• BIST 107.206
 • Altın 142,629
 • Dolar 3,5525
 • Euro 4,1323

  Patlıcan üreticileri sevinçli

  31.07.2008 12:33
  Patlıcanda toptan ürün ve taze patlıca oyma fiyatları; son yıllarda yaşan kuraklık nedeniyle istediği miktarda ürünü elde edemeyen patlıcan üreticilerinin yüzünü güldürdü.
  Patlıcan üreticileri sevinçli
  Patlıcan üreticileri sevinçli Patlıcan üreticileri sevinçli Patlıcan üreticileri sevinçli

  Patlıcanda toptan ürün ve taze patlıca oyma fiyatları; son yıllarda yaşan kuraklık nedeniyle istediği miktarda ürünü elde edemeyen patlıcan üreticilerinin yüzünü güldürdü. Aydın'ın Nazilli ilçesinde son yıllarda kar getiren sektörler arasında yer alan kuru patlıcan üretimi, bu yılda bu işle uğraşan üretici ve oyma işçilerini memnun etti.
  Nazilli'de ismi kuru patlıcan üretimi ile anılan Yıldıztepe Mahallesi sakinlerinin büyük bir bölümünün uğraştığı patlıcan oymacılığı, ailelere büyük bir ekonomik kaynak sağlıyor. İlçede kuru patlıcan ticaretiyle uğraşanların sayısı beşi geçmemesine rağmen, bu kişilere ait tonlarca taze patlıcan mahalle sakinleri tarafından işleniyor. Tarlalardan kamyon ve traktörlerle getirilen patlıcanlar; teker teker oyulup ince tellere dizilerek içi su dolu varillere dolduruluyor. Bir saate yakın suda bekletilen patlıcanlar, evlerin etrafında oluşturulan sergilere, balkon ve çatılara asılarak kurutuluyor. Sabahın erken saatlerinde başlanan patlıcan oyma işlemi, gece yarısından sonra asma işlemlerinin tamamlanmasının ardından sona eriyor. Bilindiği gibi, her yıl ilçede Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında işlenen taze patlıcanlar başta Avusturya, Danimarka ve Libya başta olmak üzere Ortadoğu ve Arap ülkelerine ihraç ediliyor.
  2006 yılında 250 ton civarında gerçekleşen kuru patlıcan üretimini yapıldığını hatırlatan Nazilli Patlıcan Üreticileri Derneği Başkanı Osman Gandak, son iki yıldır bu rakamın yaşanan kuraklık nedeniyle düşeşe geçtiğini söyledi. Geçtiğimiz yıl sezon başında tarlalardan kilosu 20-25 YKr'a ürün topladıklarını hatırlatan Gandak, yaşanan kuraklığın ardından fiyatların 60 YKr'a kadar yükseldiğini ifade etti. Taze patlıcanların işlendikten sonra dizisi 2-3 YTL' ye satıldığını belirten Gandak, mahallede çoluk çocuk bütün bireylerin el emeği ile hazırlanan kuru patlıcanlar piyasa değerinin çok altında alıcı bulduğuna dikkat çekti.
  Otuz yıldır patlıcan oymacılığı yapan Kübra Ulaş (64) da, bu yıl patlıcan üretimin az olduğundan söz ediyor. Yeterince ürün gelmemesi nedeniyle eski yoğunluğun yaşanmadığına işaret eden Ulaş, patlıcan oymacılığının kendileri için önemli bir gelir kaynağı olduğuna değiniyor. Üretimin az olmasına rağmen patlıcan oyma fiyatlarının biraz yükseldiğine kaydeden Ulaş, "Biz mahallemizdeki tüccarlara ait taze patlıcanları işleyerek para kazanıyoruz. Buradan kazandığımız paralarla evimizin bütçesine destek oluyoruz. Bu yıl 20 dizi oyulmuş patlıcan hazırlamanın bedeli 4 YTL oldu. Bir kişi bu işi yaparak günde 15 - 20 YTL para kazanabiliyor. Çok şükür emeğimizin karşılığını alıyoruz" diyor.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim