Mazota ve benzine gelen art arda zamların ardından ulaşıma da zam yapıldı.
İstanbul’da toplu taşıma ücretlerine gelen zam yüzde 51.52. Otobüs ücreti 15, metrobüs 22.25, vapur 18.75 lira oldu. Birkaç vasıtaya binenlerin vazgeçilmezi aylık tam abonman ücreti 777 liradan 1.177 liraya fırladı.

Otobüs ücreti 15, vapur 18.75, metrobüs 22.25, Marmaray 33 lira...

Minibüsler artık tek fiyat, 14 lira. İndi-bindi ise 12 lira.

Taksilerde açılış ücreti 19.17 lira, indi-bindi 40 liradan 70 liraya çıktı.

Oksijen'den Mine Şenocaklı'nın haberine göre açıköğretim fakültesine kayıt yaptırıp öğrenci akbiline geçenlerin sayısı artıyor.

"28 yaşındaki yazılımcı Kazım Berkant Ersoy’un evi Maltepe’de, işyeri Esentepe’de. Her gün Marmaray ve metroya biniyor ve “Çok mutsuzum. Her ay kazancımın 2 bin liradan fazlasını toplu taşımaya vereceğim artık” diyor.

23 yaşındaki Dilan Bingöl ise üniversiteden mezun olduğu için çok pişman: “Eskiden öğrenci basıyordum, şimdi tam. Yol param iki katına çıktı. Açıköğretime yazılıp yeniden öğrenci olacağım.”

46 yaşındaki Murat Birinci "Görüyorum, insanların metrobüse verecek paraları yok. Bu yüzden 45-50 yaşındakiler bile indirimli öğrenci kartı alabilsinler diye açıköğretime kaydoluyor.”

Ulaşımda açıköğretim dönemi başlıyor

Durakta bekleyen 23 yaşındaki Dilan Bingöl: Mezun olduğum için çok pişmanım. Eskiden öğrenci basıyordum, şimdi tam. Tam 15 lira oldu, yol param iki katına çıktı. Açıköğretime yazılıp yeniden öğrenci olmayı düşünüyorum. Bu devirde toplu taşıma kullanmak bile bize lüks artık. Bugün Akbil’e 50 lira attım, iki kere bastım ve bitti!”

Yerel seçim için adres değişikliğinde son gün 1 Ekim Yerel seçim için adres değişikliğinde son gün 1 Ekim

Bölümüne göre kayıt için yılda 1.000 ila 1.600 lira arası bir ücret yatırıp öğrenci belgesi alabiliyorsunuz ve tam abonman için aylık 1.177 lira ödeyeceğinize, öğrenci olduğunuz için 212 lira ödüyorsunuz. Aradaki fark az buz değil, yılda 10 bin lira kâr ediyorsunuz… Anlaşılan o ki, bu gidişle ulaşımda açıköğretim dönemi başlayacak…"