• BIST 106.711
 • Altın 143,514
 • Dolar 3,5567
 • Euro 4,1387

  Salı pazarının da tadı yok

  30.10.2008 20:32
  Aydın’da asırlık Salı pazarında tezgah açan köylüler, zincir mağazaların kendilerini de olumsuz etkilediğini belirterek, çiftçinin durumunun her geçen gün kötüye gittiğini belirttiler.
  Salı pazarının da tadı yok
  Salı pazarının da tadı yok Salı pazarının da tadı yok Salı pazarının da tadı yok

  Aydın"da asırlık Salı pazarında tezgah açan köylüler, zincir mağazaların kendilerini de olumsuz etkilediğini belirterek, çiftçinin durumunun her geçen gün kötüye gittiğini belirttiler. Yaklaşık yarım asırdan bu yana kendi arazisinde ürettiği ürünlerle kendi ineklerinin sütünden yaptığı peynirleri Salı pazarında satarak geçimini sağlayan 69 yaşındaki Müşerref Demirkol, “50 yıldır çiftçilik yapıyorum, her geçen gün dünü arar olduk. Devlet yetkilileri kadar, pazardan alışveriş yapan vatandaşlarımızın da çiftçiyi üreticiyi düşünmesi gerek” dedi.
  Dünyadaki en büyük tehlikenin açlık olduğunu bu nedenle çiftçilerin aynı zamanda çok önemli bir kamu görevi yaptığını dile getiren Müşerref Demirkol, “69 yaşındayım, yaklaşık 50 yıldır kesintisiz olarak her Salı gelip tezgah açarım. Benim gibi yüzlerce kişi para kazanmayacağını bilse de bunu yapar. Ancak son yıllarda, emeğimizin karşılığını alamaz olduk. Peynirin kilosu 7 YTL vatandaşlarımız bunu 5 YTL"den almak istiyor. Biber patlıcan 75 kuruş, bunu da 50 kuruştan almak istiyor. Yem ve gübre fiyatları arttı. Üretim zorlaştı, ancak üreticiyi düşünen yok. Bir paket sigarayı 5 YTL"ye alanlar, 75 kuruşa satılan biber ve patlıcanı pahalı buluyor. Üretim olmazsa insanlar aç kalır. Bu da felaket demektir. Karne ile ekmek alınan günleri unutan vatandaşlarımız, şimdi üreticiyi ezmeye çalışıyor” dedi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim