• BIST 108.392
 • Altın 143,183
 • Dolar 3,5328
 • Euro 4,1224

  Yetiştiriciye “Alo Doğan Buzağı” Hizmeti

  01.08.2012 12:06
  Aydın İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mehmet Sedat Güngör, yetiştiricilerin yeni doğan buzağılarını “Alo Doğan Buzağı” hattını arayarak küpeletmesini istedi.
  Yetiştiriciye “Alo Doğan Buzağı” Hizmeti
  Yetiştiriciye “Alo Doğan Buzağı” Hizmeti Yetiştiriciye “Alo Doğan Buzağı” Hizmeti Yetiştiriciye “Alo Doğan Buzağı” Hizmeti

  Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği olarak amaçlarının sığırların kayıt altına alınmasını sağlayarak ülke sınırları içerisinde yapılan suni tohumlama faaliyetini yaygınlaştırarak damızlık vasıflı hayvan sayısını arttırmak olduğunu ifade eden Birlik Başkanı Mehmet Sedat Güngör, “Aydın’da Birliğimiz tarafından üye işletmelerde ve önsoykütüğü işletmelerinde yeni doğan buzağıların doğumundan itibaren 20 gün içerisinde küpeleme çalışması yapılarak, hayvanların kayıt altına alınması sağlanmaktadır. Hayvanlar küpelenmediği takdirde zamanında küpelenmemiş hayvanlar için destekleme ödenmez. Aşı kaydı yapılamaz, aşıya bağlı ölümlerde tazminat ödenmez. Küpesiz hayvanlar sigortalanmaz. Küpesiz hayvanların çalınması halinde hiçbir hak iddia edilemez. Tanımlama süresi geçtikten sonra hayvanların tanımlanması, hayvan sahibine idari para cezası verildikten sonra gerçekleştirilir. Küpesiz hayvanlar için Veteriner Sağlık Raporu düzenlenemez. Küpesi olmayan hayvanların kesimhanelerde kesimi ve hayvan pazarlarına girişi yasaktır. Tespiti halinde ilgililer hakkında cezai işlem yapılır” dedi.

  Hayvan sahiplerinin işletmesini tescil ettirmek, işletme plakasını takmak ve tescil edilen işletmesindeki hayvanların tanımlanmalarını sağlamak, doğum, ölüm, kesim, zorunlu kesimleri gibi işletmesinde olacak tüm hayvan hareketleri ile ilgili kayıtları tutmak zorunluluğunda ve sorumluluğunda olduğunu anımsatan Güngör, “ Yetiştiricilerimizin, işletmelerindeki her türlü hayvan hareketlerini 7 gün içinde bildirmeleri gerekmektedir. Ayrıca meraya çıkartılan hayvanlarla ilgili olarak hayvan sahibi; sığır cinsi hayvanlarını mera veya yaylaya götürmeden önce işletmesinin bağlı bulunduğu İl/İlçe Müdürlüğüne müracaat ederek çıkış işlemlerini, mera ve yayla işletmesine vardıktan sonra da mera ve yaylanın bağlı bulunduğu İl/İlçe Müdürlüğüne müracaat ederek varış işlemlerini yaptırır. Hayvanların mera veya yaylada bulunduğu süre içinde doğum, ölüm, kesim ya da hareketlerini bildirim süresi içinde mera veya yaylanın bağlı bulunduğu İl/İlçe Müdürlüğüne bildirir. Mera veya yaylanın bağlı bulunduğu İl/İlçe Müdürlüğü yeni doğan hayvanların kulak küpelerini mera veya yayla işletmesine tahsis eder ve kulak küpesi takılacak hayvan olarak veri tabanına kayıt eder. Mera veya yayladan işletmesine getirilmeden önce tahsis edilen kulak küpeleri hayvanlara uygulanır” diye konuştu.

  Yetiştiricilerin mağduriyet yaşamamaları için yeni doğan buzağılarını en geç 7 gün içerisinde Aydın İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’ne ait 212 40 00-212 40 01 numaralı “Alo Doğan Buzağı” telefon hatlarını arayarak bildirmelerini isteyen Güngör, hayvanların küpelenmesinden sonra İl ve İlçe Gıda,Tarım ve Hayvancılık Müdürlükleri’nden hayvanlarına ait pasaportlarını almaları gerektiğini sözlerine ekledi.

   

  aydinpost-twitter.png aydinpost-facebook.png
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim