Osman Müftüoğlu 'süper yaşlanma' için 3 takviye önerdi! 'Hepsi bedava ve sınırsız' Osman Müftüoğlu 'süper yaşlanma' için 3 takviye önerdi! 'Hepsi bedava ve sınırsız'

Ozempic veya Wegovy olarak da bilinen semaglutide ile ilgili şimdiye kadar yapılan en büyük çalışma, insanlar kilo vermese bile ilacın kalp hastalıklarından ölümleri yaklaşık yüzde 20 oranında azalttığını ortaya koydu.

Araştırmanın sonuçları tıbbi uygulamalarda devrim yaratacak bir nitelikte. Venedik'teki Avrupa Obezite Kongresi'nde sunulan sonuçlar, 1990'larda statinlerin piyasaya sürülmesinden bu yana en büyük tıbbi atılım olarak nitelendirildi.

Çalışmanın yazarı Profesör John Deanfield, ilaçların kilo verme üzerindeki etkilerinden bağımsız olarak "kronik hastalıkların altında yatan biyolojiyi hedef aldığının" açık olduğunu söyledi. Bu da ilaçların şu anda onaylanmış oldukları obezite ve diyabetin ötesinde çeşitli durumların tedavisinde kullanılabileceklerini gösteriyor.

64de9f9786b2452478e9f406.webp

17 BİN 604 YETİŞKİNDE İNCELEME YAPILDI

Birleşik Krallık'taki araştırmaya kalp hastalığı olan ya da kalp krizi veya felç geçirmiş 45 yaş üstü 17 bin 604 yetişkin katıldı. Hepsi aşırı kilolu ya da obezdi ancak hiçbirinde diyabet yoktu. Yarısına haftalık semaglutid enjeksiyonları, geri kalanına ise plasebo verildi. Üç yıl dört aylık deneme süresi boyunca, semaglutid alan grubun kalp krizi, felç veya kalp hastalığından ölüm riski %20 daha düşüktü ve ayrıca vücut ağırlıklarının ortalama %9'unu kaybettiler.

zayiflama-ignesi-kullananlara-dair-yeni-arastirma-kilo-kaybetmeseler-bile-kalpten-olum-riskleri-azaliyor-dzec.jpg

KİLO KAYBI İÇİN TERCİH EDİLİYORDU, KALBE YARADI

İlaç, insanların ne kadar kilo verdiğinden bağımsız olarak kalbe fayda sağlamıştır. Deanfield, "Hiç kilo vermeyebilir ya da çok az kilo verebilirsiniz ve yine de aynı kardiyovasküler faydaları elde edebilirsiniz" dedi. Bu durum, ilaçların iştahı bastırmanın yanı sıra, çeşitli kronik hastalıklarla bağlantılı olan iltihaplanma gibi altta yatan biyolojik mekanizmaları da hedef aldığını göstermektedir.

Kaynak:AA