• BIST 107.269
 • Altın 143,382
 • Dolar 3,5630
 • Euro 4,1658

  Sigara açıklaması

  14.08.2009 13:22
  Aydın İl Sağlık Müdürü Dr. Hüsnü Tırpancı, sigara başta olmak üzere tütün mamullerinin dünyanın giderek terk ettiği bir ürün olduğuna işaret ederek, “Doğum öncesinden başlayarak, çocuk ve erişkinlikte ölüme kadar götüren 50’nin üzerinde sağlık sorununa yo
  Sigara açıklaması
  Sigara açıklaması Sigara açıklaması Sigara açıklaması

  Sigaranın önlenebilir hastalık ve ölüm sebepleri arasında en önde gelen nedenlerden olduğuna işaret eden İl Sağlık Müdürü Dr. Hüsnü Tırpancı, dünyada yılda 5, 4 milyon kişinin sigara kullanımı dolayısıyla ortaya çıkan hastalıklar nedeniyle hayatını kaybetmekte olduğunu söyledi. Türkiye"de ise tüm ölümlerin yüzde 23"ünün sigaraya bağlı hastalıklardan kaynaklanmakta olduğunu belirten Tırpancı, “Dünyadaki gelişmiş ülkeler, vatandaşlarını sigaranın zararlarından koruyan yasaları başarı ile uygulamaya koymaktadırlar. Bu kapsamda ülkemizde 1996 yılında yürürlüğe girmiş olan 4207 sayılı "Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Kanun" çok önemli bir gelişmedir. Sayın Başbakanımızın tütünle mücadele çalışmalarına kattığı ivme ile 3 Ocak 2008 tarihinde 5727 sayılı "Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Kanunda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun" TBMM"de kabul edilmiştir. Son olarak, söz konusu kanunun özel hukuk kişilerine ait olan lokantalar ile kahvehane, kafeterya, birahane gibi eğlence hizmeti verilen işletmelerde tütün ürünlerinin tüketilmemesi ile ilgili hükümleri 19 Temmuz 2009 tarihinden itibaren yürürlüğe girmiştir” şeklinde konuştu.
  Sigarayı bırakmanın insan sağlığı için önemine işaret eden Dr. Hüsnü Tırpancı, “Sigarayı bırakmak, kişinin sağlığında belirgin iyileşmeler sağlamakta, sigarayı bırakmayı takip eden ilk 20 dakika içerisinde vücudumuzda bir takım önemli ve faydalı değişiklikler olmaya başlamakta ve yıllar boyunca devam etmektedir. Sigarayı bıraktıktan 20 dakika sonra kan basıncı ve nabız sayısı normale döner. 12 saat sonra kandaki karbon monoksit düzeyi normal seviyesine gelir. 2 hafta – 3 ay sonra kalp krizi geçirme riski azalmaya, akciğer fonksiyonları gelişmeye başlar. 1 ay, 9 ay sonra nefes darlığı ve öksürük azalır. 1 yıl sonra kalp krizi geçirme riski sigara içen birine göre yarı yarıya azalır” diye konuştu.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim