• BIST 106.711
 • Altın 143,580
 • Dolar 3,5587
 • Euro 4,1404

  Çiftçiye destekleme uyarısı

  08.05.2008 12:42
  Aydın Tarım İl Müdürü Sadettin Öztürk, “Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı Çerçevesi'nde Makine ve Ekipman, Alımların Desteklenmesi Tebliği'nin” 2 Mayıs 2008 tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanarak, yürürlüğe girdiğini duyurdu.
  Çiftçiye destekleme uyarısı
  Çiftçiye destekleme uyarısı Çiftçiye destekleme uyarısı Çiftçiye destekleme uyarısı

  Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Tarım İl Müdürü Sadettin Öztürk, bu tebliğin belirlenen iller dahilinde kırsal alanda ekonomik ve sosyal gelişime katkı sağlamak için belirlendiğini söyledi. Makine ve ekipman alımlarını desteklemek amacıyla uygulamanın başlatıldığını hatırlatan Öztürk, bir diğer hedefin tarımsal faaliyetler için geliştirilen yeni teknolojilerin çiftçiler tarafından kullanımın yaygınlaştırılması olduğunu açıkladı. Daha kaliteli ve pazar isteklerine uygun üretim yapılabilmesi için teknolojinin önemli olduğunu belirten Öztürk, “Zor şartlarda ve bedenen çalışan çiftçilerimizin işlerini kolaylaştırmak ve üretim maliyetlerini düşürerek uluslar arası düzeyde rekabet edebilir bir düzeye getirmek için makine ve ekipman alımlarının desteklenmesi kararlaştırıldı. Makine ve Ekipman, Alımların Desteklenmesi Programı kapsamında başvuruları kabul edilen proje sahipleri ile Tarım İl Müdürlükleri arasında hibe sözleşmesi imzalanmasından sonra, mal alımlarının en fazla 3 ay içersinde tamamlanması gerekiyor. Bakanlığımız tarafından oluşturulan çiftçi kayır sistemine kayıtlı olmak şartıyla; gerçek ve tüzel kişiler destekleme kapsamında olan makine ve ekipmanlardan sadece bir tanesi için başvuru yapabilecekler” dedi.
  Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın usul ve esaslara uygun olan ve kabul edilen projeleri yüzde 50 hibe yoluyla destek vereceğine değinen Öztürk, “Mal alım tutarları piyasaya rayiçlerini geçemez. Hibeye esas tutar gerçek kişiler için mal başına en fazla 50 bin YTL ve tüzel kişiler için de 100 bin YTL olarak belirlendi. Basınçlı sulama sistemleri başvurularında ise bu rakamlar gerçek kişiler için 100 bin YTL ve tüzel kişiler için de 200 bin YTL olarak tespit edildi. Alım bedellerinin bu miktarı aşması durumunda aşan kısmın başvuru sahibi tarafından ayni katkı olarak ödenmesi gerekiyor. Yayınlanan tebliğden faydalanmak isteyen çiftçilerimiz, projelerini müdürlüğümüze teslim edebilirler” diye konuştu. (iha)

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim