• BIST 107.763
 • Altın 151,770
 • Dolar 3,7007
 • Euro 4,3511

  Zammı iptal için dava açtı

  05.11.2008 12:26
  CHP Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Sevigen, doğalgaza yapılan son zammın yürürlüğünün durdurulması ve iptali için Ankara Bölge İdare Mahkemesinde dava açtı.
  Zammı iptal için dava açtı
  Zammı iptal için dava açtı Zammı iptal için dava açtı Zammı iptal için dava açtı

  Sevigen, dava dilekçesini verdikten sonra, mahkeme önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, “doğal kazık” olarak nitelediği zammın “vatandaşı mağdur durumda bıraktığını” ve doğalgazdan yararlanan bir vatandaş olarak dava açtığını kaydetti.

  Son zamla enerji maliyetlerinin, işçi maliyetlerinin üzerine çıkması nedeniyle sanayicilerin işçi çıkartabileceklerini dile getirdiklerini anlatan Sevigen, yüzlerce işçinin kaderinin, bu “acımasız” zamma bağlı olduğunu ifade etti.

  Son zamla birlikte elektrik başta olmak üzere her şeye zam geleceğini savunan Sevigen, vatandaşın, zammın durdurulması için feryat ettiğini kaydetti.
  Sevigen, “Bilboardlarda, '4 yıldır zam yapmadık' diyen, babayiğit, ali kıran, baş kesen gibi Kasımpaşalı Tayyip Erdoğan, bu konularda ağzını açmıyor” ifadesini kullandı.

  Zammın durdurulması için parlamentonun harekete geçerek, hükümete baskı yapması gerektiğini söyleyen Sevigen, “Bu zam acilen geri alınmalı” dedi.

  Daha önce Ankara Bölge İdare Mahkemesinde, köprü geçiş ücretlerine yapılan zammın iptali için açtığı davayı kazandığını hatırlatan Sevigen, “Bu mahkeme uğurludur. İnanıyorum ki çok sağduyulu bir hakim arkadaşımıza, bir kurula gelir, oradaki yargıçlar karar verir ve 70 milyon insanın sesini duyarlar” diye konuştu.
  Sevigen, yetkililerin, zammın nedeni olarak dolardaki artışı gösterdiklerine dikkati çekerek, geçen dönemlerde dolarda düşüş olmasına karşın doğalgaz fiyatlarının düşürülmediğini ifade etti.

  Doğalgaz fiyatının bir yılda yüzde 82.5 arttığını vurgulayan Sevigen, “Memura, işçiye yüzde 8.5, emekliye yüzde 4, yüzde 5 zam yapacaksın, bütün giderlere yüzde 100 zam yapacaksın... Fakir fukara, garip gurebanın ekmeğine göz dikmişlerdir” ifadesini kullandı.

  Sevigen, kışın yaklaştığına dikkati çekerek, mahkemenin en kısa sürede karar vereceğine inandığını dile getirdi.

  “Melih Gökçek'in ödemediği paranın faizini fakir fukaranın ödeyeceğini” ifade eden Sevigen, “Kes bakalım belediyenin gazını, ödüyor mu, ödemiyor mu? Kes bakalım o büyük kuruluşların, devletin bütün kuruluşlarının gazını... Ama vatandaşın gazını kesiyorsun...” şeklinde konuştu.

  Sevigen, bir gazetecinin, “sağduyulu hakimlerle neyi kastettiğine” ilişkin sözleri üzerine şunları kaydetti:

  “Bu, güdüsel bir duygu... Hakimlerimiz de yargıçlarımız da bunun büyük bir zulüm olduğunu görüyorlar. Biraz önce içerideki arkadaşlarım, 'Otobüs fiyatları da ne çok arttı' diyorlar... İndi, bindi 1 YTL 70 YKr olmuş. Herkes feryat ediyor. Bunu gören, bunun acısını yüreğinde yaşayan hakimlerimiz de var. Onlar da bu ülkenin evlatları. Sağduyulu derken, yüreğimden gelen duyguları anlatmak için söylüyorum.”

  DAVA DİLEKÇESİ

  Sevigen'in, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile BOTAŞ Genel Müdürlüğü aleyhine açtığı davanın dilekçesinde, doğalgaza 1 Kasım 2008'den itibaren yapılan zammın, sosyal devlet ilkesine yer verilen Anayasanın 5. maddesine aykırı olduğu savunuldu.

  Dövizin düştüğü dönemlerde doğalgazda indirim yapılmaması nedeniyle zammın dövizdeki yükselişe bağlanamayacağı öne sürülen dilekçede, Ankara Büyükşehir Belediyesi, EÜAŞ, HEAŞ, EGO, İGDAŞ, TÜGSAŞ gibi kamu kurumlarından alacağını tahsil edemeyen BOTAŞ'ın, bunun bedelini, peşin parayla doğalgaz alan vatandaşa ödettirmeye çalıştığı iddiasına yer verildi.

  Zammın amacının, “vatandaş üzerinden iç kaynak temini” olduğu savunulan dilekçede, bu nedenle zam işleminin, kamu yararına aykırı olduğu kaydedildi.
  HÜRRİYET

  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim