A101 ŞOK Carrefour BİM Migros! Zincir marketlere yasak kararı artık satamayacaklar... İlk olarak Carrefour, Migros ve BİM'le başlayan zincir market anlayışı sonrasında büyük bir hızla yayılmış, Türkiye genelinde zincir marketlerin sayıları artmıştı.

İçerisinde farklı gruplara ait her ürünün bulunması ve daha ucuz fiyatlara sahip markaları bünyelerinde barındırmaları nedeni ile marketlerin sayıları her geçen gün artarken 81 il genelinde yaygınlaşmıştı. Zincir marketler ve alışveriş merkezlerinin sayılarında yaşanan artık esnaf ve küçük marketlerin ayakta kalmalarını zorlaştırmıştı.

ZİNCİR MARKETLERE YASAK KARARI! HANGİ ÜRÜNLER ZİNCİR MARKETLERDE SATILAMAYACAK?

Son dönemde sayıları giderek artan ve aynı cadde ya da sokakta bile sayıları ikiye yaklaşan zincir marketler hakkında yeni karar açıklandı. Zincir market ve perakende taslakları üzerinden yapılan çalışmalar sonucunda aciliyeti olanların belirlenerek bunların meclise gönderilmek için üzerinde çalışmaya başlandığı ifade edildi.

Çay içerken meğer hep yanlış içmişiz! Canan Karatay'ı doğrulayan gerçek Çay içerken meğer hep yanlış içmişiz! Canan Karatay'ı doğrulayan gerçek

Küçük ve orta ölçekli esnaf ile bakkalların ayakta kalabilmesini sağlamak adına alınacak olan en önemli karar ise zincir marketlerin satış yapabileceği ürünlere sınırlama getirmek olarak ilan edildi. AK Partili ekonomi kurmaylarının paket üzerinde çalışma yaptıkları belirtilirken “Devletin, vatandaşı korunmaya yönelik sorumluluğu var. Sınırlama ve kriter getireceğiz. Görüşmelerde odaların istediklerinin birçok kısmı kabul edildi. Sınırlama getirilecek ürünler, mesafe konusu gibi konular karara bağlandı" denilerek yeni yasağın yolda olduğu ifade edildi.