• BIST 90.383
 • Altın 145,141
 • Dolar 3,6152
 • Euro 3,9060

  İlaç alımın iptal edilmesi

  17.12.2009 15:36
  İlaç alımın iptal edilmesi
  Aydın 21. Bölge Eczacılar Odası Başkanı Salih Kozalı, ayakta kalma mücadelesi veren eczacılar daha önceki yıllarda olduğu gibi 4 Aralık 2009’da da tek yürek tek yumruk olduğunu belirterek, “Eczacı, örgütlü olduğu sürece güçlü olduğunun farkındadır” dedi.
  İlaç alımın iptal edilmesi İlaç alımın iptal edilmesi İlaç alımın iptal edilmesi

  Sosyal Güvenlik Kurumu"nun (SGK) Türk Eczacılar Birliği ile olan “İlaç Alım Protokolü"nü” protokolün 10.1 maddesine dayanarak 1 ay önceden haber vererek iptal ettiğini açıklayan Aydın 21. Bölge Eczacılar Odası Başkanı Salih Kozalı, “Fesih; tebliğ edildiği tarihten itibaren bir ay sonra yani 16 Ocak 2010 tarihinden itibaren geçerli olacaktır. Tek tek meslektaşlarımız ve Kurum arasında yapılmış olan sözleşmeler de bu tarihe kadar, örgütümüzce başka bir açıklama yapılmadığı takdirde aynen devam edecektir. Bu süre içinde eczacılarımızın Birliğimizin aldığı kararlar doğrultusunda işlem yapması ve konu ile ilgili olarak sadece Türk Eczacıları Birliği ve Eczacı Odalarımızın web sitelerinden yayımlanacak duyurulara göre hareket etmeleri son derece önemlidir. SGK fesih işlemini, gerekçe göstermeksizin fesih yapmaya imkan veren 10.1 maddesine dayandırmıştır. Fakat, gönderdiği tebligatta bu kararının eczacıların 4 Aralık"ta stok zararları, kamu kurum iskontoları, muayene ücretleri ve bunların eczanelerden tahsili, eczacının gelirinin tamamen ilaç fiyatlarına bağımlı olması gibi nedenlerle gösterdiği haklı tepkiye bir yanıt olduğunu ortaya koymuştur” dedi.

  SGK, ADIM ATMADI

  “Eczacılarımızı ve hastalarımızı sözleşme feshi ile cezalandırmaya çalışan SGK, sorunlarımızın çözümüne, dolayısıyla eczanelerimizin yaşamasına yönelik ise en ufak bir adım dahi atmamıştır” diyen Kozalı, “"Çözülecek, güvence aldık, ilaç sanayi bu sorunu çözmezse yaptığımız anlaşmayı feshederiz" dedikleri sorunlar da halen çözülmemiştir. Eczacının sorunu görmezden gelinmiştir. Feshedilen anlaşma da ilaç sanayicileri ile olan değil, TEB"le olan olmuştur. SGK"nın İlaç Alım Protokolü"nü tek taraflı olarak feshetmesi, 6643 sayılı Türk Eczacıları Birliği Kanunu ile Birliğimize verilen eczacılar adına sözleşme yapma yetkisini hiçe saymaya, eczacılarımızla tek tek sözleşme yapmaya yönelik bir hamledir. Bugün gelinen noktada, SGK sorun çözmek yerine yeni bir sorun üreten noktadadır. Bizler 4 Aralık"ta hastalarımızı mağdur etmemek için tüm gayretimizi sarf ettik. Ancak SGK, sözleşmemizi tek taraflı feshederek, hastalarımızı eczanelerimizden ücreti karşılığında ilaç alıp sonra SGK"dan tahsil etmeye zorlamaktadır. Bunun anlamı, SGK İl Müdürlükleri önünde ödediği ilaç parasını geri almaya çalışan ve daha kötüsü, peşin ödeyecek gücü olmadığı için ilaç alamayan hastalar olacaktır. 4 Aralık nedeniyle, eczacılarımız, ama en çok da hastalarımız cezalandırılmaya çalışılmaktadır” ifadelerini kullandı.

  Eczacıların SGK ile tek tek sözleşme yapmanın yok oluş sürecini sadece hızlandıracağını çok iyi bildiğini kaydeden Kozalı, şunları söyledi: “Kesintiler, geri ödeme gecikmeleri, iskontolar gibi sözleşmeden kaynaklı ne kadar işlem varsa, bunların hepsinde SGK"nın tek taraflı kararının hâkim olduğu bir döneme girilmesi anlamını taşıyacaktır. Kesintilere itirazın bile mümkün olmaması, iskonto konusunda açık bir rekabet ortamına geçilmesi, eşlenik ilaç, biyobenzer ilaç, jumbo jenerik gibi, ne hastanın ne de eczacının yararına olan uygulamaların koşulsuz kabul edilmesi, hep beraber mücadele ederek kazandığımız 60 günde yüzde 100 geri ödemenin, sıralı reçete dağıtım sistemlerinin tamamen ortadan kalkması, özel hastanelerden günübirlik tedavi uygulamasına geri dönülmesi, fesih koşullarının SGK tarafından ağırlaştırılması, eczacıya yönelecek tehditlerden sadece birkaçıdır. Bunlar, tüm eczacıların bildiği, Kurum"un da gizlemediği, zaman zaman uygulamaya sokup tepkilerimizden sonra geri çektiği açık hedefleridir. SGK"nın niyeti açıktır: İlaçtan tasarruf etmek ve bu tasarrufun bedelini hasta ve eczacılara ödettirmek. Bunun için de güçlü bir örgüt istememektedir.

  Demokrasilerde örgütlenme Anayasal bir haktır. Bu hakka saldırılması da, sorunlarına ortak tepki gösteren bir meslek grubunun yok edilmeye çalışılması da, hastalarımızın cezalandırılması da, sosyal hukuk devleti olmanın gereği ile bağdaşmamaktadır. Eczacı SGK"nın da noter aracılığıyla yolladığı tebligatta açıkça belirttiği gibi yüzde 100 oranında kepenk kapatmıştır, çünkü, eczanelerin orta yeri yangındır. Eczacı varoluş-yok oluş arasındaki mücadelede, birlikte güçlü olduğunu bilmektedir. Eczacı da eczacı örgütü de birlik ve bütünlük içinde, 15-16 Ocak 2002"de, 21 Aralık 2008"de, 4 Aralık 2009"da olduğu gibi, tek yürek ve tek yumruk olarak, gereğini yapacaktır”

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • Samsung yeni QLED TV serisini tanıttı!14 Mart 2017 Salı 23:46
 • iOS 10.3 Beta 6 yayınlandı13 Mart 2017 Pazartesi 20:21
 • Özel sektör uzaya çıkabilecek12 Mart 2017 Pazar 16:26
 • WhatsApp Web için yeni özellik!12 Mart 2017 Pazar 14:13
 • Moto G5 satışa sunuldu11 Mart 2017 Cumartesi 20:54
 • Galaxy S8 ve Galaxy S8+, Galaxy Note 7 ile yanyana10 Mart 2017 Cuma 20:57
 • Xiaomi Mi Mix 2 daha efsane olacak!05 Mart 2017 Pazar 20:24
 • Ar-Ge, 12 milyarlık fonda toplanacak05 Mart 2017 Pazar 09:21
 • Facebook Messenger’da Yılan oyunu dönemi başlıyor03 Mart 2017 Cuma 15:27
 • Twitter’dan nefret güncellemesi!02 Mart 2017 Perşembe 22:26
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim