• BIST 107.428
 • Altın 143,345
 • Dolar 3,5580
 • Euro 4,1471

  Meandros festivaline start

  20.06.2009 15:40
  Türkiye’nin ilk ve tek bölgesel kültür organizasyonu olan, Menderes Deltasında 3 bin yıllık kültürel mirasın tanıtımını sağlamayı amaçlayan Meandros Festivali Söke’de Kemalpaşa Mahallesinde bulunan tarihi Nuh Bey Konağında düzenlenen törenle start aldı
  Meandros festivaline start
  Meandros festivaline start Meandros festivaline start Meandros festivaline start

  Aşağı Büyük Menderes Havzasında yer deltanın uç noktasında yer alan Didim, Söke ve Kuşadası ilçelerinin köy ve beldeleri ile kültürel varlıklara dikkat çekebilmek için geçtiğimiz yıl hayata geçirilen "Meandros Projesi" kapsamında festivalin bu yıl ikincisi gerçekleştiriliyor. Festival açılış kokteyli ile Söke"den başladı.
  Söke Kaymakamı İsmail Demirhan, Söke Belediye Başkanı Necdet Özekmekçi, Didim Belediye Başkanı Mümin Kamacı, Söke Emniyet Müdürü M. Ali Serin, İl Kültür Müdür Yardımcısı Adem Üçgül, CHP İl Genel Meclis üyeleri Mehmet Cahit Kaya ve Hasan Yavuz, Söke Belediye Başkan Yardımcıları Enver Helvacı, Levent Tuna, Belediye Meclis Üyeleri Engin Yıldız, Mehmet Çınar, Nimet İncedal"ın yanı sıra tertip komitesi üyeleri, projeye ilgi duyan kalabalık davetli topluluğunun katıldığı festival açılış kokteyli sonarsı Söke ÇYDD"nin tel kırma ve Ebru Sanatçısı Mustafa Akgün"ün Sergisi gezildi.
  Kemalpaşa Mahallesi"nde tarihi Nuh Bey Konağında gerçekleştirilen Meandros Festivali açılışında konuşan proje koordinatörü Başak Kamacı Festivalin 19 Temmuzda sona ereceğini söyleyerek ”Bu yıl ikincisini gerçekleştireceğimiz etkinlikte deltada yer alan tarihi kültürel varlıkları ile tanınmayı bekleyen köylerimizi de dahil ederek festival yelpazemizi genişlettik. Ortak proje ile yöremizin tarihini kültürüne dikkat çekmeyi amaçladık” dedi. Başak Kamacı Meandros Projesi ile birbirine yakın olan 3 ilçe Söke, Kuşadası ve Didim"in birlikte koordinasyon içinde çalışmasını sağlayan bir birimin de oluşturulmuş olduğunu söyledi.
  Meandros Festivalinin tek bölgesel kültür festivali olduğuna dikkat çeken Söke Belediye Başkanı Necdet Özekmekçi “İlçemiz Kemalpaşa Mahallesinde Rumlardan kalan ve koruma altına alınan evlerimizin turizme kazandırılması en büyük hayalimiz. Kemalpaşa Mahallesindeki bu eski Rum evlerini butik oteller, restoranları ile turizm adına çekim merkezi yapmayı hedeflemiştik. Bu güne kadar çok fazla mesafe kat edemedik. Meandros Projesi ile başta Sökemizde olmak üzere bölgemizde tanıtım ihtiyacı olan bölgelerimizin ön plana çıkacağını düşünüyorum. Proje başarılı olursa bölgemiz Kapadokya modeli olabilir” dedi.
  Kuşadası, Didim ve Söke"nin turizm adına bir dayanışma içersinde olması gerektiğini söyleyen Söke Kaymakamı İsmail Demirhan ”Üç ilçemizin turizmde birlikte hareket etmeleri her üç kentimize de fayda getirir. Meandros Projesi ve Festivali de buna ciddi anlamda katkı sağlayacağına düşünüyorum. Söke Kaymakamlığı olarak bu konuda duyarlı olacağız” dedi.
  Söke Belediyesi"nin Kemalpaşa Mahallesi Projesi"ni çok önemsediğini dile getiren Kaymakam İsmail Demirhan; Didim ve Kuşadası"nın da bu projeyi desteklemeleri gerektiğine inandığını söyledi.
  Söke"de tarihi Nuh Bey Konağındaki açılış kokteyli ile start alan Meandros Festivali Kapsamında Bafa Gölü Kıyısındaki Gölyaka, Kapıkırı ,Serçin, Avşar, Karakaya Köylerinde Köy Şenliği, Didim"de THM Konseri, Resim Sergisi, Didim Apollan Tapınağında ve Priene antik tiyatroda gösterileri, çeşitli sergi ve müzik dinletileri gerçekleştirilecek. Festival 19 Temmuz 2009 Pazar günü yapılacak olan etkinlikle sona erecek.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim