Kuraklıkla mücadele eden İtalya’da zeytinyağı üretiminin düşmesi beklenirken; İtalyan Tarım ve Orman Bilimcileri Ulusal Konseyi Başkanı Sabrina Diamanti, “Kaliteli hammaddeye ulaşmadaki sıkıntılar, sızma zeytinyağıyla hiçbir ortak yanı olmayan karışımları pazara sunacak” dedi. Diamanti, Türkiye’nin de aralarında olduğu Akdeniz havzasındaki tüm ülkelerin kuraklıkla mücadele ettiğini belirtti.

Avrupa’da rekor kıran sıcaklıklar ve artan kuraklık, başta zeytin ve domates olmak üzere tarımsal üretimi de etkiliyor. Kuraklık nedeniyle zeytinyağı üretiminin yüzde 20 ila yüzde 30 arasında düşebileceği öngörülürken; zeytinyağı fiyatlarının ise yüzde 50’ye kadar artması bekleniyor. Zeytinyağı üretiminde kuraklığın etkilerinin ne kadar süreceği henüz öngörülemiyor. İtalya, İspanya ve Portekiz olmak üzere kuraklığın Akdeniz havzasındaki tüm üreticileri etkilediğini belirten İtalyan Tarım ve Orman Bilimcileri Ulusal Konseyi (CONAF) Başkanı Sabrina Diamanti, “Bu üç ülkedeki köklü yapı sayesinde zeytinyağı ticaretinde uzun süreli bir etki görülmesini beklemiyorum. Üretimdeki düşüş fiyatları mutlaka yükseltecektir. Kaliteli hammaddeye ulaşmadaki sıkıntılar, sızma zeytinyağıyla hiçbir ortak yanı olmayan, son derece ustaca hazırlanmış karışımları pazara sunacak” değerlendirmesini yaptı.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ

Osmangazi'den geçen her araç için cebimizden 678 lira çıkıyor Osmangazi'den geçen her araç için cebimizden 678 lira çıkıyor

Diamanti, kuraklık konusunda Türkiye’nin de içinde olduğu Akdeniz havzasındaki ülkelere dikkat çekerken, Türkiye’deki uzmanlar, yaz aylarında görülen yağışlar nedeniyle henüz bir kuraklık tehlikesi görülmediğine dikkat çekiyor ve “Beklenenden daha iyi bir yıl olabilir” yorumunu yapıyor. Ağustos ve eylül aylarının ise belirleyici olacağının altı çiziliyor. İtalya’da bu yıl yaşananların, iklim değişikliğine uyum konusunu daha güçlü bir şekilde gündeme getirdiğini söyleyen Sabrina Diamanti, “Sonbahar yağmurları 2023 üretimi için belirleyici olacak ancak 2022 üretimi için artık bir etkisi yok. Arka arkaya iki kurak yıl geçirme fikri son derece korkutucu ve muhtemelen çok uzun vadeli etkileri olacak bir senaryo. Üretimden bahsedecek olursak 2023 yılında her şeyin normale dönmesini bekliyoruz” değerlendirmesini yaptı.