• BIST 108.394
 • Altın 142,809
 • Dolar 3,5301
 • Euro 4,1252

  Eğitim gezileri devam ediyor

  07.12.2007 15:59
  Kuşadası Turist Rehberleri Dernegi (KURED), 2007 Turizm sezonunun sona ermesi ile birlikte üyelerine yönelik hizmet içi eğitim seminerleri ve eğitim gezileri ile 2008 sezonunun hazırlıklarına başladı.
  Eğitim gezileri devam ediyor
  Eğitim gezileri devam ediyor Eğitim gezileri devam ediyor Eğitim gezileri devam ediyor

  Geçtiğimiz hafta Muğla"nın Yatağan ilçesi yakınlarındaki Lagina ve Stratonikeia antik yerleşimlerinde incelemelerde bulunan KURED üyesi rehberler, bu hafta da Edremit İlçesi Altınoluk Beldesi"nde, İda Dağı (Kazdağı) eteklerinde bulunan Antandros antik kentini ziyaret ettiler.
  2001 yılından beri Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü"nden Doçent Dr. Gürcan Polat ve ekibi tarafından kazılan antik kentin mezarlık (nekropol) ve zenginlere ait yamaç evlerine ilişkin doktora tezi hazırlayan arkeolog Kahraman Yağız"dan bilgi alan Kuşadalı rehberler, amaçlarının Antandros uzmanı rehberler yetiştirmek olduğunu söylediler. KURED Başkanı Ali Karapınar, konuya ilişkin açıklamasında “Milattan önce 10.yy"da kurulduğu düşünülmekle birlikte, sadece yedi yıldır kazılan Antandros"un çok yakın bir gelecekte ikinci bir Efes olmasına mutlak gözü ile bakıyoruz. Zira Antandros, Adramytion (Edremit) - Assos (Behramkale) güzergâhında çok önemli bir askerî ve ticarî etaptı. Kazıları devam eden yamaç evler ve mezar bulguları kentteki yaşam düzeyinin ne kadar yüksek olduğu hakkında ön bilgi veriyor”dedi. Antik kentin günümüze iyi korunmuş olarak ulaşmasındaki başlıca etkenin, Altınoluk"un antik yerleşimin üzerine kurulmamış olmasını gösteren Karapınar, antik kentin sosyo-ekonomik yaşamı ile ilgili paha biçilmez verilerin kaynağı olan mezarlık üzerinde bir site inşa edilmesine göz yumulmasını ise “Kültür katliamı” olarak niteledi.
  Önümüzdeki yıllarda yapılacak kazıların büyük olasılıkla zengin bir liman kentini günışığına çıkartacağını düşündüklerini belirten KURED Başkanı Ali Karapınar, “Antandros"un, yakın bir gelecekte, batı Anadolu turlarının görkemli duraklarından biri olacağına inanıyoruz” diye konuştu.
  aydınpost haber servisi

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim