• BIST 95.258
 • Altın 281,721
 • Dolar 5,9147
 • Euro 6,5338

  Zarrab'ın avukatları değişti

  01.12.2018 10:20
  ABD'de yargılanmasına devam edilen Reza Zarrab'ın "rüya takımı" olarak adlandırılan avukatlarıyla yollarını ayırdığı ortaya çıktı.
  Zarrab'ın avukatları değişti
  Zarrab'ın avukatları değişti Zarrab'ın avukatları değişti Zarrab'ın avukatları değişti

  İran'a yönelik ABD yaptırımlarını delmek için çete oluşturmakla suçlanan Reza Zarrab'la ilgili yargı süreci New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi'nde devam ediyor.

  19 Mart 2016 tarihinden beri tutuklu olarak yargılanan Zarrab, aynı davada yargılanan ve 32 ay hapis cezasına çarptırılan eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın duruşmalarında tanık olarak dinlenmiş ve itirafçı olmuştu.

  Yargı sürecinin başlamasından itibaren ABD'nin en güçlü savunma ve temyiz avukatlarını kendisi için tutan Zarrab avukatlarının büyük bir çoğunluğuyla yollarını ayırdı.

  Amerika'nın Sesi'nden Can Kamiloğlu'nun haberine göre Zarrab'ın, “rüya avukatlar takımı” diye adlandırılan ekibinde soruşturmayı başlatan eski başsavcı Preet Bharara'nın en yakın arkadaşı ve eski ABD Adalet Bakan Yardımcısı olan Viet D. Dinh bir kaç hafta önce Zarrab'ın avukatlığından ayrıldı.

  Önceki gün ise Dinh'le birlikte Kirkland & Ellis hukuk firmasında çalışan Edmund G. LaCour da Zarrab'ın savunma avukatlığından ayrıldığını mahkemeye sunduğu yazılı dilekçeyle bildirdi.

  New York Güney Bölgesi Federal yargıcı Richard Berman, iki başvuruyu da değerlendirip, iki avukatın ayrılık taleplerini kabul etti. Son iki ayrılığın ardından Zarrab'ın “rüya takımı”tamamen dağılmış oldu.

  RÜYA TAKIMA MİLYONLARCA DOLAR ÖDEDİ

  Zarrab, Miami'de tutuklanması sonrasında ABD'nin en iyi avukatlarını kendisini savunması için milyonlarca dolarlarla ifade edilen ücretlerle tuttu.

  Zarrab'ın savunma ekibinde şimdiye kadar, eski New York Belediye Başkanı Rudolph Giuliani, eski Amerikan Adalet Bakanı Michael Mukasey, eski ABD yüksek mahkeme başsavcısı Paul D. Clement, eski Beyaz Saray Hukuk Danışmanı ve eski New York Güney Bölgesi Savcı Yardımcısı William A.Burck, eski New York Güney Bölgesi Savcı Yardımcısı ve temyiz davalarında uzman Christine H. Chung, eski New York Güney Bölgesi Savcı Yardımcısı Edward O'Callaghan ve eski New Jersey Federal Savcısı Marc A. Agnifilo görev yaptı.

  New York'taki yargı sürecini izleyen Türk avukatları Şeyda Yıldırım ile Sibel Eriş ise Sarraf'tan hapishanede avukatları aracılığıyla rüşvet aldığını itiraf eden gardiyan Victor Casodo'nun tutuklanması sonrasında görevlerini bıraktılar.

  Zarrab'ın halihazırda savunmasını ilk tuttuğu ve ünlülerin avukatı olarak bilinen Benjamin Brafman ve birlikte çalıştığı Joshua Kirshner yürütüyor.

  Zarrab'ın gelecek aylarda hakkında işbirliği yaparak kendilerine istedikleri bilgileri sunduğunu kaydeden savcılık raporunun hazırlanıp mahkemeye sunulmasının ardından verilecek hapis cezası için yeniden hakim Richard Berman'ın karşısına çıkması bekleniyor.

  Kaynak: Haber Kaynağı
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim