• BIST 106.816
 • Altın 145,637
 • Dolar 3,5223
 • Euro 4,1300

  Bilinçli serinleyin uyarısı

  08.08.2008 13:40
  Türkiye'nin en sıcak günlerinin yaşandığı Aydın'da asitli içecek tüketimine paralel olarak, kemik rahatsızlıkları ve kırıkların arttığı bildirildi.
  Bilinçli serinleyin uyarısı
  Bilinçli serinleyin uyarısı Bilinçli serinleyin uyarısı Bilinçli serinleyin uyarısı

  Bir çok hastalıkta olduğu gibi kırık ve eklem rahatsızlıklarının yanlış beslenmeden kaynaklandığını ifade eden Aydın Özel Fizirem Fizik Tedavi Merkezi Doktorlarından Uzman Dr. Cavidan Ay, "Eski toprak adı verilen büyüklerimizin daha sağlıklı olmasının nedenlerinden biri doğal beslenmeleridir. Günümüzde henüz çok genç yaşta olmasına rağmen, en küçük bir düşmede bile yaşanan kırıkların nedeni de asitli içecek tüketimindeki artış ve süt ve yoğurt tüketimindeki azalmadır" dedi.
  Türkiye'de ve dünyada son yıllarda bağımlılık haline gelen asitli içeceklerin kırık vakalarının artmasında önemli rol oynadığını kaydeden Uzman Dr. Cavidan Ay, yapılan araştırmalarda asitli içeceklerin tüketiminin yaygınlaştığı son 33 yılda kırık vakalarında yüzde 42 oranında artış görüldüğünü kaydetti. Bu sorunun önüne geçmenin en basit ve ucuz yolunun ayran ve süt tüketimini artırmak olduğunu belirten Uzman Dr. Cavidan Ay, halk arasında süt içme konusunda da yanlış bir anlayış olduğunu söyledi. Uzman Dr. Ay "Özellikle yazın insanlarımız serinlemek için daha çok asitli içecek tüketiyor. Bu yanlış. Bu yanlışa bir de süt ve süt ürünleri tüketilmemesi de eklenince kırık vakalarındaki artış daha da artıyor. Sağlıklı bir yaşam için her yaşta süt ve süt ürünü tüketilmesi şart. Yeterli miktarda süt içmeyen kişilerde kemik erimesi daha fazla ve erken yaşlarda görülüyor. Bunun sonucunda bel, kalça, el, ve bilek, kırıkları görülebilir. Süt yerine asitli içecekler tüketimi, kişilerde güç kaybına ve yaşam kalitesinin düşmesine neden oluyor. Yaşlılıkta en büyük sorunların başında gelen kemik erimesinden fazla etkilenmemek için herkes yeterli oranda süt ve süt ürünü tüketmelidir" diye konuştu.
  ABD'de ve Yeni Zelanda'da yapılan araştırmalarda, çocukların yeni yaşam tarzları haline gelen süt yerine, gazlı meşrubat tüketme alışkanlıklarının kemik yapılarını zayıflattığı ve ileride ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceği; son yıllarda yine asitli içecek tüketimine paralel olarak kırıklarda artış olduğu, ABD'de erkek çocukların yüzde 64'ü, kız çocukların ise yüzde 86'sı yeterli miktarda kalsiyum almadığı, süt tüketimi az olan çocukların çeşitli sporları yaparken kol ve bacak kemiklerinin kırıldığı belirlendi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim