• BIST 107.844
 • Altın 143,054
 • Dolar 3,5306
 • Euro 4,1345

  Yollar sıcağa dayanamadı

  20.07.2009 10:58
  Aydın’da yağışlı ve soğuk bir kış mevsiminin ardından Mayıs ayının ortalarından itibaren mevsim normallerinin üzerine çıkmaya başlayan hava sıcaklıkları, Temmuz ayının gelmesiyle birlikte hat safhaya ulaştı.
  Yollar sıcağa dayanamadı
  Yollar sıcağa dayanamadı Yollar sıcağa dayanamadı Yollar sıcağa dayanamadı

  Son günlerde 35-40 dereceleri bulun sıcaklıklara canlılarla birlikte, asfalt yollarda dayanamadı.
  Bu yıl hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin çok dışında seyir izlemesi nedeniyle geceleri hala serin geçen Aydın"da, Temmuz ayının girmesiyle birlikte öğlen gölgede 35-40 dereceleri bulan sıcaklıklar bunaltmağa başladı. Birden aşırı sıcak seyreden hava öğlen saatlerinde dik gelen güneş ışınlarıyla asfalt yolarında erimesine neden oldu. Araçların sürekli izlediği şeritlerdeki asfaltlar hava sıcaklığı ve sürtünmenin doğurduğu ısı nedeniyle eriyip sıvı hale geldi.
  Araç trafiğini de olumsuz etkileyen erimiş asfaltın ani fren ve sollamalarda aracın savrulmasına veya yakın takiplerde fren mesafesinin kısalmasına neden olduğunu ifade eden sürücüler, erimiş asfaltların kazalara davetiye çıkardığını iddia etti. Temmuz sonları ve Ağustos"ta sıcakların daha da artmasının asfaltların daha fazla erimesine neden olacağını kaydeden sürücüler, “Turizm yollarında özellikle sıcak asfalt yerine alternatif beton yol veya beton asfalt yapımı gerekmektedir.Hem araçların hasar görmemesi hem de güvenli trafik için Avrupa"da yapıldığı gibi beton yollara geçilmelidir. Sıcak dökme asfalt 45 derecelerde sulu eriyik haline dönüşüyor. Hem araçların çamurluk ve sacının asfaltla kaplanmasına neden olduğu gibi araç kazalarına da davetiye çıkarıyor. Oysa beton yollarda bu sorunun bulunmaması nedeniyle Avrupa"daki gibi en işlek yolların beton kaplama yol yapılması, Aydın gibi sıcak iller için en uygun çözümdür” dediler.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim