6 milyon memur ve emekli için kritik görüşme başlıyor. Memur zammında kritik mesai için gözler sendikaların hükümetle yapacağı pazarlığa çevrildi.

Toplu Sözleşme maratonu Ağustos ayını başı itibariyle başlayacak. Memur ve emeklinin zam görüşmelerinde takvim netleşti.

MEMUR ZAMMINDA İLK GÜN MESAJLARI ÖNEM TAŞIYOR

Yaklaşık 4 milyon memur ve 2.5 milyon emekliyi ilgilendiren toplu sözleşme görüşmeleri 1 Ağustos'ta başlayacak. Toplu sözleşme maratonu ile memurların ve memur emeklilerinin mali hakları belirlenecek. Sabah'tan Faruk Erdem'in haberine göre, toplu sözleşme 2024 ve 2025 yıllarında yapılacak maaş zammı ile ilgili olacak.

Fahiş aidatlarla ilgili düğmeye basıldı Fahiş aidatlarla ilgili düğmeye basıldı

2 YILLIK ZAM ORANI NETLEŞECEK

Milyonlarca memur ve memur emeklisinin 2024 ve 2025 yılındaki zamlarını ve haklarını belirleyecek olan toplu sözleşme görüşmeleri 1 Ağustos Salı günü başlayacak. Görüşme öncesi memurların talepleri belli olurken, 22-29 Ağustos arası Hakem Kurulu süreci ile süreç tamamlanacak.

İLK TEKLİFLER İÇİN TARİH BELLİ OLDU

Toplantıyla ilgili çalışma takvimi de belirlendi. 1 Ağustos'taki toplantıya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan da katılacak. Sabah'ta yer alan habere göre; Sendikalar görüşmelerle ilgili tekliflerini açıklamıştı. Kamu ise 15 Ağustos'ta yine Bakan Işıkhan'ın katılacağı toplantıda tekliflerini duyuracak.

İŞTE TOPLU SÖZLEŞME GÖRÜŞMELERİNDE TAKVİM

21 Ağustos'ta yine Bakan Işıkhan'ın katılımı ile görüşme sonuçları kamuoyu ile paylaşılacak.

Toplantı takvimi şöyle:

1 Ağustos: İlk toplantı. Çalışma Bakanı ve sendika başkanları katılıyor.

2-14 Ağustos: Hizmet kollarının tekliflerinin görüşülmesi.

15 Ağustos: Çalışma Bakanı'nın katılımıyla kamunun teklifinin sunulması.

16-20 Ağustos: Müzakerelerin devamı.

21 Ağustos: Müzakerelerin sonuçlanması.

22-29 Ağustos: Hakem kurulu süreci.