• BIST 89.270
 • Altın 146,921
 • Dolar 3,6543
 • Euro 3,9297

  Paşalar birbirine girdi

  21.12.2008 06:14
  Paşalar birbirine girdi
  Hilmi Özkök’ten İlhami Erdil’e çok ağır yanıt
  Paşalar birbirine girdi Paşalar birbirine girdi Paşalar birbirine girdi

  Hürriyet"in Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök, iki gündür köşesinde eski Deniz Kuvvetleri Komutanı İlhami Erdil"le yaptığı bir sohbeti aktarıyor.
  Ertuğrul Özkök, dün İlhami Erdil"den dinlediği bir akşam yemeğini şöyle aktardı:

  “Sözü tekrar Erdil"e veriyorum:

  Masaya şarap servisi yapıldı. Herkesin önündeki kadehte kırmızı içecekler duruyordu. Bir ara galiba Aytaç Paşa (Yalman) Hilmi Özkök"e seslenerek "O Hilmi, sen de şarap içiyorsun" dedi. O da "Evet biz de heyete uyduk içiyoruz" cevabını verdi.

  Buraya kadar normal. Ancak tam o sırada Genelkurmay Başkanı Kıvrıkoğlu söze giriyor ve herkesi şaşırtan şu sözleri söylüyor:

  "Nereden şarap içiyormuş? Önündeki şarap değil, kola."
  Tabii masaya bir sessizlik çöküyor.

  Kıvrıkoğlu kimsenin tepki vermesine izin vermeden hizmet yapan garsona dönüyor ve "Oğlum şuradan bir şarap getir. Hilmi de doğru dürüst içki içsin" diyor.”

  Hilmi Özkök"ün yanıtı

  Eski Genelkurmay Başkanı Org. Hilmi Özkök, görev yaptığı süre boyunca ve sonrasında imalar yoluyla hep eleştirildi. AKP"ye yakın durmakla, içki içmemekle, dini değerleri önde tutmakla -deyim yerindeyse- suçlandı.

  Hilmi Özkök Paşa"ya, dün Ertuğrul Özkök"ün İlhami Erdil"den aktardığı bu olayı sordum.

  Özkök Paşa, “Yanıtımı size Mevlana"dan bir şiirle vereyim” dedi ve şu şiiri okudu:

  “........
  Suskunluğum asaletimdendir
  Her lafa verilecek bir cevabım var,
  Lakin
  Bir lafa bakarım laf mı diye,
  Bir de söyleyene bakarım adam mı diye”

  Hilmi Özkök"ün okuduğu şiirin adresi kuşkusuz İlhami Erdil"di. Özkök Paşa, Erdil"e ağır bir yanıt vermiş oldu.

  Yemeğin ayrıntıları

  İlhami Erdil"in aktardığı anekdotla ima etmeye çalıştığı, Özkök Paşa"nın içki içmediği, dindar bir komutan olduğu.
  Hilmi Özkök Paşa içki içmez mi? O yemekte içmedi mi?
  Söz konusu yemekle ilgili olarak dönemin Jandarma Genel Komutanı Org. Aytaç Yalman"la da konuştum. Aytaç Paşa"nın söylediklerine girmeden önce, yemekle ilgili bazı ayrıntıları da öğrendim. Aktarayım:

  Komutanlar yemeğe geçmeden önce, küçük bir kokteyl veriliyor. Hilmi Özkök Paşa da kokteyl aşamasında viski içiyor. Yemekte ise şarap ikram ediliyor. Özkök Paşa midesinden rahatsız olduğu için bira, şarap gibi içkiler içemiyor. O nedenle yemekte kola söylüyor. Ama yemeğe oturmadan önce viskisini içiyor.

  Özkök Paşa"nın içkiye yaklaşımı
  Ankara"da gazetecilik yapanlar komutanlarla değişik ortamlarda bulunurlar. Sohbet ederler. Özkök Paşa sosyal ortamların gerektirdiği hallerde içki içer. Genellikle mayasız içkileri tercih eder viski, votka gibi. İçkiye düşkünlüğü yoktur. Hilmi Paşa dini değerleri bilen ve önemseyen bir komutandır. İçki içmenin haram sayıldığını bilir ama Allah"ın affetme büyüklüğüne de inanarak, sosyal ortam gerektirdiğinde içer. Ama Ramazan"a daha hassastır. Oruç tutar ve Ramazan ayı boyunca içki içmez. Değişik vesilelerle yaptığımız sohbetlerde, “Keşke hiç içmesem. Çocuklarım da "Babam hiç içmiyor, ne güzel" diyebilseler. Onlara örnek olsam. Midem de rahatsız, ama bazen mayasız içki içiyorum” dediğini anımsarım.

  Bu arada komutanların birbirlerine nasıl hitap ettiklerine ilişkin bir bilgiyi de yansıtayım. İlhami Erdil, Ertuğrul Özkök"e, “Aytaç Paşa, "O Hilmi ne güzel sen de şarap içiyorsun" dediğini söylüyor. Kuşkusuz İlhami Erdil de bilir ki, komutanlar birbirlerine ismiyle hitap etmezler. “Komutanım” derler. Örneğin Aytaç Paşa, Hilmi Paşa"ya hep “komutanım” demiştir. Hilmi Paşa da, Hüseyin Kıvrıkoğlu Paşa"ya hep “komutanım” diye hitap etmiştir. Bu TSK"nın bir geleneğidir.

  Aytaç Paşa ne diyor?

  Yemeğe ev sahipliği yaptığı iddia edilen Aytaç Yalman Paşa"yla da bu konuyu konuştum. Aytaç Paşa"nın söyledikleri şöyle:

  “Yazıyı ben de okudum. Gerçekten hatırlamıyorum. Aradan kaç sene geçmiş. MGK toplantılarından sonra bir komutanın evinde toplanırız. Durumu değerlendiririz. Sohbet ederiz. Biraz da stres atarız. Bu bir gelenektir. Ama gerçekten böyle bir sohbet hatırlamıyorum.”

  Hilmi Paşa da Aytaç Paşa da bu tür konularla gündeme gelmekten rahatsızlık duyuyorlar. Üzülüyorlar. Üzüntülerinin nedeni şahısları değil ama TSK"nın bu şekilde konu edilmesi ve yıpratılmasıdan duydukları kaygı...

  Kıvrıkoğlu birkaç ay önce açıklamıştı:

  "Özkök"ü istemiyordum"

  Eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, Hürriyet gazetesi yazarı Şükrü Küçükşahin"e Mart 2008"de yaptığı açıklamada, halefi Orgeneral Hilmi Özkök"ün Genelkurmay Başkanlığı"na getirilmesini istemediğini söylemişti.

  Kıvrıkoğlu, “Özkök"ü istemiyordum. Ben 2 yıl kendisini komutan olarak izledim. Bunun sonucunda da irtica ile mücadeleyi daha iyi yapacak birinin gelmesini istedim” demişti.

  Kıvrıkoğlu, eski Başbakan Bülent Ecevit"in, Başbakan Yardımcısı Şükrü Sina Gürel"in yanında, 15 Temmuz 2002"de YAŞ öncesinde, görev süresini uzatmayı önerdiğini açıklamıştı.

  Kıvrıkoğlu, bu öneriyi hoş karşılamadığını ve bu konuyu siyasetin pingpong topu yapmak istemediğini de söylemişti.

  Fikret Bila / Milliyet

  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim