• BIST 107.700
 • Altın 143,977
 • Dolar 3,5286
 • Euro 4,1426

  Tiyatro için biraraya geldiler

  27.04.2008 19:38
  Çeşitli mesleklerden 9 tiyatrosever gençten oluşan “Kuşadası Kale Kapısı Dans Tiyatrosu” kuruldu. Tiyatroya ilk destek Kuşadası Turist Rehberleri Derneği'nden destek geldi.
  Tiyatro için biraraya geldiler
  Tiyatro için biraraya geldiler Tiyatro için biraraya geldiler Tiyatro için biraraya geldiler

  Çeşitli mesleklerden 9 tiyatrosever gençten oluşan “Kuşadası Kale Kapısı Dans Tiyatrosu” kuruldu. Tiyatroya ilk destek Kuşadası Turist Rehberleri Derneği (KURED'den destek geldi. Genç tiyatrocular, sahneleyecekleri ilk oyunun konusunu Milet antik kentinde geçen mitolojik “Eros ve Psykhe” öyküsünden alınca, KURED, bu danslı gösterinin, başta Milet olmak üzere, çeşitli antik tiyatrolarda sahnelenebilmesi için kolları sıvadı.
  KURED Başkanı Ali Karapınar, gösterinin, yıllardan beri turistlere gezdirdikleri antik tiyatro kalıntılarına hayat vereceğini, zira “Psykhe”nin kelime anlamının “nefes-ruh”, yani “can” olduğunu, öykünün dansla anlatılmasının da dil sorununu da ortadan kaldırdığını söyledi. Gösterinin ilk olarak 2 Mayıs 2008 Cuma ve 3 Mayıs Cumartesi günleri Kuşadası Belediye Meclisi Toplantı Salonu'nda tiyatroseverlerle buluşacağını kaydeden Karapınar, “Antik tiyatrolardaki gösteriler ise, öykünün doğum yeri olan Milet'te başlayacak ve Didim Apollon Tapınağı'nda devam edecek. Söke, Güllübahçe ve Didim Belediyeleri'nin ortak projesi olan Menderes Havzası Kültür Platformu'ndan bu konuda destek sözü aldık. Tiyatrocularımızın bu gösterisi Platform'un etkinliklerine zenginlik katacak” dedi. Danslı gösterinin diğer antik tiyatrolarda da sahnelenebilmesi için, festival düzenleyen belediyeler ve kuruluşlarla da irtibata geçeceklerini kaydeden KURED Başkanı Ali Karapınar, “Kuşadası Kale Kapısı Dans Tiyatrosu'nun repertuarı, zaman içerisinde, mitolojik öyküleri işleyen çeşitli gösterilerle zenginleşecek. Amacımız, dans tiyatromuzu, antik kentlerde düzenlenen festivallere davet edilen bir topluluk yapmak” diye konuştu.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim