• BIST 109.330
 • Altın 155,771
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501

  Zamlar çiftçiyi çok zorluyor

  31.12.2007 12:17
  Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar, Germencik Alangüllü Termal Tesisleri’nde Aydın Ziraat Odası’nın aralık ayı İl Koordinasyon Kurulu toplantısına katıldı.
  Zamlar çiftçiyi çok zorluyor
  Zamlar çiftçiyi çok zorluyor Zamlar çiftçiyi çok zorluyor Zamlar çiftçiyi çok zorluyor

  Türk çiftçisinin sorunlarına değinen Bayraktar, gübre fiyatının bir yılda yüzde 47, mazotunkinin yüzde 24 civarında arttığını söyledi. Yem fiyatlarının da bir yılda yüzde 64 yükseldiğine dikkat çeken Bayraktar, şunları söyledi:

  "Elektriğe de zam gelecek. Elektrik fiyatlarının tarım kesiminde yüksek olduğunu ifade ediyoruz. İzmir"in bazı ilçelerinde gördüm. Elektrik borçlarını ödeyemeyen üreticilerin sayaçları kapalı. Bu durum sulamada önemli sıkıntı yaratacak gibi görünüyor. Gübre, mazot, yem ve elektrik zamları çiftçiyi zorluyor. Bu konuda indirim istiyoruz. Özellikle gübrede daha fazla desteğe ihtiyaç var. Elektrik zammının da çiftçimize uygulanmaması için talebimiz var. Başbakanımıza önümüzdeki hafta ileteceğiz. Gübre zammının da Türk çiftçisine uygulanmamasını talep ediyoruz."

  BUĞDAY ÜRETMEK GEREK

  Küresel ısınmanın Türkiye"yi etkilediğini hububat üretiminde de yüzde 20 üzerinde bir kayıp meydana geldiğini vurgulayan Bayraktar, şöyle konuştu: "Geçen yıl 20 milyon ton civarında olan hububat üretimi, bu sene 16 milyon seviyesine indi. Sonuç olarak bir miktar buğday ithalatı oldu. Daha önce, "Türkiye"de buğday üretilmesine gerek yok. Dünya piyasalarında buğday 150 dolar" diyenlerin bugünlerde sesi çıkmıyor. Çünkü buğday fiyatları Türkiye"den pahalı hale geldi. "

  PAMUK DESTEKLENMELİ

  Pamuk üretiminin artırılmasının şart olduğunu da ifade eden Bayraktar, yaklaşık bir milyar dolara yakın dövizi ithalatta kullandıklarını, Avrupa"da ve dünyada bazı ülkelerde fiyatların ucuz olduğunu, üreticinin primle desteklenmesi gerektiğini de dile getirdi.

  DHA

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim