• BIST 108.153
 • Altın 154,025
 • Dolar 3,8325
 • Euro 4,5073

  Zeytin mücadelesi sürüyor

  31.10.2008 20:31
  Didim Ziraat Odası yönetim kurulu zeytin entegre mücadele projesi kapsamında ilçedeki dört ayrı bahçede proje çalışmalarını sürdürüyor. Aydın İl Özel İdaresi de Didim Ziraat Odası tarafından yürütülen projeye destek veriyor.
  Zeytin mücadelesi sürüyor
  Zeytin mücadelesi sürüyor Zeytin mücadelesi sürüyor Zeytin mücadelesi sürüyor

  Proje hakkında bilgiler veren Didim Ziraat Odası Başkanı Bahattin Gökdemir, “Zeytin Zararlılarıyla Mücadele Projesi kapsamında zeytinlerde uyanmanın başlamasıyla birlikte halkalı leke hastalığına karşı 26 Ocak tarihinden bu yana bordo bulamacı uygulaması yaptırılmıştır. Zeytin meyvelerinin karabiber büyüklüğünü aldığı dönemde zeytin meyvesinin meyve sapı dibinden meyvenin içine girerek, meyve ile sapın birleştiği kısımda zarar veren ve meyvelerin dökülmesine neden olan zeytin güvesi zararlısının yoğunluğunu takip etmek için yapılan tuzaklama ve yumurta sayımları sonucuna göre 27 Mayıs tarihinde önerilen bir ilaçlama ile mücadele yaptırılmıştır. Bu mücadele sonucunda bahçelerimizde halk arasında "Karabiber Dökümü" olarak adlandırılan şikâyetlerde azalmalar olmuştur” dedi.
  Didim Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çetin ise, zeytinde en önemli zararlının zeytin sineği olduğuna işaret ederek, “Zeytinin en önemli zararlısından biri olan zeytin sineğidir. Buna karşı bahçelerimize feromon tuzak ve McPhail besi tuzakları asılarak sineğin yoğunluğu takip edilmiştir. Daha sonra zeytin meyvelerinin yumurta koyma olgunluğuna geldiği dönemde vuruk sayımları yapılmış bu sayımların sonucunda salamuralık çeşitlerde yüzde 1, yağlık çeşitlerde yüzde 6-8 vuruk saplanan bahçelerde ilaçlama yapılmıştır” diye konuştu.
  Zeytin entegre mücadele çalışmalarının 4 bahçede toplam 3 bin 500 ağaçta yapıldığını açıklayan çetin, şöyle konuştu: “2008 ürün yılında proje kapsamında üreticilere mücadele zamanları ilan, broşür ve basın bültenleri duyurmaya çalıştık. Sezon başında İlçe Tarım Müdürlüğünün ve Ziraat odasının katkılarıyla düzenlenen budama kursu bünyesinde yapılan eğitim çalışmalarında gösterilen resimli sunularla mücadele konusuna üreticilerimizin dikkatini çekmeye çalıştık. Bu çalışmalarımız 2009 yılında da devam edecektir”

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim