• BIST 108.392
 • Altın 143,183
 • Dolar 3,5328
 • Euro 4,1224

  Yaş meyve sebze ihracatçıları toplandı

  03.06.2012 10:23
  Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği tarafından İlk defa gerçekleşen Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Ortak Akıl Toplantısı’nda akademisyenler, üreticiler ve ihracatçılar bir araya geldi.
  Yaş meyve sebze ihracatçıları toplandı
  Yaş meyve sebze ihracatçıları toplandı Yaş meyve sebze ihracatçıları toplandı Yaş meyve sebze ihracatçıları toplandı

   

  Yapılan toplantıda sektörel sorunlar konuşuldu, yeni pazarların bulunması ve sektörde uygulanabilecek Ar-Ge çalışmaları konuları hakkında görüşüldü.

  Birincisi gerçekleşen Yaş Meyve Sebze Ortak Akıl Toplantısı Açılış Konuşması’nı yapan Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı ve Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Türkmenoğlu, dünyada vazgeçilmeyecek tek sektörün gıda sektörü olduğuna dikkat çekti: “Bugün burada bulunmamızın sebeplerinden bir tanesi i ortak akılla veya kümeleşme modelleriyle ‘sektörü nereye taşıyabiliriz’ sorusuna cevap bulmaktır. Sektörümüzün önü açıktır; çünkü dünyada vazgeçilmeyecek tek şey gıdadır. Bu işi doğru yaparsak önümüz açık. Bugüne kadar sektördeki tüm oyuncular iyi iş çıkardı, ancak rekabetin artması nedeniyle sektördeki bir firmanın hatasının faturası sektörümüzdeki tüm ihracatçılara kesildi” dedi.
  Yaş Meyve Sebze sektörünün sorunlarının konuşulduğu toplantıda sektörün ortak problemleri ve çözüm önerileri konuşulurken, sektörün gelişmesine yönelik yapılabilecekler de ortak akılla şekillendi.
  TÜRKMENOĞLU: “ŞİMDİ İCAT ÇIKARMA ve FARKINDALIK YARATMA ZAMANIDIR”
  İhracatın artabilmesi için sektörün hedeflerini iyice belirlemesi gerektiğini belirten Mustafa Türkmenoğlu,”Sektör olarak kısa, orta ve uzun vadede hedefler belirlemek lazım. Doğru yerde, doğru zamanda, doğru üründe üretim ve ihracat yapmak üzere düşünmeliyiz. Kalitede, üretimde, üretilen ürünün paylaşımında sorun varsa ihracatçılar olarak sattığımız ürünleri kontrol etmeliyiz. Doğru zamanda doğru politikalar doğrultusunda, ürün çeşitlerini artırarak doğru pazarlara ulaşarak ürünlerimizi satabilirsek ihracatımızda da artış yaşarız. Şimdi icat çıkarma ve farkındalık yaratma zamanıdır” diyerek görüşlerini ifade etti.
  Bireysel veya firmalar bazında üretimlerin doğru şekilde gerçekleşmesi gerektiğinin inovatif tarım ürünleri üretilmesi gerektiğinin de vurgulandığı toplantıda sektörün üretim ve pazarlama sıkıntıları için de çözüm üretilmeye çalışıldı.
  Mustafa Türkmenoğlu, Avrupa pazarına ürün girişi konusunda zaman zaman yaşanabilen tarife dışı engeller konusundaki sorunların ifade edilmesi üzerine,”Avrupa Birliği ülkelerinde çok sıkı bir gıda güvenliği uygulaması var. Eğer biz Yaş meyve sebze ihracatçıları olarak hedef ülkemiz Avrupa Birliği’ndeki ülkeler diyorsak kendimizi ona göre dizayn etmeliyiz ve onlara uygun üretim ve ihracat yapmalıyız. Avrupa Birliği ülkelerinin, Rusya’nın ve Amerika’nın istediği üretimi ve satışı yapamıyorsak Uzakdoğu’ya veya komşu ülkelere yönelik ortak bir ihracat hedefi belirlememiz gerekir” dedi.
  Moderatörlüğü’nü Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Profesörü Uygun Aksoy’un yaptığı Yaş Meyve Sebze Ortak Akıl Toplantısı’na Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçılar Birliği üyelerinin yanısıra Ege İhracatçı Birlikleri Genel Sekreteri Sezmen Alper ve Ege İhracatçı Birlikleri Ar-Ge Proje Koordinatörü Ekin Taşkın da katıldı.

  09.20120603102653.jpg

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim