• BIST 108.352
 • Altın 143,327
 • Dolar 3,5324
 • Euro 4,1408

  Eğitim anaokulundan başladı

  20.05.2009 11:07
  Aydın Tarım İl Müdürlüğü tarafından yürütülen ‘Gıda Güvenliğinde Erken Yaşlarda Bilinçlendirmeye” projesi kapsamında İstiklal Anaokulu 5 yaş grubu öğrencilerin bilgilendirme eğitimi düzenlendi.
  Eğitim anaokulundan başladı
  Eğitim anaokulundan başladı Eğitim anaokulundan başladı Eğitim anaokulundan başladı

  Aydın Tarım İl Müdürlüğü tarafından yürütülen "Gıda Güvenliğinde Erken Yaşlarda Bilinçlendirmeye” projesi kapsamında İstiklal Anaokulu 5 yaş grubu öğrencilerin bilgilendirme eğitimi düzenlendi.
  56 öğrencinin misafir edildiği İl Tarım Müdürlüğü toplantı salonunda çocuklarla sohbet eden Aydın İl Tarım Müdürü Sadettin Öztürk, “Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmemiz ve yaşam kalitemizi yükseltebilmemizin beslenmeyle yakından ilgisi bulunmaktadır. Çocuklarımız beslenme alışkanlıklarını genellikle önce anne babasından sonra da çevresindeki arkadaşlarından gördüğü gibi şekillendirirler” dedi.
  Küçük yaşta edinilen beslenme alışkanlıklarının çocuklarımızın yaşamları boyunca aktivitelerini ve sağlığını ciddi şekilde etkileyeceğini vurgulayan Öztürk; “Toplu tüketim yerlerindeki gıda tüketimi bazı gıda güvenliği risklerini de beraberinde getiriyor. Gıda güvenliği ve gıda kaynaklı sağlık sorunları açısından en hassas tüketici grubun çocuklarımızdır. Bu sebeple okulda, dershanede ve sokakta gıda maddeleri satın alırken hangi gıdaların ne kadar güvenli olduğu, nelere dikkat edilmesi gerektiği konularında temel bazı uyarıların yapılması ve çocukların bu konularda bilinçlendirilmesi gerekiyor. Duyarlı ve bilinci ile bugün burada yarının büyükleri ile buluştuk” diye konuştu.
  Eğitim programı hakkında bilgiler veren Tarım İl Müdürlüğü Çiftçi Eğitim ve Yayım Şube Müdürü Şakir Karakaya da, “Aydın İl Tarım Müdürlüğü olarak, Gıda Güvenliği Eylem Planı çerçevesinde her yaş gurubundaki çocuklarımızın, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Okul İdareleriyle ortaklaşa eğitim çalışmaları düzenleyerek "Güvenli Gıda", "Beyaz İnci Bayrağı ve Berat Projesi" ile "Gönüllü Gıda Müfettişliği" konularında bilgilenmeleri sağlanması hedeflenmektedir. Ayrıca okul yönetimi ve okul aile birliğinde Gönüllü Gıda Müfettişi olarak görevlendirilen kişi veya kişiler tarafından belirlenen sorumluluk sahibi, temiz, çevresiyle ilgili bir veya iki örnek öğrenciye "Gönüllü Gıda Öğrencisi" unvanı verilerek kantinde satışı yapılan gıdaların ve varsa yemekhanesinde tüketime sunulan yemeklerin, tabak, kaşık, çatalların temizliğine bakarak dağıtımının uygunluğunu gözlemleyip okul içerisindeki Gönüllü Gıda Müfettişi ile ortak çalışması sağlanacaktır. Bu konuda her yaştaki çocuklara ulaşılarak bilinçlendirme eğitimlerimiz artarak devam edecektir” şeklinde konuştu.
  Bilindiği gibi Aydın Valiliği tarafından 17 Mart 2009 tarihinde onaylanan “Gıda Güvenliği Eylem Planı” çerçevesinde; “Beyaz İnci Bayrağı ve Berat Projesi” ile “Gönüllü Gıda Müfettişliği Projesi” uygulamalarıyla; yüksek seviyede gıda güvenliği koşullarını oluşturarak faaliyet gösterdiği tespit edilen üretim ve toplu tüketim yerlerine; güvenli gıda üretmek için gösterilen gayretin, emeğin ve karşılanan ekonomik maliyetin, yani insan sağlığına verilen değerin takdir edilmesi ve ödüllendirilmesi sağlanarak; Yine bu çerçevede, “En iyi denetçi tüketicidir” prensibiyle bilinçli tüketici kitlesi oluşturularak güvenli, kaliteli gıda üretimi desteklenip yaygınlaştırma çalışmalarına başlanmıştı.
  Eğitim programı kapsamında İl Tarım Müdürlüğü Kontrol Şube Müdürlüğü Teknik elemanlarınca gıda güvenliği konusunda gerçekleştirilen eğitim sonunda çocuklara boyama kitabı hediye edilerek sağlıklı ve kontrolleri yapılmış kek ve meyve suyu ikramı yapıldı.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim