• BIST 107.489
 • Altın 142,921
 • Dolar 3,5608
 • Euro 4,1464

  Ziraat odasından açıklama

  15.06.2009 16:30
  Nazilli Ziraat Odası Başkanı Sabri Topuçar, Türkiye’nin pamuk ambarı olan Menderes Ovası’nda pamuk ekilişinin azalmasının çiftçiyi büyük miktarda zarara uğrattığını iddia etti.
  Ziraat odasından açıklama
  Ziraat odasından açıklama Ziraat odasından açıklama Ziraat odasından açıklama

  Son yıllarda yaşanan kuraklık nedeniyle pamuk üreticilerinin zararlarının 3 ya da 4 yılda ancak karşılayacaklarına dikkat çeken Sabri Topuçar, “Bu yıl havaların yağışlı gitmesi nedeni ile üreticiler sulama yönünden az da olsa sıkıntı çekmeyecekler. Ancak geçmiş yıllarda yaşanan kuraklık nedeni ile çiftçilerimiz mağdur oldular. Bölgemizde de pamuk ekim tarihini biraz geciktirdik ve zararımız oldu. Son yağışlardan memnunuz. Ancak geçmişte yaşadığımız zararlarımız bir sezonda kapanmaz. Dünyanın en kaliteli pamuğunu yetiştiren çiftçilerimiz pamuk üretimini devam ettirmelidirler. Mısırla, buğdayla çiftçilerimizin 3-4 yılın birikmiş borçları ödemeleri mümkün değildir” dedi.
  Pamuk çiftçisine daha fazla sahip çıkılması gerektiğini ileri süren Topuçar, “Önceleri pamuk ekilirdi, alternatif ürün olarak buğday vardı. Sonraları mısır dikilmeye başlandı. Aydın ovası çiftçisi bir çıkmaza düştü. Yaşanan sıkıntılar nedeniyle çiftçilerimiz pamuktan vazgeçip, mısıra, buğdaya önem verince, Menderes Ovası pamuk deposu olmaktan çıktı, adeta ot deposu haline geldi. Oysa Ege Bölgesi denince, Aydın denince akla pamuk geliyordu. Pamuk ve Aydın birbiriyle özdeşleşmişti. Hükümetimizin de desteği ile Türkiye"nin en kaliteli pamuğunu yetiştiren pamukçular olarak Menderes Ovası"nı tekrar pamuk ile buluşturmalıyız” diye konuştu.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim