MİT ve emniyetten DEAŞ operasyonu: Hedeflerinde İsveç ve Hollanda Başkonsoloslukları vardı MİT ve emniyetten DEAŞ operasyonu: Hedeflerinde İsveç ve Hollanda Başkonsoloslukları vardı
Zeytinyağındaki ihracat artışı, Avrupa'da yaşanan kuraklıkla doğrudan ilgili. Dünyanın en önemli zeytinyağı üreticisi İspanya kuraklık nedeniyle rekoltede büyük bir düşüşle karşılaştı. İspanya 1 milyon 400 bin ton zeytinyağı üretirken, son 500 yılın en kurak yılını geçirdi ve 700 bin ton civarı bir ürün beklentisi ortaya çıktı.

İtalya'da da benzer bir süreç yaşandı. 600 bin ton zeytinyağı üreten İtalya, 208 bin ton üretim beklentisini açıkladı. Tunus’un da 250 bin ton yağ üreteceği belirtildi. Dünyada normal koşullarda zeytinyağı üretiminde sıralama İspanya, İtalya, Yunanistan, Tunus ve Türkiye şeklindeydi. Ancak bu yıl Türkiye'yi ıskalayan kuraklık sıralamayı, İspanya, Türkiye ve Yunanistan şeklinde değiştirdi. Türkiye'nin zeytinyağına yönelik dış talep, iç piyasada fiyatları da etkilemeye başladı.

ÜRETİCİDE 80-100 LİRA

Türkiye’de zeytinyağı üreticileri sızma zeytinyağının litresini 80-100 TL arasında satmaya başladı. Bu fiyata ambalaj maliyeti ve nakliye de eklendiğinde 1 litre natural sızma zeytinyağının fiyatı 120-150 TL bandına geldi. İspanya ve İtalya'da da zeytinyağının litre fiyatı 5 euroyu aştı.

Öte yandan Ege İhracatçı Birlikleri, Kasım ayında ihracatını yüzde 7,6 artırarak 1 milyar 533 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi.  Ocak-Kasım döneminde ihracatını yüzde 12,7 yükselterek 16 milyar 631 milyon dolar rakamına ulaşan EİB, son 1 yıllık dönemde yüzde 13,6 ivmeyle 18 milyar 189 milyon dolarlık ihracata imza attı.

Sektörler arasında her ay en fazla ihracat rakamına ulaşan Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği, Kasım ayında 18 artışla 207 milyon dolar ihracatla zirvedeki yerini sağlamlaştırdı. 

Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği yüzde 38 artışla 158 milyon dolar ihracatla ikinci sıradaki yerini korudu.

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği yüzde 10 artışla 140 milyon dolar ihracatla Ege Hazır giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği 110 milyon dolar ihracatla Kasım ayını geride bıraktı. Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği 93 milyon dolar ihracata imza atarken Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği 15 artışla 74 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi.