtiğimiz günlerde Suriye'ye özel elçi olarak DPT Müsteşarını göndermişti. DPT, Turgut Özal, Korkut Özal, Prof. Güngör Uras, Adnan Kahveci gibi isimleri yetiştiren kurum olarak biliniyor.
   
  5 KOLTUK GİDECEK
  Yeni düzenlemeyle şu anda 26 olan bakanlık sayısı 21'e düşürülecek. 11 devlet bakanlığı yerine icracı bakanlıklar kurulacak. Mevcut bazı bakanlıklar ise ya kaldırılacak ya da bölünecek.
   
  milliyet
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim