• BIST 81.901
 • Altın 146,149
 • Dolar 3,7772
 • Euro 4,0057

  Bilinçsiz masaj tehlikeli

  08.09.2008 12:31
  Bilinçsiz masaj tehlikeli
  Halkının yarısından fazlasının tarımla geçimini sağladığı Aydın’da vatandaşlarda en sık karşılaşılan rahatsızlıklardan birinin bel ağrısı olduğu bildirildi.
  Bilinçsiz masaj tehlikeli Bilinçsiz masaj tehlikeli Bilinçsiz masaj tehlikeli

  Halkının yarısından fazlasının tarımla geçimini sağladığı Aydın"da vatandaşlarda en sık karşılaşılan rahatsızlıklardan birinin bel ağrısı olduğu bildirildi. Özellikle dağ köylerinde ve tarım alanlarında ağır işlerde ve taşıma sektöründe çalışan kişinin belini bilinçsiz kullanması nedeniyle zaman zaman bel ağrısına yakalandığı bildirildi. Ağrılardan kurtulmanın en önemli yolunun egzersiz ve bundan daha da önemlisinin ise beli bilinçli kullanmak olduğu bildirildi.
  Tarım sektöründe çalışan ve özellikle uzun süre eğilerek yapılan işlerde çalışan bayan erkek herkesin ciddi oranda bel ağrısı çektiğini belirten Fizirem Fizik Tedavi Merkezi Hekimlerinden Uzman Dr. Ayhan Erkek, bir çok kişinin ağrılarını belini çiğneterek gidermeye çalıştığını ve bu sistemin yanlış olduğunu belirtti. Hekim olarak masajı önerdiklerini ancak bel çiğnetme gibi bir yöntemi önermediklerini kaydeden Uzman Dr. Erkek “bel çiğnetme kişilerde geçici bir rahatlık verebilir, ancak bize göre riskli bir rahatlama yöntemidir. Belkemiği insan yaşamında çok önemlidir. Zarar gördüğünde vücudun tamamında işlev kaybı yaşanır. Bu nedenle bel ağrısı yaşayan vatandaşlarımız, hekime veya sağlık kuruluşuna gitmiyorsa bu ağrısını elle masajla rahatlatmaya çalışsın. Bel çiğnetmede dikkatsiz davranılması halinde kişinin belinde kırık oluşturabilir. Daha çok taşralarda uygulandığını gördüğümüz bu yöntemin tercih edilmemesini öneriyoruz” dedi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim