• BIST 89.986
 • Altın 144,658
 • Dolar 3,6139
 • Euro 3,9065

  Aydınlı araştırmacının başarısı

  23.04.2008 15:30
  Aydınlı araştırmacının başarısı
  Kuyucaklı Yrd. Prof. Ali Akoğlu ve öğrencileri, uzay mekikleri için kendi kendini onaran bilgisayar sistemleri geliştiriyor.
  Aydınlı araştırmacının başarısı Aydınlı araştırmacının başarısı Aydınlı araştırmacının başarısı

  Arizona Üniversitesi"nden Ali Akoğlu ve öğrencileri, günün birinde uzay mekiklerinin kendi kendilerini onarabilmesine olanak tanıyacak hibrid yazılım/donanım sistemleri üzerinde çalışıyor. Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümü"nde Yardımcı Profesör olan Ali Akoğlu, kendini onaran sistemler için Field Programmable Gate Array (FPGA) teknolojisini kullanıyor. FPGA, yonga seviyesinde ayarlanabilir esnek sistemler oluşturmak için yazılım ve donanımı birlikte kullanıyor.

  Donanım fonksiyonları, yonga seviyesinde yürütüldüğü için, yazılım donanımı taklit edecek şekilde kurgulanabiliyor. Bu yolla, FPGA"nın “Firmware”"i farklı donanımlar gibi davranacak ve onların görevlerini üstlenebilecek tarzda yeniden şekillendirilebiliyor.


  HIZ MI? ESNEKLİK Mİ?

  Akoğlu, söyle açıklıyor: “Masaüstü bilgisayarlar genel kullanım içindir ve birçok farklı uygulamayı çalıştıracak şekilde tasarlanabilir. Ne yazık ki, 3 GHZ çift çekirdek işlemciler bile fiziksel (hardwired) sistemler yanında çok yavaş kalabiliyor.”

  Fiziksel sistemlerde donanım belli bir amaca uygun inşa ediliyor. Örneğin, mühendisler MS Word"ü çalıştıracak bir sistem kurgulayabilir. Bu sistem başka hiç bir uygulamayı çalıştırmıyor. Uygulama, Excel ya da başka herhangi biri olabilir. Bu sistemlerin özelliği, ne için tasarlanırsa tasarlansın, süper hızlı oluşları.

  Akoğlu, bu durumu “Böyle çok hızlı fakat uyumsuz bir sistem elde edersiniz” diyerek açıklıyor. Yeni bir yazılıma bu sistemi uyarlamak için tasarımın en başına dönerek her şeyi sıfırdan yapılması gerekiyor.

  “Bizim ihtiyacımız bu ikisinin tam ortası. Field Programmable Arrays"lerle yapmak istediğim de tam bu” diyor Akoğlu.

  Kendini onaran sistemler üzerinde çalışmaya Akoğlu, yüksek lisans öğrencisiyken başlamış. 2006"da yayınladıkları makale NASA"nın ilgisini çekmiş ve kendilerine 85.000 dolarlık bütçe tahsis edilmiş.

  Akoğlu ve öğrencileri, projenin SCARS (Tekrar Kullanabilir Uzay Sistemleri İçin Ölçeklenebilir Kendini Ayarlayabilen Mimariler) adı verilen ikinci safhasındalar.

  Şu anda, kablosuz olarak birbirine bağlı beş donanım ünitesi test ediliyor. Bu beş ünite, Mars yüzeyindeki beş robot olarak düşünülebilir. Akoğlu test sürecini şöyle açıklıyor: “Oluşturduğumuz test arızalarının üzerinden iki şekilde geliyoruz. İlk önce birim, problem yaratan devreyi uç seviyesinde onararak kendini tamir etmeye çalışıyor.”


  Eğer bu yöntem işe yaramazsa, birim yedek devreyi kullanmaya başlıyor. Kart üzerindeki kaynaklar yetersiz kalırsa, ağ-seviyesinde yapay zekaya uyarı gönderiliyor. Bu durumda, bu birimin fonksiyonlarını sağlam başka bir ünite devralarak onarımı gerçekleştiriyor. Böylece, kritik bütün işlevler aksamadan yürütülebiliyor. İki birim birden arızalanırsa, kalan üç ünite diğerlerinin fonksiyonlarını üstlenerek göreve devam edebiliyorlar. Tüm bu işlemler sırasında dışarıdan hiçbir insan müdahalesi bulunmuyor.


  IŞIK HIZINDA İŞLEM

  FPGA"lar eşzamanlı olarak programlanabildikleri için, süper hızda bilgi işleyecek şekilde ayarlanabiliyor. Akoğlu, şöyle açıklıyor: “Bir çevriminiz var ve 10 bin defa döndürüyorsunuz. Bu çevrimi FPGA içerisinde " n" kere kullanabileceğiniz bir işlemci elemanı gibi düşünebilirsiniz. Bunun anlamı ise "n" kez daha hız!” Daha Türkçe ifadeyle bu şekilde tek bir görev için dev bir çok-çekirdekli sistem elde edilmiş oluyor.

  FPGA"ler geleneksel olarak endüstride, “firmware”leri yeniden programlanabildiği için, devre prototiplerinde kullanılıyor. Mühendisler pahalı donanım devreleri yerine, FPGA"ler kullanarak sistemlerini ucuz ve hızlı olarak test edebiliyor.

  Akoğlu, “Sistemlerin hatayı öngörmesinden de ötesine geçerek daha hata oluşmadan bunu tespit edip onarmasını istiyoruz” diyerek projede ulaşmak istedikleri amaçlarını açıklıyor. Bu teknolojiyle bilgisayar sistemleri uzun süre hatasız çalışabilecek bilgisayar sistemleri geliştirilebilecek.

  Akoğlu Kimdir?
  1974 doğumlu olan Akoğlu, bekar. Ailesi Ankara"da yaşayan Yrd. Prof. Ali Akoğlu, Kuyucak doğumlu ve Amerika'da yaşıyor.

  Diğer Haberler
 • Samsung yeni QLED TV serisini tanıttı!14 Mart 2017 Salı 23:46
 • iOS 10.3 Beta 6 yayınlandı13 Mart 2017 Pazartesi 20:21
 • Özel sektör uzaya çıkabilecek12 Mart 2017 Pazar 16:26
 • WhatsApp Web için yeni özellik!12 Mart 2017 Pazar 14:13
 • Moto G5 satışa sunuldu11 Mart 2017 Cumartesi 20:54
 • Galaxy S8 ve Galaxy S8+, Galaxy Note 7 ile yanyana10 Mart 2017 Cuma 20:57
 • Xiaomi Mi Mix 2 daha efsane olacak!05 Mart 2017 Pazar 20:24
 • Ar-Ge, 12 milyarlık fonda toplanacak05 Mart 2017 Pazar 09:21
 • Facebook Messenger’da Yılan oyunu dönemi başlıyor03 Mart 2017 Cuma 15:27
 • Twitter’dan nefret güncellemesi!02 Mart 2017 Perşembe 22:26
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim