• BIST 108.392
 • Altın 143,183
 • Dolar 3,5328
 • Euro 4,1224

  Bakanlık gazeteye ilan verdi!

  03.07.2009 08:50
  Kuşadası'nda 12 yıldır tartışma konusu olan ve belediye tarafından iki kez yeşil alan ilan edilen TARİŞ'e ait sahil bandındaki 10 dönüme yakın arsanın Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından gazete ilanıyla satışa çıkarılması tartışmalara neden oldu.
  Bakanlık gazeteye ilan verdi!
  Bakanlık gazeteye ilan verdi! Bakanlık gazeteye ilan verdi! Bakanlık gazeteye ilan verdi!

  12 yıldır çeşitli tartışmalara neden olan, bir dönem yeşil alan ilan edilen, daha sonra yeniden satışa çıkarılan, satışı yapılmasına karşın ihaleyi kazanan firmanın vazgeçmesi üzerine elde kalan ve Kuşadası"nın en değerli bölgesindeki yaklaşık 10 dönüm arsa, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından gazetelere verilen ilanla bugün satışa çıkarıldı. Bakanlığın gazetelere verdiği ilanda, “Aydın ili Kuşadası ilçesi Türkmen Mahallesi 126 ada 18 parselde kayıtlı 9.958,17 metrekare yüzölçümlü, TARİŞ Pamuk Yağlı Tohumlar ve Üzüm Birliği"ne ait taşınmaz 20 milyon TL muhammen bedel üzerinden kapalı zarf teklif almak suretiyle satılacaktır. İhale; 8 Temmuz 2009 günü saat 14.00"de TARİŞ Genel Müdürlüğü Alsancak/İZMİR adresinde yapılacaktır” denildi.
  Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yeniden satışa çıkarılan Kuşadası"ndaki Tariş"e ait arsa ile ilgili olarak Kuşadası Belediyesi"nden açıklama geldi. Kuşadası Belediye Başkanı M. Esat Altungün, TARİŞ"e ait arsanın bulunduğu alanda çok katlı bir yapıya karşı olduklarını belirterek, buranın daha düşük yoğunluklu bir kültür alanı olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. TARİŞ"e ait Atatürk Bulvarı üzerindeki 9 bin 958 metrekare alanın Kuşadası"nın nefes aldığı ender noktalardan biri olduğuna dikkati çeken Kuşadası Belediye Başkanı M. Esat Altungün, “Söz konusu TARİŞ arsası bir anlamda Kuşadası"nın nefes aldığı ender noktalardan biri. Bu nedenle bu arsanın düşük yoğunluklu olarak ve kültür merkezi şeklinde değerlendirilmesini istiyoruz. Bu konudaki görüşümüzü Aydın Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu toplantısında da dile getirdik. Zira bu alan içerisinde zaten tescilli iki eski yapı da bulunuyor. Satışa çıkarılması arzu ettiğimiz bir durum değil. Çok katlı bir yapılaşmaya da kesinlikle karşıyız” dedi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim