• BIST 106.825
 • Altın 146,023
 • Dolar 3,5179
 • Euro 4,1308

  Turizmciler tepki gösterdi

  25.09.2008 22:23
  Türkiye'deki tüm müze ve ören yerlerinde, bayramın birinci günü saat 13.00'e kadar kapalı olması kararına turizmciler tepki gösterdi.
  Turizmciler tepki gösterdi
  Turizmciler tepki gösterdi Turizmciler tepki gösterdi Turizmciler tepki gösterdi

  Türkiye'deki tüm müze ve ören yerlerinde, bayramın birinci günü saat 13.00'e kadar kapalı olması kararına turizmciler tepki gösterdi.
  Kuşadası Limanı'na yanaşan gemilerden inen binlerce turistin ziyaret ettiği Efes Antik Kenti ve hacı oldukları Meryemana Evi başta olmak üzere Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı Türkiye'nin dört bir yanındaki tüm müzeler ile değişik tarihi eserler Ramazan Bayramı'nın birinci günü saat 13.00'e kadar kapalı olacak. Alınan karara tepki gösteren turizmciler, aynı sorunun geçen yıl da yaşandığını, müze personeline fazla mesai ücretlerinin acentelerce ödenerek sorunun çözüldüğünü hatırlattı.
  TÜRSAB Kuşadası Bölgesel Yürütme Kurulu (BYK) Başkanı Bülent İlbahar, sorunu TÜRSAB Genel Merkezi'ne ilettiklerini belirterek, böyle bir uygulamanın yanlış olduğunu söyledi. Bayramda müzelerin kapalı olmasının özellikle günübirlik olarak ülkemize gelen turistler açısından olumsuz bir imaj oluşturacağını belirten İlbahar, "Bayramda müzelerin kapalı olması ülkemizi ziyarete gelen turiste kötü bir imaj bıraktığı gibi tur acentelerini de büyük bir sıkıntıya sokar. Sadece Kuşadası Limanı'na gelen gemilerdeki
  turistler değil, bir de Anadolu turlarından otobüslerle gelecek turistler var. Onların programlarını tamamen bozacak bir karardır bu. Bayramın birinci günü Kuşadası Limanı'na gelecek olan binlerce turistin ilk ziyaret noktası Selçuk'taki Efes Müzesi'dir. Sabahın ilk ışıklarından itibaren tur programı kapsamında, önce tarihi Efes Antik Kenti, Meryemana Evi ve müze ziyaretleri gerçekleştirilir. Sonra geriye kalan bölüm ise alışveriş ve şehir turuyla tamamlanır. Müzeler saat 13.00'e kadar kapalı olduğunda tur
  programları ciddi derecede sekteye uğrayacak, müzeye giden turist sıkıntıya girecek" dedi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim